صفحه اصلی / اقتصادی / کاهش ۲۵۵ میلیون متر مکعبی آب در سدهای پنجگانه استان تهران

کاهش ۲۵۵ میلیون متر مکعبی آب در سدهای پنجگانه استان تهران

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران، از کاهش 255 میلیون متر مکعبی ذخایر آب سدهای پنجگانه استان تهران و همچنین کاهش 44 درصدی میزان بارندگی‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته خبر داد.

به گزارش کسب و کار از وزارت نیرو، “یوسف رضاپور” با اعلام این خبر گفت: حجم آب سدهای تامین کننده آب شرب استان تهران در حال حاضر ۳۴۲ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با ذخیره ۵۹۷ میلیون مترمکعبی مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۵۵ میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد.

رضاپور افزود: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود ۷۴٫۶ میلی‌متر بارندگی در حوزه عملکرد این شرکت ثبت شده، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته، حداقل ۱۳۴٫۲ میلی‌متر و در بلندمدت نیز ۸۹٫۹ میلی‌متر بارش در حوزه عملکرد این شرکت، به ثبت رسیده بود.

وی با اشاره به اینکه میزان بارندگی‌ها در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۴۴ درصدی همراه بوده است، افزود: با توجه به کاهش ذخایر آبی سدها به واسطه خشکسالی و کم آبی در سال‌های اخیر، جبران این کاهش به زودی محقق نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران در خصوص وضعیت سدهای مورد بهره‌برداری شرکت اظهار کرد: حجم آب سد امیرکبیر حدود ۴۹ میلیون مترمکعب است، در حالی که این میزان در زمان مشابه سال گذشته ۱۰۲ میلیون مترمکعب بوده و حجم آب سد طالقان نیز از ۲۵۸ میلیون مترمکعب در سال گذشته به ۱۸۱ میلیون مترمکعب و همچنین حجم آب سد لار از ۵۱ میلیون مترمکعب به ۱۹ میلیون مترمکعب رسیده است.

رضاپور در ادامه افزود: حجم آب ذخیره شده در سد لتیان در سال گذشته حدود ۲۹ میلیون مترمکعب بود که امسال به ۲۰ میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده، همچنین حجم آب سد ماملو از ۱۵۸ میلیون مترمکعب به ۷۳ میلیون مترمکعب رسیده است که کاهش ۵۴ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر ضرورت اقدام در خصوص مدیریت و کنترل مصرف آب در بخش شرب برای مقابله با کم آبی ‌در سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، خاطرنشان کرد: برای عبور از این بحران، همدلی و همکاری مردم و مسئولان امری اجتناب ‌ناپذیر و مهم است تا بتوانیم بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در تابستان پیش‌رو که روزهای اوج مصرف آب خواهد ‌بود، مشکلی به جهت تأمین آب شرب پایدار و خدمت رسانی به مردم نداشته باشیم‎.

همچنین مطالعه کنید:

مجموعه پیشنهادهای بخش‌خصوصی درباره تبصره‌های لایحه بودجه ۱۴۰۱

به گزارش کسب وکار نیوز به نقل از اتاق ایران، مجموعه پیشنهادهای بخش خصوصی درباره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *