صفحه اصلی / اقتصادی / پدیده ماسه خواری را دریابید
پدیده ماسه خواری را دریابید

پدیده ماسه خواری را دریابید

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: چندین سال است که پدیده ماسه خواری بسیار رواج پیدا کرده و موجب برهم زدن زیست بوم دریای خزر شده است و اگر اکنون جلوی آن گرفته نشود در آینده آسیب های جدی تری را متحمل محیط زیست کشور می کند.

قاسم تقی زاده خامسی  با بیان اینکه رواج ماسه‌خواری اختلال در محیط زیست و چرخه زندگی آبزیان دریای خزر را به همراه دارد، اظهار کرد: امروزه شاهد هستیم که در بخش های مختلف دریای خزر برای ساخت ویلا برداشت غیر قانونی ماسه انجام می شود که آسیب زیادی به طبیعت و محیط زیست وارد کرده است.

وی با بیان اینکه ماسه ها در زنجیره غذایی برخی آبزیان قرار دارند و با اینکار امکان حیات از بسیاری از موجودات گرفته می شود، گفت: ماسه‌خواری منجر به اختلال در محیط زیست و چرخه زندگی آبزیانی که در دریا زندگی می‌کنند، می شود لذا باید تدابیری در این حوزه اتخاذ شود در غیر این صورت با چالش های جبران ناپذیری در آینده مواجه می شویم.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با تاکید بر حفظ محیط زیست و مهم دانستن این بخش، تصریح کرد: برداشت بی‌رویه شن و ماسه از بستر رودخانه‌ها، عامل بروز فجایع زیست ‌محیطی جبران‌ناپذیر می شود که باید مورد توجه قرار بگیرد.

به گفته خامسی بستر برخی از رودخانه‌ها به دلیل برداشت‌های بی‌رویه با مشکلاتی روبرو شده است که حل این مشکلات مستلزم برنامه ریزی و مدیریت در این بخش است.

وی تاکید کرد: برداشت غیرمجاز شن و ماسه از مهم‌ترین مشکلات در منابع طبیعی به حساب می آید که اگر راه علاجی برای آن اندیشیده نشود آسیب های زیادی را به محیط‌زیست و منابع طبیعی وارد میکند.

همچنین مطالعه کنید:

خودرو نیمه دوم سال گران می شود/بازار خودرو در فاز انتظار

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، این روزها بازار خودرو چشم به نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.