صفحه اصلی / سرخط خبرها / ثبات نرخ دلار با افزایش صادرات
ثبات نرخ دلار با افزایش صادرات

کامران ندری، کارشناس اقتصادی

ثبات نرخ دلار با افزایش صادرات

سرمقاله:
افزایش فروش نفت و صادرات این کالا موجب شده تا نرخ ارز در بازار از این میزان بالاتر نرود. این بدان معناست که رشد صادرات توانسته به عنوان ترمزی جلوی رشد بیشتر نرخ ارز را بگیرد و اجازه افزایش به کانال بالاتر را به دلار ندهد. نرخ ارز مدتهاست در کانال ۲۷ هزار تومان مانده است که افزایش صادرات نفتی و ارزآوری این کالا به همراه گشایش هایی که در برخی منابع ارزی اتفاق افتاده دلایل آن هستند.

همچنین از سوی دیگر شاهد هستیم که دولت جدید آمریکا از سختگیری های خود کاسته است. این اقدام هم موجب شده ترمز افزایش نرخ ارز کشیده شود. البته این اتفاقات و آمارهای منتشر شده در رابطه با رشد اقتصادی مربوط به بهار ۱۴۰۰ است. یعنی آثار ارزآوری در سه ماهه بهار بر روی نرخ ارز دیده شده است. این در حالی است که اظهارات اخیر در رابطه با اثرگذاری رشد صادرات نفتی بر کاهش نرخ ارز خیلی حساب شده نیست. چراکه زمانی ما کاهش نرخ ارز را به صورت ملموس خواهیم داشت که کل تحریم های مرتبط با برجام لغو شود.

با لغو کلیه تحریم های برجامی این احتمال وجود دارد که نرخ ارز کاهش پیدا کند. البته با وجود لغو کامل تحریم ها نیز به دلیل اینکه شرایط اقتصادی با دلار ۲۷ هزار تومانی مدت بسیاری سروکار داشته است، کاهش آنچنانی در نرخ ارز رخ نخواهد داد. درست است که امکان کاهش نرخ ارز وجود دارد اما در ادامه مجبور به افزایش مجدد آن خواهند شد. دولت سیزدهم باید تمام تلاش خود را برای برداشته شدن تحریم ها و تحقق درآمدهای حاصل از فروش نفت به کار گیرد. درآمدهای مالیاتی یا درآمدهای ناشی از فروش سهام  کفاف هزینه های بالای  دولت‌ها و مجلس را نمی دهد. دولت چاره ای جز فروش نفت ندارد. بماند که در سال های گذشته دولت برای جبران کسری بودجه خود ناچار به استقراض از بانک مرکزی شده است.

متاسفانه بی توجهی به زیرساخت‌های پولی سبب شده در برخی از حوزه‌ها از عراق و افغانستان نیز عقب بیفتیم. این دو کشور جنگ زده درگیر تورم نیستند، باید بررسی کارشناسی صورت گیرد که چطور نظام پولی آنها به واسطه انضباط مالی بالا درگیر تورم نیست. کسانی که درباره اقتصاد صحبت می‌کنند و وعده می‌دهند، به این نکته توجه ندارند که ریشه مشکلات اقتصادی را باید در سیاست جستجو کرد.

ویرایش

همچنین مطالعه کنید:

عملیات بزرگ حج تمتع ۱۴۰۳ پایان یافت

به گزارش کسب و کار نیوز ، کاپیتان «شمس‌الدین فرزادی پور» با اعلام این خبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.