چهارشنبه , ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / سند جدید تخصیص آب زاینده‌رود در حال تدوین است/ ۵۸۳ میلی‌متر کاهش بارش حوضه زاینده‌رود در سال آبی گذشته
سند جدید تخصیص آب زاینده‌رود در حال تدوین است/ ۵۸۳ میلی‌متر کاهش بارش حوضه زاینده‌رود در سال آبی گذشته

سند جدید تخصیص آب زاینده‌رود در حال تدوین است/ ۵۸۳ میلی‌متر کاهش بارش حوضه زاینده‌رود در سال آبی گذشته

رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود گفت: سند جدید تخصیص آب این رودخانه در حال تدوین است.

به‌ گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایلنا از وزارت نیرو، “هوشنگ ملایی” با اشاره به موضوع زاینده‌رود اظهار کرد: متوسط بارش بلندمدت حوضه آبریز زاینده‌رود ۲۴۴ میلی‌متر است. سطح حوضه رودخانه زاینده‌رود حدود ۲۷ هزار کیلومتر مربع بوده که ۱۹۰۰ کیلومتر در استان چهارمحال و بختیاری و مابقی در استان اصفهان است.

وی اضافه کرد: حدود هشت میلیارد مترمکعب بیلان منفی دشت‌های استان اصفهان است و سالانه حدود ۵۶ سانتی‌متر سطح آب زیرزمینی در حوضه زاینده‌رود به طور متوسط افت می‌کند. در شرایط بارش نرمال به‌طور متوسط سالیانه بیش از ۲۰۰ میلیون مترمکعب اضافه برداشت داریم. زمانی که وضعیت بارش بحرانی باشد و ما نسبت به متوسط نرمال بلندمدت کاهش بارش دارشته باشیم، میزان افت سالیانه هم به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند و شدت خشکسالی بر افت آب‌های زیرزمینی تاثیر مستقیم می‌گذارد.

رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود خاطرنشان کرد: حوضه آبریز زاینده‌رود شامل دو بخش بالادست سد زاینده‌رود متاثر از ایستگاه کوهرنگ و بخش حوضه زاینده‌رود است که شامل پائین‌دست بوده و تا تالاب گاوخونی ادامه پیدا می‌کند. کوهرنگ در دوره بلندمدت ۵۱ ساله حدود ۱۴۰۵ میلی‌متر بارش داشته است. در ۱۰ سال اخیر که همراه با خشکسالی و تغییر اقلیم مواجه هستیم، این رقم به ۱۲۷۳ میلی‌متر کاهش پیدا کرده است.

به گفته وی، در سال آبی گذشته ۵۸۳ میلی‌متر نسبت به دوره بلندمدت کاهش داشتیم و مجموع بارش رخ داده در این حوضه ۸۲۲ میلی‌متر بوده است.

ملایی عنوان کرد: علاوه بر کاهش بارش در حوضه زاینده‌رود، افزایش دما نیز صورت گرفته، به‌طوری‌که طی ۵۰ سال اخیر حدود دو درجه افزایش دما رخ داده و این مهم به معنای تبخیر و کاهش ذخیره برفی است.

رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود با بیان اینکه در موضوع کشاورزی ضمن اصلاح الگوی کشت، باید نحوه مصرف را نیز در نظر بگیریم، افزود: اراضی تحت پوشش شبکه‌های آبرسانی رودخانه زاینده‌رود حدود ۲۰۰ هزار هکتار است، همچنین در بالادست سد زاینده‌رود حدود ۸۰ هزار مترمکعب اراضی داریم که این اراضی عمدتا یا از منابع رودخانه برداشت مستقیم دارند یا در قالب چاه‌هایی است که از منابع آب زیرزمینی استفاده می‌شود.

ملایی اضافه کرد: در حال تحلیل وضع موجود و جمع‌آوری داده‌ها در حوضه آبریز زاینده‌رود در استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان هستیم و پایش منظم دوره‌ای در منطقه در حال انجام بوده و برداشت‌های غیرمجاز منابع آب شناسایی شده است.

به گفته وی، ۵۰ درصد سیستم آبیاری اراضی کشاورزی حوضه آبریز زاینده‌رود، سنتی و ۵۰ درصد آن در ارتباط با سامانه‌های تحت فشار است.

رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود گفت: وزارت جهاد کشاورزی در سال‌های گذشته بخشی از طرح‌های آبیاری تحت فشار را تدوین و اجرا کرده است، در این زمینه درخواست کشاورزان برای استفاده از این سیستم و کمک دولتی برای ایجاد آبیاری تحت فشار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه از سال ۹۲ تاکنون بار آبی جدیدی به حوضه آبی زاینده‌رود تحمیل نشده است، ادامه داد: امسال یکی از خشک‌ترین سال‌های آبی را سپری می‌کنیم و خشکسالی موجب شده است اقدامات خوب انجام شده چندان دیده نشود.

ملایی با اشاره به اینکه صنایع ذوب آهن، فولاد و پالایشگاه‌ها در استان اصفهان صنایع ملی هستند، افزود: این صنایع ۲۰۰ میلیون متر مکعب سالانه آب استفاده می‌کنند، البته میزان مصرف آب افرادی را که در این مناطق ساکن شده‌اند نیز باید در نظر گرفت.

وی تصریح کرد: از جمله برنامه‌ها برای کاهش مصرف آب صنایع استان اصفهان استفاده آن‌ها از پساب شهری است و اکنون نیمی از مصرف آب صنایع از پساب تامین می‌شود. صنایع استان اصفهان کمتر از ۵۰ میلیون متر مکعب از آب زاینده‌رود در سال استفاده می‌کنند که تلاش می‌کنیم این میزان را در سال‌های آینده به صفر برسانیم.

همچنین مطالعه کنید:

تخلیه‌ و بارگیری ۱۷.۵ میلیون تن کالا در بنادر/ رشد ۹ درصدی عملیات کانتینری

به گزارش کسب و کار نیوز ، براساس اعلام سازمان بنادر و دریانوردی؛ میزان تخلیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.