صفحه اصلی / سرخط خبرها / نیروگاه بوشهر ۱۰ دی مجددا آغاز به کار می‌کند
نیروگاه بوشهر ۱۰ دی مجددا آغاز به کار می‌کند

اسلامی:

نیروگاه بوشهر ۱۰ دی مجددا آغاز به کار می‌کند

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره آخرین وضعیت نیروگاه بوشهر،گفت: این نیروگاه پس از اورهال مجددا در ۱۰ دی ماه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی صبح امروز (سه شنبه) در حاشیه مراسم توسعه کاربرد پرتوها در صنایع غذایی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره همکاری‌های ایران و آژانس گفت: روابط ما با آژانس باید براساس اساسنامه، قوانین و پادمان و NPT باشد که متاثر از همین ضوابط و قوانین در تعامل هستیم و آژانس بر فعالیت‌های ما نظارت دارد. آنچه در رسانه‌ها منتشر می‌شود مربوط به عملیات روانی و مسائل سیاسی جریان مقابل است.

وی افزود: در مقابل ما جریانی است که به هیچ وجه توسعه علمی و فناوری در ایران را برنمی‌تابد و با این اتهامات و ایجاد القا و جوسازی و عملیات روانی اینگونه القا می‌کند که ما هدف غیرموجهی داریم و به بحث عدم اشاعه متعهد نیستیم که هیچکدام از آنها هیچگاه وارد نبوده و نیست، به ویژه رژیم صهیونیستی خیلی به این مسائل دامن می‌زند.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: نسبت به این عملیات‌های روانی هیچگونه خللی به خودمان راه نمی‌دهیم. ما کارمان را انجام داده و به پیش می‌بریم و امید داریم از این مرحله نیز عبور کنیم.

اسلامی درباره توافق بین ایران و آژانس در خصوص نصب دوربین در مجتمع کرج اظهار کرد: کرج و سایر مواردی که در برجام بوده خارج از پادمان است؛ اگر که برجام یک معاهده بوده که طرفین آن تعهداتی داشتند، وقتی آن‌ها به تعهداتشان عمل نکرده و تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی شدید را علیه ایران اعمال کردند، دلیلی ندارد که درباره تعهدات برجامی به ما فشار بیاورند. ما در چارچوب پادمان و NPT اقدام خواهیم کرد و هیچ چیز غیر از آن را قبول نمی‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره دستور کار هیئت سازمان انرژی اتمی حاضر در وین، افزود: دستور کار ما با آژانس درباره مطالب ادعایی است که پاسخ‌های آن داده شده است. موارد ادعایی مواردی هستند که در برجام بسته شده و اگر قرار است برجام عملیاتی شود همه طرف‌ها باید به تعهدات خود عمل کنند. نمی‌شود بخشی که مربوط به ایران است صد در صد انجام شود و ایران متعهد باشد اما طرف‌های مقابل هیچکدام از تعهدات خود را انجام ندهند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: امیدوارم در مذاکرات، منطقی حاکم باشد که به اصول و ضوابط پایبند باشند و اگر قرار است به برجام عمل کنیم آنها هم باید به برجام عمل کنند و اگر چنین قراری نیست ما در چارچوب پادمان کار می‌کنیم، باقی ماجرا نیز فقط فشار سیاسی است.

اسلامی در پاسخ به خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت نیروگاه بوشهر توضیح داد و گفت: تا تاریخ ۱۰ مهر ۱۴۰۰ حدود ۵۲ میلیارد کیلووات برق به شبکه انتقال داده شد و از ۱۰ مهر برای اورهال و تعویض سوخت رفته است که پیش بینی شده ۱۰ دی ماه کار خود را آغاز خواهد کرد.

وی درباره روند ساخت دو نیروگاه دیگر در بوشهر نیز گفت: ما از زمانبندی عقب مانده‌ایم و در این شرایط در حال رایزنی هستیم، امید داریم بتوانیم منابع مالی آن را تامین کنیم و به این روند سرعت بدهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره توافق با آژانس در خصوص مجتمع کرج اظهار کرد: موضوع کرج در یک بسته است، موارد ادعایی و موضوع کرج به هم پیوند خورده‌اند و باید همزمان حل و فصل شوند.

اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه توافقی که قبلاً گفته بودید حاصل شده است؟ گفت: گفتگوهایی که با گروسی کردیم همان بحث کرج است که در حال رایزنی هستیم؛ هنوز این مسیر به انتها نرسیده است و بیشتر در چارچوب فشار سیاسی و عملیات روانی حداکثری است تا منطق و ضوابط؛ امیدوارم کشورمان هر چه زودتر از این مرحله عبور کند.

همچنین مطالعه کنید:

پول دریافتی از خریداران نهاده‌ دامی در بانک موجود است/تحویل کل نهاده‌ها به دامداران تا پایان تیرماه

به گزارش کسب و کار نیوز، عباس عسکرزاده، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.