صفحه اصلی / اقتصادی / بورس / ابلاغ دو مصوبه مهم در راستای افزایش شفافیت ناشران

مدیر نظارت بر ناشران سازمان اعلام کرد:

ابلاغ دو مصوبه مهم در راستای افزایش شفافیت ناشران

مدیریت نظارت بر ناشران طی ابلاغیه‌ای از مصوبه جدید هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از سنا ، محسن انصاری مهیاری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در این ابلاغیه آورده است: مطابق مصوبه سوم آبان ماه ۱۴۰۰ هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، تمامی شرکت‌های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران (به استثنای شرکت‌های تولیدی درج شده در بازار پایه فرابورس ایران) با لحاظ شروطی ملزم به ارایه جدول تحلیل حساسیت سود (زیان) به ازای هر سهم در فصل «نتایج عملیات و چشم اندازها» گزارش تفسیری مدیریت هستند.

یکی از شروط لازم در این خصوص این است که باید ناشر مجاز باشد تا حداکثر سه متغیر خارج از کنترل خود را در قالب تحلیل حساسیت ارایه کند (مانند قیمت های جهانی مواد اولیه یا محصولات و نرخ ارز).

مطابق این ابلاغیه، تشریح مفروضات تهیه جداول تحلیل حساسیت سود (زیان) به ازای هر سهم، ذیل جداول مذکور و وجود ۵ احتمال برای جداول تحلیل حساسیت (سطر و ستون) از دیگر شروط لازم محسوب می شود.

ضروری است، در ذیل جداول تحلیل حساسیت سود (زیان) به ازای هر سهم، جملاتی که حاکی از عدم اطمینان نسبت به مبالغ برآورد شده است و همچنین شرح این واقعیت که نتایج واقعی احتمالاً متفاوت از پیش بینی‌ها خواهد بود و تفاوت‌های حاصل می تواند با اهمیت باشد، درج شود.

همچنین جهت ارایه جداول تحلیل حساسیت سود (زیان) هر سهم در موعد مقرر رهنمودهایی ارایه می‌شود. ابتدا نمونه جداول تحلیل حساسیت سود (زیان) هر سهم به شرح پیوست حضورتان ایفاد می شود. در صورتی که مفروضات تحلیل حساسیت سود (زیان) هر سهم پس از مقطع گزارشگری (تا قبل از مقطع گزارشگری بعدی) نیاز به بروز رسانی داشته باشد، ضروری است آخرین اطلاعات و صورت های مالی با اعمال اصلاحات در خصوص مفروضات تحلیل حساسیت سود (زیان) هر سهم مجددا منتشر شود.

بنابر این ابلاغیه، مقرر شد در راستای افزایش شفافیت اطلاعات و صورت های مالی ناشران ثبت شده نزد سازمان (شامل شرکت های درج شده در بازار پایه فرابورس ایران)، در صورتی که سود (زیان) عملیاتی ناشر در اطلاعات و صورت های مالی دوره های میانی و یا سالانه نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل بیش از ۳۰ درصد تغییر یابد، ناشر موظف است توضیحات خود را در خصوص علت تغییر سودآوری در قالب فرم «توضیحات در خصوص اطلاعات و صورت های مالی منتشر شده» منتشر کند.

همچنین مطالعه کنید:

یک هفته با راه و مسکن/ از متوسط قیمت مسکن تا ترخیص کامیون‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز، شاید مهمترین خبری که در حوزه راه و مسکن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *