صفحه اصلی / اقتصادی / تولید و تجارت / سهم سرمایه در گردش از تسهیلات بانکی چقدر است؟
سهم سرمایه در گردش از تسهیلات بانکی چقدر است؟

سهم سرمایه در گردش از تسهیلات بانکی چقدر است؟

در چهار ماهه نخست امسال مجموعا بیش از ۷۰۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش‌های کشاورزی، ‌صنعت-معدن، مسکن-ساختمان، ‌بازرگانی، خدمات و بخش‌های متفرقه پرداخت شده که ۶۸.۳۸ درصد معادل ۴۷۹ هزار میلیارد از این مبلغ صرف تامین سرمایه در گردش در بخش‌های مختلف شده که بیشترین سهم از این تسهیلات را نیز به خود اختصاص داده است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، ‌طبق جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) بخش صنعت-معدن در این مدت ۲۱۵ هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان تسهیلات از بانک‌ها و موسسات اعتباری دریافت کردند که ۷۹.۷ درصد معادل ۱۷۱ هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان از آن به تامین سرمایه در گردش تخصیص داده شده است.

بخش بازرگانی نیز در چهار ماهه نخست امسال ۱۱۵ هزار و ۸۱۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده که ۵۲.۶۳ درصد از آن صرف تامین سرمایه در گردش شده است.

بخش خدمات، کشاورزی و مسکن نیز در این مدت به ترتیب ۲۹۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، ۴۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و ۳۲ هزار و ۷۰۰ تسهیلات دریافت کردند که سهم تامین سرمایه در گردش از آن به ترتیب ۶۹.۳۲، ۷۲.۴۲ و ۳۵.۳۲ درصد، معادل حدود ۲۰۱، ۳۴ و ۱۱د هزار میلیارد تومان بوده است.

در این میان سهم “ایجاد”، “توسعه” و “خرید کالای شخصی” از کل تسهیلات پرداخت شده به بخش‌های مختلف به ترتیب ۱۱.۱۲، ۷.۶۹ و ۶.۲۶ درصد است.

همچنین بخش “تعمیر” و “خرید مسکن ” که به ترتیب ۱.۶۳ و ۱.۱۸درصد از تسهیلات بانکی را دریافت کرده، کمترین سهم از این تسهیلات را به خود اختصاص داده است.

گفتنی است در سال‌های اخیر بارها اعلام شده که کمبود سرمایه در گردش یکی از مهم‌ترین مشکلات واحدهای تولیدی است.

همچنین مطالعه کنید:

خودرو نیمه دوم سال گران می شود/بازار خودرو در فاز انتظار

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، این روزها بازار خودرو چشم به نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.