صفحه اصلی / سرخط خبرها / ارزش ناچیز وام مسکن

منصور غیبی، کارشناس مسکن

ارزش ناچیز وام مسکن

سرمقاله:

انتظار از وام مسکن تعریف یک سبد حمایتی است. افرادی که خواهان خرید ملک هستند باید بخشی از هزینه خرید را از سبد حمایتی تامین کند و از وام بهره مند شوند. اما مبلغ وام کفایت مبلغ خرید ملک یا مسکن مورد نظر را نمی کند که هیچ، نزدیک به آن هم نبوده و کارساز هم نیست. این در حالی است که در کشورهای دیگر سهم خرید مسکن از سبدهای حمایتی ۷۰ تا ۸۰ درصد را پوشش می دهد و آورده خریداران ۲۰ تا ۳۰ درصد است. در کشور ما اما ارزش وام با افزایش قیمت ها، ۱۰ درصد هزینه های خرید را هم تامین نمی کند.

مردم شاهد هستند که نه تنها این تسهیلات کمکی برای کم کردن بار خرید مسکن نیستند بلکه مبالغ بازپرداخت ماهیانه نیز رقم های بالایی را رقم می زند. بنابراین بسیاری از افراد از دریافت وام ها منصرف می شوند و بیشتر خواهان تعادل در قیمت مسکن هستند تا توان خرید داشته باشند. در این بین زمان انتظار برای دریافت وام نیز مطرح است. انتظار و مدت زمان طولانی تخصیص وام از یک سو و رشد بی سابقه قیمت مسکن از سوی دیگر، ارزش وام مسکن را به حداقل کاهش داده است. به عبارتی ارزش ملک آنقدر بالا رفته که وام کمکی به افزایش انگیزه برای خرید نمی کند. مبالغ بازپرداخت وام هم به قدری بالا است که درآمد افراد نمی تواند آن را پوشش دهد.

امروز بسیاری از مصرف‌کنندگان در صف دریافت وام قرار گرفتند و زمانی که منابع لازم را برای خرید یک خانه تهیه می‌کنند با برخی التهابات و در نهایت درهای بسته مواجه می‌شوند. این درحالی است که بسیاری از سوداگران در این شرایط بازار در حال مال‌اندوزی و خرید خانه‌های خالی هستند. طول انتظار برای دریافت وام و عدم قرابت و نزدیکی افزایش قیمت مسکن با طول مدت زمان انتظار وام، ارزش آن را ناچیز می کند. از سوی دیگر مشکلات ساختاری، تضمین های متعدد و مدارک نیز مزید بر علت شده است. بنابراین رغبت و نیاز مردم برای دریافت انواع تسهیلات مسکن به حداقل رسیده است.

همچنین مطالعه کنید:

یک هفته با راه و مسکن/ از متوسط قیمت مسکن تا ترخیص کامیون‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز، شاید مهمترین خبری که در حوزه راه و مسکن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *