صفحه اصلی / اقتصادی / اشتغال و تعاون / اختصاص وام از محل بازپرداخت تسهیلات اشتغال روستایی

اختصاص وام از محل بازپرداخت تسهیلات اشتغال روستایی

در پی موافقت مدیران بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید، پرداخت وام از محل منابع بازپرداختی تسهیلات اشتغال روستایی در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، به دنبال مجوز مجلس در برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد طرح‌های اشتغال در مناطق روستایی و عشایری، طرح اشتغال روستایی به اجرا درآمد و مقرر شد معادل ریالی آن از محل منابع داخلی بانک‌ها به حساب موسسات عامل واریز شود.
بر این اساس به صندوق توسعه ملی اجازه داده شد با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یک میلیارد و ۵۰۰ ‌میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض الحسنه نزد بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید در بخش کشاورزی سپرده‌گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری شود.
در نشست شورای هماهنگی موسسات عامل که با محور قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با حضور وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی برگزار شد،
مدیران چهار مؤسسه عامل در اجرای طرح، موافقت خود را با پرداخت تسهیلات از محل منابع بازپرداختی تسهیلات اشتغال روستایی مطابق با شیوه نامه تنظیم شده اعلام کردند.
بر اساس آمارها از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان مردادماه، حدود ۲۹۴۸ طرح و از شهریور ماه تا کنون ۱۵۱۲ طرح مصوب شده است.
آنطور که رامین اسدی، مدیر پروژه سرمایه‌گذاری طرح‌های اشتغال فراگیر و روستایی وزارت کار گفته، منابع تخصیص داده شده در قانون اشتغال روستایی توسط صندوق توسعه ملی در پنج مرحله صورت گرفته است.
به گفته وی، وزارت جهاد کشاورزی ۵۹ درصد، وزارت صمت ۱۴ درصد و میراث فرهنگی ۱۱ درصد طرح‌ها و از نظر مبلغ نیز وزارت جهاد کشاورزی، ۶۱ درصد این منابع را به خود اختصاص داده اند.
به گزارش ایسنا، نرخ بهره تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری برای مناطق روستایی ۶ درصد و مناطق مرزی ۴ درصد پیش‌بینی شده است. ۶۶ درصد مردان و ۳۴ درصد زنان از این طرح استقبال و از تسهیلات اشتغال روستایی بهره مند شده‌اند.

همچنین مطالعه کنید:

مجموعه پیشنهادهای بخش‌خصوصی درباره تبصره‌های لایحه بودجه ۱۴۰۱

به گزارش کسب وکار نیوز به نقل از اتاق ایران، مجموعه پیشنهادهای بخش خصوصی درباره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *