صفحه اصلی / اجتماعی / فعالیت ۳٫۵ میلیون کارگر در کارگاه‌های زیرزمینی
فعالیت ۳٫۵ میلیون کارگر در کارگاه‌های زیرزمینی

70 درصد دستمزد کارگران صرف اجاره مسکن می شود

فعالیت ۳٫۵ میلیون کارگر در کارگاه‌های زیرزمینی

کسب و کار نیوز- به گفته نماینده کارگران در شورای عالی اشتغال 96 درصد کارگران از امنیت شغلی برخوردار نیستند و 5/3 میلیون نفر از کارگران در کارگاه های زیرزمینی بدون هیچ گونه امتیازی مشغول فعالیت هستند. ساماندهی وضعیت شغلی کارگران یکی از موضوعاتی است که امید است وزیر کار و رفاه اجتماعی بتواند به آن رسیدگی کند.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ؛ یک کارشناس اقتصادی در تشریح وضعیت کارگران در سالهای اخیر می گوید: امنیت شغلی یکی از مهم ترین دغدغه ها و نگرانی های قشر کارگر در کشور است. در سالهای اخیر بخصوص از آغاز بحران کرونا تاکنون کارگران بسیاری از کار بیکار شده اند و در از روی ناچاری در مشاغلی مشغول به کار شده اند که هیچگونه امنیت شغلی و دستمزد کافی ندارد. حمید حاج اسماعیلی اضافه کرد: تحریم ها و کرونا در کنار هم باعث شد که مشکلات کارگران از جمله امنیت شغلی و معیشت، جدی تر شود. به گفته وی، در حال حاضر امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران است. کرونا باعث بیکاری بخش زیادی از کارگران شده است.

در همین زمینه نماینده کارگران در شورای عالی اشتغال گفت: ۹۶ درصد کارگران کشور امنیت شغلی ندارند. علی خدایی نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در نشست تشکل‌های کارگری در حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در این نشست به عنوان نماینده کارگران در شورای عالی کار سه دسته از مشکلات اصلی کارگران شامل امنیت شغلی، معیشت کارگران و تشکل‌یابی را مطرح می‌کنم.

خدایی همچنین با توجه به آمار موجود از کارگران گفت: ۹۶ درصد کارگران در کشور امنیت شغلی ندارند و دستمزد دریافتی کارگران حداکثر ۳۶ درصد از هزینه یک خانوار معمولی کارگران را پوشش می‌دهد. وی افزود: همه تشکل‌های کارگری حداکثر نمایندگی ۱۵ درصد کارگران را برعهده دارند با این اوضاع حال و روز کارگران کشور خوب نیست.به گفته نماینده کارگران در شورای عالی اشتغال، درخواست کارگران این است هرچه سریع‌تر جلسه شورای عالی کار در مورد رسیدگی به وضع معیشت کارگران و بررسی راهکار ترمیم قدرت خرید کارگران باید مطرح شود. خدایی همچنین با اشاره به نامه‌ایی که در روزهای آخر وزارت شریعتمداری در مورد دادنامه ۱۷۹ به دیوان عدالت اداری در مورد امنیت شغلی کارگران به قوه قضاییه ارجاع شده است از آقای عبدالملکی وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست ابطال دادنامه ۱۷۹ داریم زیرا به نظر ما باعث رواج قراردادهای موقت می‌شود.

وی همچنین خواستار جلوگیری از نفوذ جریان‌های سیاسی در حوزه تخصصی تشکل‌های کارگری شد.نماینده کارگران در شورای عالی اشتغال در مورد تعداد کارگران بیمه شده نیز گفت: با در نظر گرفتن بازنشستگان ۱۴٫۵ میلیون نفر بازنشسته هستند که از این تعداد ۱۱ میلیون نفر کارگر بیمه شده هستند. همچنین در کشور حدود ۷ میلیون کارگر بیمه نشده هم داریم که از این تعداد ۳٫۵ میلیون نفر در کارگاه‌های زیرزمینی مشغول هستند و بقیه در اصناف مشغول کار هستند که باید ساماندهی و بیمه شوند.

در این مراسم همچنین یاراحمدی نماینده مجمع نمایندگان کارگری عضو شورای عالی کار عنوان کرد: ما خوشحال هستیم که آقای رئیسی رئیس جمهور جدید در اولین دیدار خود با کارکنان بهشت زهرا و کارگران معدن زغال سنگ طبس دیدار کردند و این نشان می‌دهد دولت به کارگران توجه ویژه‌ دارد.  به گفته وی، در کارگاه‌های یک تا ۱۰ نفره باید نماینده کارگران حضور داشته باشند برخی از کارگاه‌ها مانند مس سرچشمه ۲۴ هزار کارگر دارد و نماینده کارگری در آنها داریم و باید صدای کارگران در تشکل‌ها شنیده شود. یاراحمدی گفت: خواسته کارگران امنیت شغلی در دولت قبل با وجود اینکه قول دادند اما در هشت سال هیچ اتفاقی نیفتاد تنها در تبصره ماده ۷ عنوان کردند که حداکثر مدت قراردادهای مدت برای کارهایی که جنبه غیرمستمر دارد تعیین شود.

به گفته این نماینده کارگران در شورای عالی اشتغال هر سال واژه‌های اقتصادی مطرح می‌شود اما قراردادهای کارگری به سه ماه و کمتر رسیده در حالیکه قراردادها اجاره منزل کارگری حداقل یک ساله است و با این شرایط کارگر امنیت فکری ندارد.وی خواستار سه‌جانبه‌گرایی در اداره سازمان تأمین اجتماعی و نیز حذف شرکت‌های پیمانکاری در مورد کارگران شد.

یک کارشناس اقتصادی در تشریح وضعیت کارگران در سالهای اخیر در گفت و گو با “کسب و کار” گفت: امنیت شغلی یکی از مهم ترین دغدغه ها و نگرانی های قشر کارگر در کشور است. در سالهای اخیر بخصوص از آغاز بحران کرونا تاکنون کارگران بسیاری از کار بیکار شده اند و در از روی ناچاری در مشاغلی مشغول به کار شده اند که هیچگونه امنیت شغلی و دستمزد کافی ندارد.

حمید حاج اسماعیلی اضافه کرد: تحریم ها و کرونا در کنار هم باعث شد که مشکلات کارگران از جمله امنیت شغلی و معیشت، جدی تر شود. به گفته وی، در حال حاضر امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران است. کرونا باعث بیکاری بخش زیادی از کارگران شده است.

کارشناس بازار کار گفت: دولت بایدبرنامه ای داشته باشد تا با حمایت از تولید داخلی, مشکل بنگاه ها را حل کند. با توجه به شعار سال، باید هر مشکلی در مسیر تولید وجود دارد، رفع شود، اگر این همت وجود داشته باشد، حتی اگر مشکلی در مسیر تولید وجود داشته باشد، می توانند حل شود. وی با بیان اینکه حدود ۷۰درصد دستمزد کارگران صرف اجاره مسکن می شود گفت:باید فکری برای مسکن کارگران صورت گیرد. کالاهای اساسی باید با یارانه دولتی در اختیار کارگران قرار گیرد تا بخشی از مشکلات آنها برطرف شود.

 

 

همچنین مطالعه کنید:

تخصیص ۸۵ هزار قطعه زمین به روستاییان در قالب طرح مهاجرت معکوس

به گزارش کسب و کار نیوز، الحاق اراضی و تخصیص آن به متقاضیان در روستاهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.