صفحه اصلی / اسلایدر / کسری بودجه عامل رشد نقدینگی است/ ۳ ماموریت اقتصادی دولت
کسری بودجه عامل رشد نقدینگی است/ ۳ ماموریت اقتصادی دولت

کسری بودجه عامل رشد نقدینگی است/ ۳ ماموریت اقتصادی دولت

کسب و کار نیوز- رئیس اتاق تهران با بیان اینکه کسری بودجه منجر به افزایش پایه پولی و به تبع آن نقدینگی وتورم شده است، گفت: یکنواخت کردن ارز، هدفمند کردن یارانه ها و کاهش تورم باید در دستور کار دولت قرارگیرد.

به گزارش کسب و کار نیوز ، مسعود خوانساری صبح امروز در بیست و ششمین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت: در اقتصاد ایران در سال گذشته به صورت جزئی از رکود خارج شدیم و رشد اقتصادی ۱.۲ درصدی داشتیم. طبق آمار مرکز آمار ایران و بانک مرکزی در فصل اول امسال رشد ۶.۲ تا ۷.۴ درصدی داشته ایم. اگر به همین شکل رشد داشته باشیم وضع بهتر می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: کماکان رشد نقدینگی رو به صعود است و در مرداد رشد نقدینگی به ۳,۹۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده است. علت اصلی این موضوع نیز کسری بودجه است. طبق گزارش‌ها درآمدها و هزینه‌ها تطابقی ندارند و کمتر از ۵۰ درصد درآمدها حاصل شده و دولت از تنخواه گردان بانک مرکزی استفاده کرده است که موجب افزایش پایه پولی و به تبع آن تورم و نقدینگی شده است.

وی ادامه داد: دولت باید از رشد تورم جلوگیری کند زیرا در غیر این صورت نه تنها تورم بیشتر می‌شود بلکه نگرانی‌های نسبت به افزایش شدید قیمت‌ها خواهیم داشت.

پرداخت ۹۶۶ میلیارد دلار یارانه انرژی در ۱۰ سال

خوانساری گفت: آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور یارانه انرژی پرداختی از سوی دولت در سال را ۶۳ میلیارد دلار اعلام کرده است در حالیکه طبق اعلام سازمان جهانی آژانس بین المللی انرژی از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۲۰ دولت‌ها در ایران ۹۶۶ میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت کرده اند که سالی ۹۸ میلیارد دلار می‌شود.

وی افزود: منتهی اگر عدد ۶۳ میلیارد دلار آقای میرکاظمی را در نظر بگیریم، یعنی سالانه به هر نفر ۱۹ میلیون تومان تعلق می‌گیرد. اگر این ارقام به صورت هدفمند پرداخت می‌شد نه تنها به اقشار آسیب پذیر صدمه‌ای وارد نمی‌شد بلکه اقتصاد هم به حرکت می‌افتاد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دهک‌های بالای درآمدی بیشترین نفع را از یارانه‌ها می‌برند، گفت: دهک‌های پایین درآمدی از یارانه بنزین ۱.۶ درصد بهره می‌برند در حالی که دهک‌های بالای درآمدی ۲۴.۸ درصد استفاده می‌کنند. در اکثر یارانه‌ها دهک‌های بالای درآمدی سود می‌برند.

وی افزود: اثرات این موضوع نه تنها منجر به افزایش روزافزون اختلاف طبقاتی می‌شود و آثاری در رفاه اجتماعی ندارد بلکه باعث می‌شود با تغییراتی که روی قیمت‌ها اعمال می‌شود امکان آزادسازی قیمت‌ها را نداشته باشیم و به دنبال آن زمینه‌های قاچاق محصولات تولیدی به خارج از کشور را فراهم شود.

۳ مأموریت اقتصادی دولت

خوانساری ادامه داد: از سویی دیگر نیز همچنان شاهد حضور ارز ترجیحی در اقتصاد ایران هستیم. امیدواریم دولت هر چه سریع‌تر نسبت به یکنواخت کردن ارز اقدام کند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: دولت باید دو موضوع هدفمندی کردن یارانه‌ها و حذف ارزهای چند نرخی را در دستور کار قرار دهد. همچنین انتظار می‌رود هدف اول وزرای اقتصادی دولت کاهش تورم باشد.

همچنین مطالعه کنید:

تحلیلی مختصر بر سیاستگذاری کسب و کار ایران

کسب ‌وکارها برای موفقیت نیاز به اجرای استراتژی‌های صحیح دارند. این استراتژی ها بخشی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.