صفحه اصلی / اسلایدر / دوره انتظار ۱۵ ساله وام یک میلیاردی از اعتبار و ارزش تسهیلات می کاهد/انتظار طولانی برای خانه دار شدن
دوره انتظار ۱۵ ساله وام یک میلیاردی از اعتبار و ارزش تسهیلات می کاهد/انتظار طولانی برای خانه دار شدن

دوره انتظار ۱۵ ساله وام یک میلیاردی از اعتبار و ارزش تسهیلات می کاهد/انتظار طولانی برای خانه دار شدن

کسب و کار نیوز- طرح هایی که این روزها برای رونق بازار مسکن و سهولت دسترسی مردم به خانه دار شدن مطرح می شود تا چه اندازه قابلیت اجرایی خواهند داشت. از طرح کرامت که شامل ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال می شود گرفته تا افزایش مبلغ وام خرید مسکن به یک میلیارد تومان. تا چه اندازه امکان تحقق این طرح ها در بازار مسکن وجود دارد و جامعه هدف طرح ها کدام قشر از مردم هستند.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، یک کارشناس اقتصاد مسکن در رابطه با چگونکی تحقق طرح های مطرح شده برای ساماندهی بازار مسکن می گوید: برای تحقق طرح های مختلفی که از سوی دولت برای ساخت مسکن و در دسترس قرار گرفتن خرید خانه مطرح می شود دولت می بایست سبد حمایتی خود را نسبت به جوانان و متقاضیان تامین مسکن تعریف کند. در سالهای اخیر متوجه شده ایم که به نوعی سبدهای حمایتی تسهیلات با ارقام و باز پرداخت های مختلف وجود دارد و طرح افزایش تسهیلات خرید مسکن به یک میلیارد تومان نیز گزینه جدیدی است که تحقق آن در ابهام قرار دارد.

منصور غیبی اضافه کرد: نکته ای که این نوع سبدهای حمایتی دارند اعتراف ضمنی دولت بر این است که اقتصاد مسکن گران شده است. به جای اینکه بتوانیم راه حل تعدیل قیمت و افزایش میزان عرضه از بابت آپارتمان های قابل زیست و با امکانات دسترسی به زیرساخت ها را تامین کنیم. پذیرفته ایم که ارقام تسهیلات را بالا ببریم. با این حرکت دولتها خود را متقاعد می کنند که از افزایش قیمت ها آگاه هستند و می خواهند میزان برخورداری جامعه هدف از تسهیلات را بالا ببرند. این طرح و طرح هایی از این دست، موجب ایجاد آرامش کاذب می شود و دولتمردان بر این باورند که با این سبدهای حمایتی به فکر جوانان هستند.

در همین زمینه مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرده که سقف وام خرید مسکن جوانان به یک میلیارد تومان رسیده است. البته این به این معنا نیست که این وام اکنون پرداخت می‌شود. بلکه اگر فردی همین امروز حساب بانک مسکن جوانان را افتتاح کند، سال ۱۴۰۵ می‌تواند یک میلیارد تومان وام خرید مسکن دریافت کند. افراد متقاضی باید در بانک مسکن حساب وام مسکن جوانان افتتاح کنند و ماهانه حداقل مبلغ ۲۰۰ هزار تومان در این حساب سپرده‌گذاری کنند. حداقل زمان دریافت وام، ۵ سال بعد از افتتاح حساب و واریز سپرده ماهانه است.

با ۵ سال سپرده‌گذاری، مبلغ وام مسکن جوانان در تهران ۴۰۰ میلیون تومان، کلانشهرها ۳۵۰ میلیون و سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان می‌شود.اما اگر افراد ۱۵ سال کامل ماهانه این حساب را شارژ کنند، سقف وام هم افزایش پیدا می‌کند. به این شکل که افراد در تهران می‌توانند یک میلیارد تومان تسهیلات خرید مسکن بگیرند. مبلغ این وام در کلانشهرها ۸۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۷۰۰ میلیون تومان است.

شرط تحقق طرح های مسکن

منصور غیبی، کارشناس مسکن

برای تحقق طرح های مختلفی که از سوی دولت برای ساخت مسکن و در دسترس قرار گرفتن خرید خانه مطرح می شود دولت می بایست سبد حمایتی خود را نسبت به جوانان و متقاضیان تامین مسکن تعریف کند. در سالهای اخیر متوجه شده ایم که به نوعی سبدهای حمایتی تسهیلات با ارقام و باز پرداخت های مختلف وجود دارد و طرح افزایش تسهیلات خرید مسکن به یک میلیارد تومان نیز گزینه جدیدی است که تحقق آن در ابهام قرار دارد.

نکته ای که این نوع سبدهای حمایتی دارند اعتراف ضمنی دولت بر این است که اقتصاد مسکن گران شده است. به جای اینکه بتوانیم راه حل تعدیل قیمت و افزایش میزان عرضه از بابت آپارتمان های قابل زیست و با امکانات دسترسی به زیرساخت ها را تامین کنیم. پذیرفته ایم که ارقام تسهیلات را بالا ببریم. با این حرکت دولتها خود را متقاعد می کنند که از افزایش قیمت ها آگاه هستند و می خواهند میزان برخورداری جامعه هدف از تسهیلات را بالا ببرند. این طرح و طرح هایی از این دست، موجب ایجاد آرامش کاذب می شود و دولتمردان بر این باورند که با این سبدهای حمایتی به فکر جوانان هستند.

در طول مدت برخورداری از این تسهیلات اتفاقات زیادی در اقتصاد و بازار مسکن خواهد افتاد برخورداری مردم از این ارقام را  در زمان طولانی ممکن نخواهد کرد. با گذشت چندین سال از آغاز این طرح اعتبار و توان، مجدد از متقاضیان دور خواهد شد چراکه به واسطه تورم و رشد قیمت ها در حوزه مسکن این اعتبارات ارزش چندانی نخواهند داشت. باید آگاه باشیم که اگر می خواهیم امکانات و تسهیلاتی به جامعه هدف بدهیم باید قبال دسترس و سریع باشد تا بتواند مشکلی را حل کند. اگر قرار باشد شعار افزایش حمایت بدهیم کافی نیست.

با توجه به افزایش تورم و قیمت های بی سابقه مسکن نباید طرح هایی اعلام شود که در عمل قابلیت اجرا نداشته باشد و مردم را از خانه دار شدن دورتر کند. وقتی توانایی اجرایی و عملیاتی کردن این طرح وجود ندارد این طرح هم با شکست روبرو خواهد شد. با مقایسه ادوار گذشته و امکانت دولت اعم از بودجه، توان، نظام مدیریتی و نظام کنترلی بر این ساخت و سازها باید اعتراف کرد که ساخت یک میلیون مسکن نیز به این راحتی ممکن نخواهد بود. نگرانی این است که مبادا برای تحقق این شعار صدمات اقتصادی بسیار زیادی حتی بیشتر از کمبود و گرانی مسکن به مردم وارد شود. از کیفیت بد ساختمان ها گرفته تا نبود بسیاری از لایه های کارشناسی که در طرح ساخت یک میلیون مسکن دیده نشده است، در آینده تبعات بدی به جای خواهد گذاشت.

 

همچنین مطالعه کنید:

زیرساخت لازم برای راه‌اندازی سه قطب مرکز داده در کشور فراهم شد

به گزارش کسب و کار نیوز، یکی از برنامه‌های کلیدی وزارت ارتباطات در راستای توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.