صفحه اصلی / اسلایدر / چرا آرامش به بازار ارز باز نمی‌گردد؟/ بی تفاوتی دلار به سیگنال های مثبت

چرا آرامش به بازار ارز باز نمی‌گردد؟/ بی تفاوتی دلار به سیگنال های مثبت

کسب و کار نیوز- بخش ارزی کشور کاملا در سکوت فرو رفته است. به گفته کارشناسان بازار ارز، رشد نرخ ارز و ماندن آن در کانال 26 تا 27 هزار تومانی موجب شده تا دیگر بازارها نیز با تاثیرپذیری از قیمت دلار رشد قیمتها را تجربه کنند. این در حالی است که نرخ ارز که تاثیرپذیری بالایی نسبت به انتشار اخبار مثبت داشته این روزها گویا وابستگی خود را به حداقل رسانده و پخش اخبار مثبت نیز نیم تواند به ریزش دلار کمکی کند.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، به عقیده فعالان بازار ارز، در شرایط کنونی، عرضه و تقاضاست که روی بازار ارز موثر است. در واقع اگر عرضه کافی نباشد، تقاضا در بازار بالا می‌رود و در صورتی بازار به تعادل خواهد رسید که سمت عرضه تحریک شود. بر همین اساس، خبرهایی همچون انتخاب رییس‌کل بانک مرکزی دولت، روی بازار هیچ اثری ندارد.

علی قنبری، کارشناس اقتصادی در این رابطه می گوید: خبرهایی که از مذاکرات وین به گوش می‌رسد، تاکنون چندین بار تکرار شده است و خیلی اطمینانی به حل مسایل و مشکلات وجود ندارد، بنابراین هیچ دلیلی برای کاهش نرخ دلار وجود ندارد. در شرایط کنونی دولت باید روی بخش تقاضا در بازار ارز کنترل داشته باشد، یعنی باید تقاضای ارز را محدود کند.

قنبری عنوان می‌کند: من فکر می‌کنم بازار ارز تا پایان سال روند صعودی ملایم خواهد داشت و خیلی نمی‌شود به ثبات بازار ارز اطمینان داشت؛ مگر این‌که تغییری اتفاق بیفتد. برای مثال، برجام به نتیجه برسد، موضوع اف‌ای‌تی‌اف حل شود و تحریم‌ها برداشته شود، در غیر این صورت روند صعودی نرخ ارز با شیب ملایم را شاهد خواهیم بود و احتمال این‌که نرخ دلار تا پایان سال به ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت، وجود دارد.

رژیم ارزی مشخص شود

آلبرت بغزیان، اقتصاددان

نوسانات همیشگی نرخ ارز بدون تاثیرپذیری از اخبار مثبت نشان می دهد بازار ارز توسط بانک مرکزی مدیریت و کنترل می شود. بانک مرکزی نرخ ارز را تعیین می کند و به همین دلیل است که صرافی ها نیز تا روزانه تا یک ساعت مشخصی از روز نرخ ارز را ندارند. همین موضوع نشان می دهد بانک مرکزی کنترل قیمت دلار را دست دارد و تابلوی تعیین نرخ ارز در دست این نهاد است.

حال با اطلاع از اینکه بانک مرکزی با عنوان بازار متشکل ارزی و از داخل ساختمان شیشه ای نرخ ارز را اعلام می کند، پس خیلی تابع اخبار خوش و کاهش نرخ ارز نمی تواند باشد. در صورتیکه با انتشار اخبار منفی فوری و آنی نرخ ارز افزایش پیدا م یکند. همین امر مهر تاییدی بر نظام کنترلی بانک مرکزی بر روی نرخ ارز است. به نظر می رسد این افزایش نرخ از سوی دولت یا همان بانک مرکزی یا نیروهای بازار اعم از بازار متشکل ارزی صورت می گیرد. این اتفاق می‌تواند عوایدی برای دولت به همراه داشته باشد که یکی از گزینه‌های مهم در این زمینه جبران کسری بودجه است.

بارها مشاهده کردیم اخبار منفی و مثبت بر بازار ارز تاثیر گذاشته اند. عکس العمل دلار به خبر خوب با کاهش چند صد تومانی همراه است اما تایرپذیری از اخبار منفی با رشد هزار تا دو هزار تومانی مواجه می شود. با انتشار خبرهای مثبت بعدی اما ریزش ارز محسوس نیست و خیلی به چشم نمی آید. گویا بالا رفتن نرخ ارز با انتشار اخبار منفی باب میل بانک مرکزی و کاهش آن به دنبال اخبار مثبت خلاف رویه این نهاد است. به طور کلی بانک مرکزی تا روی کار آمدن رئیس جدید، رژیم ارزی خاصی نداشته است و باید دید با انتخاب رئیس جدید چه سازوکاری را دنبال خواهد کرد. ابتدا دولت باید رژیم ارزی خود را مشخص کند که محدوده ۱۵ تا ۲۰ هزار برای بازار ارز مناسب است و اگر در حال حاضر دولت بتواند بازار ارز حفظ کند و به تدریج آن را کاهش دهد، برد کرده است.

متاسفانه تاثیر نوسانات نرخ ارز بر دیگر بازارها را موجب شده تا مردم زیر بار گرانی ها ناتوان تر از همیشه شوند. وقتی نوسانات بازار ارز وخیم می شود به صورت طبیعی  بر روی بازار خودرو، لوازم خانگی خارجی،موبایل و حتی کالاهای اساسی تاثیر می گذارد. اما هنگام کاهش نرخ ارز بازارها با مقاومت در برابر این کاهش، ریزش قیمت ها را ندارند. زمانی که تورم بالا وجود دارد، نرخ ارز از آن عقب می‌ماند و نمی‌تواند خود را با نرخ تورم تطبیق بدهد به همین دلیل نمی‌توان نرخ ارز را رها کرد تا براساس بازار تعیین شود، بلکه باید با تعیین یک محدوده برای آن، بازار ارز را مدیریت کرد. پس تنها گزینه‌ای که به نظر می‌رسد همین است که بانک مرکزی به صورت آگاهانه آرام‌آرام در جهت افزایش نرخ دلار اقدام کرده این در حالی است که افزایش نرخ دلار همه اجناس را مجددا گران خواهد کرد و زیان آن برای مردم است.

 

همچنین مطالعه کنید:

انتقاد محسنی بندپی به لغو دورکاری و احتمال پیک ششم

محمد علی محسنی بندپی با اشاره به لغو دورکاری در استان تهران اظهار کرد: ایمنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *