صفحه اصلی / اسلایدر / سطح زیر کشت گندم از ۶ میلیون هکتار فراتر می رود
سطح زیر کشت گندم از ۶ میلیون هکتار فراتر می رود

سطح زیر کشت گندم از ۶ میلیون هکتار فراتر می رود

کسب و کار نیوز- نایب رئیس بنیاد ملی گندم کاران گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که سطح زیر کشت گندم به بالای ۶ میلیون هکتار برسد.

به گزارش کسب و کار نیوز ، علیقلی ایمانی نایب رئیس بنیاد ملی گندم کاران گفت: بنابر آخرین آمار ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار حدود ۷۲ درصد کشت دیم و یک‌میلیون هکتار معادل ۵۰ درصد کشت آبی محقق شده است. همچنین تاکنون حدود ۴ میلیون هکتار کشت محقق شده است و همواره پیش بینی می‌شود که سطح کشت گندم به بالای ۶ میلیون هکتار برسد.

۷۲ درصد کشت دیم محقق شد

ایمانی ادامه داد: با توجه به استقبال کشاورزان، بحث کشت قراردادی اتفاق افتاده، هر چند میزان آن کم است. در کشت قراردادی، کشاورزانی که توان خرید نهاده را ندارند، نهاده‌های کشاورزی در اختیارشان قرار می‌گیرد و در زمان خرید از بهای محصول کسر می‌شود. به گفته او، با توجه به بارندگی مناسب در مناطق مختلف، رطوبت مورد نیاز فراهم شده است که با این وجود سبزینگی خوبی در مناطق سرد و برخی مناطق معتدل داریم که با استمرار این شرایط برآورد می‌شود که مجدد به خودکفایی برسیم و نیاز کشور از تولید داخل تامین شود.

نگرانی بابت تامین گندم کشور نداریم

ایمانی ادامه داد: بنابر اعلام دولت از فروردین گندم در اختیار صنف و صنعت قرار نمی‌گیرد. با توجه به افزایش چشمگیر قیمت گندم در بازار‌های جهانی ناشی از خشکسالی آمریکا و بارش‌های سیل آسا کانادا و استرالیا، علوفه گندم کاهش پیدا کرده و قیمت گندم به مرز ۳۲۰ دلار رسیده است.

نایب رئیس بنیاد ملی گندم کاران گفت: بنابر اعلام بازرگانی دولتی حدود ۹ میلیون تن ثبت سفارش صورت گرفته که هر روز کشتی‌ها در حال تخلیه و بارگیری هستند. گرچه نزولات جوی در تولید گندم تاثیر گذار است، اما با استفاده از اصول علمی و نهاده‌های تولید می‌توان از مجموع ۲ میلیون هکتار اراضی آبی به طور متوسط با برداشت ۵ تن در هکتار، ۱۰ میلیون تن تولید محصول خواهیم داشت که این میزان بدون احتساب تولید اراضی دیم است.

همچنین مطالعه کنید:

صدور بخشنامه ها می تواند به کاهش تخلفات شبکه بانکی منجر شود؟/دعوا بر سر نرخ سود

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، بانک مرکزی در بخشنامه ای به بانک‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.