صفحه اصلی / اسلایدر / سیگنال های مثبت در بازار ارز و سکه
سیگنال های مثبت در بازار ارز و سکه

اتفاقات مثبت سیاسی به کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه منجر خواهد شد

سیگنال های مثبت در بازار ارز و سکه

کسب و کار نیوز- قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 11 میلیون و 730 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم نیز 11 میلیون و 300 هزار تومان است. همچنین در این هفته شاهد تغییر قیمت دلار در بازار آزاد بوده ایم. به طوری که در این هفته حدود ۳۹۰ تومان کاهش نرخ را تجربه کرده است. این روند نزولی بر قیمت طلا و سکه تاثیر گذاشت و موجب شد قیمت آن کاهش یابد. برای خریداران در این دو بازار مهم است که بدانند طلا و سکه در روزهای آینده چه مسیری را طی خواهد کرد. پیش بینی قیمت ها در بازار دارایی ها بر رفتار خریداران در بازارهای دارایی تاثیر بسیاری دارد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، یک کارشناس اقتصادی در رابطه با پیش بینی روند قیمت طلا و سکه در روزهای آینده می گوید: در بازار دارایی های ایران موضوع کاهش قیمت ها به بحث های روانی و اخبار سیاسی و اقتصادی باز می گردد. تمامی اخبار نیز متاثر از مذاکرات سیاسی و به نتیجه رسیدن برجام است. در هفته اخیر اتفاقات سیاسی رخ داده به نفع ایران بوده است که تاثیر آن بر بازار ارز موجب تاثیرپذیری دیگر بازارها از آن شده است.

یوسف کاووسی اضافه کرد: اتفاق مثبت پیوستن ایران در سازمان شانگهای شکل گرفته است. هرچند تا طی شدن مراحل اداری آن مدتی وقت لازم است اما تاثیر روانی آن در بازار منجر به کاهش قیمت ها خواهد شد. یعنی آثار سیاسی آن در بازار تاثیر خود را خواهد گذاشت. بازار ارز اولین بازار متاثر از این سیگنال های مثبت است که بر روند کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه نیز تاثیرگذار است. اتفاق مهم دیگر سفر وزیر امور خارجه به نیویورک در هفته آینده است. ارتباطاتی که ممکن است در آنجا شکل بگیرد، دیدارهایی که رقم خواهد خورد، به کاهش قیمت ها کمک خواهد کرد.

راهکار ثبات قیمت‌ها در بازار دارایی‌ها

یوسف کاووسی، کارشناس اقتصادی

در بازار دارایی های ایران موضوع کاهش قیمت ها به بحث های روانی و اخبار سیاسی و اقتصادی باز می گردد. تمامی اخبار نیز متاثر از مذاکرات سیاسی و به نتیجه رسیدن برجام است. در هفته اخیر اتفاقات سیاسی رخ داده به نفع ایران بوده است که تاثیر آن بر بازار ارز موجب تاثیرپذیری دیگر بازارها از آن شده است. قیمت ارز به چند دلیل خارجی کاهش داشته است. چراکه موضوعی در داخل کشور نداریم که قیمت ارز و طلا به آن بستگی داشته باشد. تنها تورم و نقدینگی است که آن هم زیاد به این ماجرا مرتبط نبوده و تجربه نشان می دهد تاثیرپذیری بازارهای دارایی در ایران از عوامل خارجی بسیار زیاد است. بنابراین نگاه خارجی به این بازارها در تعیین قیمت ها دخالت دارد.

در هفته های اخیر، رئیس جمهور و وزیر خارجه اعلام کردند که برجام را باید به نتیجه برسانیم. آمریکا نیز اعلام کرد نمی خواهیم به نقطه غیرقابل بازگشت برسیم. هرچند مذاکرات ولو در خفا در حال انجام است اما همین سیگنال ها قیمت را در بازار ارز کاهش داد و به دنبال آن سکه نیز به روند کاهشی بازگشت. از طرفی دیگر سفر امیر قطر به ایران، خروج ضد هوایی های آمریکا از عربستان، چرخش اوضاع عربستان به نفع ایران را موجب شده است. همچنین اوضاع افغانستان نیز به نفع ایران در حال رقم خوردن است. طالبان برای تجارت خارجی به ایران پیشنهاداتی خواهند داد. اتفاق مثبت دیگر پیوستن ایران در سازمان شانگهای است. هرچند تا طی شدن مراحل اداری آن مدتی وقت لازم است اما تاثیر روانی آن در بازار منجر به کاهش قیمت ها خواهد شد.

یعنی آثار سیاسی آن در بازار تاثیر خود را خواهد گذاشت. بازار ارز اولین بازار متاثر از این سیگنال های مثبت است که در روند کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه نیز تاثیرگذار است. اتفاق مهم دیگر سفر وزیر امور خارجه به نیویورک در هفته آینده است. ارتباطاتی که ممکن است در آنجا شکل بگیرد، دیدارهایی که رقم خواهد خورد، به کاهش قیمت ها کمک خواهد کرد.

اما لازم به ذکر است درست است که این اتفاقات در کوتاه مدت به اصلاح قیمت ها کمک می کند اما ثبات قیمت ها در بازارهای دارایی نیازمند استانداردهایی است که در کشور ما وجود ندارد. ما راهکارهای افزایش تجارت خارجی را که یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر اصلاح قیمتهاست نداریم. راه هایی که در تجارت لازم است مانند FATF، تحریم ها و…. هنوز حل نشده اند. به همین دلیل حتی کشورهای دوست ما مانند روسیه و چین هم نتوانسته اند در این دوران با ما نقدی کار کنند.

 

 

همچنین مطالعه کنید:

جزییات تجارت در بهار/صادرات غیرنفتی ۷ درصد افزایش یافت

به گزارش کسب و کار نیوز ، بر اساس آمار بانک مرکزی، در سه ماهه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.