صفحه اصلی / اقتصادی / بورس / بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی ازطریق بازار سرمایه انجام می‌شود

سازمان بورس خبر داد؛

بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی ازطریق بازار سرمایه انجام می‌شود

سازمان بورس با همکاری سازمان خصوصی سازی در تلاش است تا با مشورت واسطه‌های مالی، بزرگترین مزایده خصوصی‌سازی (عرضه بلوکی ۱۸ درصد سهام هلدینگ خلیج فارس) را در بازار سرمایه عملی کند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از بازار سرمایه، سازمان خصوصی‌سازی در نظر دارد باقی مانده سهام متعلق به دولت در شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را در قالب بلوک با درصد سهام قابل عرضه متفاوت (از یک درصد به بالا) از طریق بورس عرضه و واگذار کند.

بر این اساس، پیرو انتشار آگهی فراخوان دعوت از متقاضیان بالقوه خرید در سایت اینترنتی این سازمان به نشانی http://www.ipo.ir، آمادگی دارد تا در صورت تمایل به خرید، نقطه نظرات و پیشنهادهای احتمالی در خصوص میزان سهام مورد تقاضا و شرایط واگذاری را به طور مکتوب و یا از طریق برگزاری جلسه مشترک دریافت کند.

بنا بر این گزارش، سازمان‌های بورس و اوراق بهادار و خصوصی‌سازی در تلاشند با عرضه این سهام به شکل بلوکی، در بازار بلوک انجام شود که بازار سهام با کمبود نقدینگی مواجه نشود.

بر همین اساس، سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز سازمان خصوصی سازی، جلساتی را با هلدینگ های بزرگ مالی ترتیب دادند تا به مکانیزم دقیق‌تری برای کشف قیمت عرضه بلوکی هلدینگ خلیج فارس دست یابند و این عرضه به طور صحیح‌تر و بهتری انجام شود.

در همین راستا، اکنون نیز نهادهای مربوطه برای تحقق این مهم، در حال مشورت با واسطه‌های مالی بزرگ هستند تا این کار به طور جمعی به بهترین نحو ممکن اجرایی شود.

پیش از این، رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده بود که بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی برای واگذاری ۱۸ درصد از سهام شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس که ارزش کل پالایشگاه بالغ بر ۳۵۰ هزار میلیارد تومان است، به زودی انجام می‌شود.

حسین قربان‌زاده تصریح کرده بود: با توجه به ارزش سهام هلدینگ خلیج فارس، این بزرگ‌ترین واگذاری تاریخ سهام دولت خواهد بود. از همه فعالان حوزه صنعت پتروشیمی، صنایع مرتبط، مجموعه‌ها و شخصیت‌های حقوقی که توان شرکت در این مزایده را دارند، درخواست می‌شود که برای خرید آن اقدام کنند.

وی گفته بود: پیش از مزایده نیز امکان مذاکره در سازمان خصوصی سازی، به طور حضوری و یا از طریق سایت سازمان خصوصی سازی وجود دارد. به نظر من این سهم ارزنده‌ترین سهمی است که دولت در شرکت‌های بورسی دارد و ارزش واقعی آن بیش از ارزشی است که اکنون روی تابلوی بورس قرار دارد.

همچنین مطالعه کنید:

قیمت‌گذاری باید به رفاه مصرف‌کننده منتج شود

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از رادیو گفتگو، رضا غلامی تحلیلگر اقتصادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *