صفحه اصلی / سرخط خبرها / ضرورت ساماندهی نظام بانکی

حسین محمودی اصل، کارشناس اقتصادی

ضرورت ساماندهی نظام بانکی

سرمقاله:
نظام بانکی ساماندهی نشده و همین موضوع یکی از ابر چالشهای اقتصاد است. قانون جدید نیز در جهت ساماندهی نظام بانکی نهایی نشد بنابراین یک اقتصاد با ناترازی های مختلف و با مشکلات بی شمار، فضای کشور را تحت تاثیر قرار داده است. دولت به بانکها بدهکار است و این بدهی روز به روز بیشتر می شود. همین موضوع موجب شده تا پرداخت تسهیلات تکلیفی با مقاومت بانکها روبرو شده و متقاضیان با سخت گیری های عجیب و غریب مواجه شوند. هنگامی که دولت و شرکت های دولتی به بانکها بدهی دارند لاجرم با تراز بسیار منفی به بانک مرکزی بدهکار می شوند. این موضوع موجب می شود با افزایش نقدینگی، تورم بیشتر شود. از سوی دیگر بانکها با کمبود منابع مواجه می شوند و طبیعی است با تورم ۵۰ درصدی ارایه تسهیلات ارزان قیمت توجیه اقتصادی ندارد.

دولت بایستی خطوط اعتباری برای تسهیل کار ایجاد کند. اما دولت به دلیل بدهکاری و کسری بودجه سنگین توان ایجاد این خطوط را ندارد. هر خط اعتباری نیز از محل استقراض از بانک مرکزی شکل خواهد گرفت. در مجموع بانکها چون سهامدار دارند و بایستی در مقابل سهامداران نیز پاسخگو باشند بنابراین برای مولد کردن دارایی ها و نجات بانک به دنبال بنگاه داری هستند. تسهیلات ارزان قیمت نیز بدون پرداخت بدهی دولت به بانکها و ایجاد خط اعتباری همین وضعیت طاقت فرسا را خواهد داشت.

سال گذشته ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات و کمک معیشت کرونایی که از محل استقراض از بانک مرکزی تامین شد تورم شدیدی ایجاد کرد. بی تردید کنترل تورم و کنترل قدرت خرید بایستی بیشتر از ارایه تسهیلات مورد توجه قرار گیرد. چراکه تسهیلات میزان تورم های جدید را نیز پوشش نمی دهد. مردم نیز با دریافت وام ازدواج و البته وام های دیگر نه تنها به جبران هزینه ها نمی رسند بلکه هزینه ها مضاف تر می شود. بدون شک در ودیعه مسکن نیز تورم جدید ایجاد شده بیش از ۵۰ درصد بر اجاره خانه ها افزوده است. ودیعه مسکن قدرت خرید را نه تنها افزایش نداد بلکه قدرت مستاجری هم کاهش یافته است.

البته بانکها اگر از دامن فساد دور شوند و تسهیلات کلان به بخش واقعی تولید برسد و رانت خواران و سوداگران از تسهیلات محروم شوند، بی تردید دست بانکها برای ارایه تسهیلات به مردم باز می شود. این امر می تواند به تعادل در قدرت خرید مردم نیز کمک کند. چراکه دلالان با اخذ وام های کلان به دلالی های بزرگتر و وسیع تر می پردازند. در این شرایط تورم بیشتری بر مردم تحمیل می شود. مدیریت نظام بانکی قطعا به کنترل تورم نیز کمک می کند و وام دهی به کف جامعه روند بهتری خواهد گرفت.

همچنین مطالعه کنید:

۳ میلیون کارتخوان بدون تراکنش هستند نه بی هویت!

به گزارش کسب و کار نیوز ، دهقان می گوید: ۱۳ میلیون ابزار پذیرش شامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *