صفحه اصلی / فرهنگی / تجسمی / افتتاحیه مشق نستعلیق سید محمد احصائی جمعه چهاردهم آبان در گالری گلستان/ مشق شب های استاد خوشنویس

افتتاحیه مشق نستعلیق سید محمد احصائی جمعه چهاردهم آبان در گالری گلستان/ مشق شب های استاد خوشنویس

نمایشگاه مشق های نستعلیق سید محمد احصائی با کیوریتوری بهزاد حاتم عصر جمعه چهاردهم آبان در گالری گلستان افتتاح می شود.
مشق شب های محمد احصائی عنوان این رویداد است که به همراه یک کتاب نفیس به همین نام رونمایی می شود.
این چهارمین ” دیدار هنرمند ” است که بهزاد حاتم، منتقد هنری برگزار می کند،او برای معرفی این نمایشگاه این متن را منتشر کرده است:

زمستان ۱۳۸۹ ، کرونا آمد، درها بسته شد و بسیاری که بیرون از خانه کاری نداشتند، در قرنطینه ماندند. یکی از آنان محمد احصائی استاد بزرگ خوشنویسی.

او به تازگی کار بزرگ خوشنویسی قرآن که نزدیک به ده سال به درازا کشیده بود، را به پایان رسانده بود. احصائی این قرآن را با خط محقق نوشته بود و این کار بزرگ ده سال او را از خوشنویسی با خط نستعلیق که تخصص اوست دور نگاه داشته بود.

احصائی که هشتاد سالگی را پشت سر گذاشته است، با پایان یافتن کار قرآن برای بازگرداندن آن نرمشی که دست برای خوشنویسی نستعلیق نیاز دارد، هر شب قلم به دست گرفت و به گفته خودش مشق نستعلیق کرد. آمدن کرونا و در قرنطینه گذراندن زمان بیشتری برای این کار به او داد. او هر شب به برگ یا برگ هایی با مشق شب های خود ارزش بخشید و سندی از فرهنگ خوشنویسی ایرانی در پایان سده چهاردهم و آغاز سده پانزدهم بر جای گذاشت.

گالری گلستان به دنبال نمایش عکسهای پنجاه ساله احصائی از موزه های جهان، از جمعه چهاردهم آبان نمونه هایی از مشق شبهای استاد خوشنویسی را به نمایش می گذارد. در این مجموعه می توان تنوع بسیار این مشق ها را دید.

شمار بزرگی از مشق شب های احصائی در کتابی نفیس از سوی نشر نظر و گالری ۱۰ به چاپ رسیده که روز جمعه ۱۴ آبان در گالری گلستان رونمایی می شود. این کتاب که چهارمین کتاب از مجموعه دیدار هنرمند از بهزاد حاتم است، برای آنکه مشق ها در اندازه خودشان دیده شوند بسیار بزرگتر از سه کتاب پیشین است و یک آلبوم نفیس و ماندگار از گوشه ای از کار پر ارزش خوشنویسی استاد بزرگ معاصر است.

نمایشگاه مشق شب های محمد احصائی تا ۲۶ آبان در گالری گلستان دایر خواهد بود.

همچنین مطالعه کنید:

یک هفته با راه و مسکن/ از متوسط قیمت مسکن تا ترخیص کامیون‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز، شاید مهمترین خبری که در حوزه راه و مسکن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *