صفحه اصلی / اقتصادی / اظهار نظر غیرتخصصی درباره بورس خطرناک است/ ناهماهنگی تیم اقتصادی به ساختار دولت مربوط می‌شود/ آقای »رضایی» با چه استدلالی در مورد شاخص پیش‌بینی می‌کند
اظهار نظر غیرتخصصی درباره بورس خطرناک است/ ناهماهنگی تیم اقتصادی به ساختار دولت مربوط می‌شود/ آقای »رضایی» با چه استدلالی در مورد شاخص پیش‌بینی می‌کند

عضو شورای عالی بورس:

اظهار نظر غیرتخصصی درباره بورس خطرناک است/ ناهماهنگی تیم اقتصادی به ساختار دولت مربوط می‌شود/ آقای »رضایی» با چه استدلالی در مورد شاخص پیش‌بینی می‌کند

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: مرتبا اعلام می کنیم،‌ یکی از موضوعاتی که باعث آسیب بازار شده همین اظهارات غیرکاشناسی است، با چه استدلالی و کدام یک از کارشناسان اقتصادی چنین پیش بینی را داشته که باعث شده معاون اقتصادی رییس جمهوری این عدد را برای شاخص اعلام کند؟ اساسا اینکه چرا عدد یک میلیون و هفتصد هزار هم اعلام شده عجیب است.

محسن علیزاده درباره اظهارات اخیر «محسن رضایی» معاون اقتصادی رییس جمهور مبنی بر هدف‌گذاری برای شاخص یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحدی گفت: اظهار نظر درباره شاخص توسط هر مقام مسئولی که انجام شود، کاملا غیرتخصصی است چه این مقام معاون رییس جمهور باشد چه وزیر اقتصاد و چه رییس سازمان بورس یا رییس کمیسیون اقتصادی مجلس. هر کسی که درباره شاخص صحبت کند مشخص است که یک اظهار نظر کاملا غیرتخصصی انجام داده‌ است.

وی ادامه داد: اساسا با چه استدلالی که چنین صحبت‌هایی شده‌ است درحالی که در دو سال گذشته به مراتب شاهد چنین اظهاراتی هستیم و این اظهارات را برای بازار مفید نمی‌بینم. در دولت گذشته هم افرادی را که چنین اظهاراتی داشتند اعم از مسئولان و ارکان، نقد می‌کردیم اما متاسفانه این دولت هم به این موضوع مبتلا شده‌ است.

عضو شورای عالی بورس تاکید کرد: هرگونه اظهار نظر غیرتخصصی برای خطرناک است و افراد باید اجازه دهند بازار مسیر خودش را طی کند و تنها مساله‌ای که می‌تواند برای بازار کمک کننده باشد، تزریق اعتماد است.

علیزاده با بیان اینکه بارها گفته‌ایم اعلام اعداد برای شاخص اقدام درستی نیست، گفت: مرتبا اعلام می کنیم،‌ یکی از موضوعاتی که باعث آسیب بازار شده همین اظهارات غیرکاشناسی است، با چه استدلالی و کدام یک از کارشناسان اقتصادی چنین پیش بینی را داشته که باعث شده معاون اقتصادی رییس جمهوری این عدد را برای شاخص اعلام کند؟ اساسا اینکه چرا عدد یک میلیون و هفتصد هزار هم اعلام شده عجیب است.

وی ادامه داد: قطعا اگر تمام راهبردهایی که در ۱۰ بند اعلام شده و همه آن راهبردهایی که در جلسات هماهنگی اقتصادی سران قوا دنبال شده، به اجرا برسد بازار می‌تواند روند رو به رشد خوب و منطقی داشته باشد اما به هر حال نباید مسئولان عدد مشخصی را از رشد شاخص اعلام کنند. اگر به بازار اعتماد تزریق کنیم و این راهبردها اصولی باشند حتما می‌توانیم به یک ثبات برسیم واعداد رکورددار شاخص سال گذشته را هم تجربه کنیم.

عضو شورای عالی بورس افزود: تاکید می‌کنم اگر درباره این راهبردها مانند سایر تصمیماتی که برای بورس گرفته شد اما به اجرا نرسید، عمل کنند، قطعا اثر مثبتی را در بازار نخواهیم دید. پیشنهادهایی هم سایر وزارتخانه‌ها برای بازار سرمایه ارایه می‌دهند باید متناسب با شرایط و وضعیت بازار باشد.

این نماینده مجلس با اشاره به ناهماهنگی‌ها در تیم اقتصادی دولت اظهار داشت: علی رغم اینکه در ابتدا همه این ارکان اقتصادی دولت صحبت از یک هماهنگی خاص بین تیم اقتصادی می‌کردند اما این هماهنگی دیده نشد و هم در بحث یارانه‌ها دیدیم مسئولان اقتصادی باهم هماهنگ نیستند و هم در سایر موارد این ناهماهنگی‌ها در تیم اقتصادی دولت دیده می‌شود.

علیزاده ادامه داد: انتظار داشتیم کسی که آشنایی کامل با بازار سرمایه دارد وقتی به عنوان رییس بانک مرکزی انتخاب می‌شود، تصمیماتی که می گیرد متناسب با شرایط بازار سرمایه باشد یا اینکه انتظار می‌رفت اقای خاندوزی که پیش از این نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی، وقتی وارد وزارت اقتصاد می‌شود تصمیماتی را برای بورس بگیرد که در کمیسیون آنها را دنبال می‌کرد اما این موضوعات را فراموش می‌کنند و معقدم این ناهماهنگی‌ها در تیم اقتصادی دولت به ساختار بر می‌گردد و نه به اشخاص.

همچنین مطالعه کنید:

کمبود بودجه مانع پرداخت حق مسکن کارگران شده است؟/کارگران معطل صد هزار تومان حق مسکن/هفت ماه قانون‌گریزی برای صد هزار تومان

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، در همین رابطه یک کارشناس بازار کار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.