صفحه اصلی / اسلایدر / مردم چقدر چک رمزدار و عادی مبادله کردند؟
مردم چقدر چک رمزدار و عادی مبادله کردند؟

مردم چقدر چک رمزدار و عادی مبادله کردند؟

کسب و کار نیوز- از ۲۷۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان چک وصول شده در تیرماه امسال ۶۲.۹ درصد آن مربوط به چک‌های عادی است که ۳۷.۱ درصد دیگر آن را نیز چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند.

به گزارش کسب و کار نیوز ، جدیدترین آمار بانک مرکزی بیانگر این است که از مجموع چک‌های مبادله شده بیش از شش میلیون فقره وصول شده که از این تعداد بالغ بر ۵.۵ میلیون فقره عادی و حدود ۰.۵ میلیون فقره رمز دار بوده است؛ بنابراین در کل کشور ۹۲ درصد از کل چک‌های وصولی را چک‌های عادی و هشت درصد را چک‌های رمز دار تشکیل می‌دهند.

از نظر مبلغی نیز، از ۲۷۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان چک‌های وصولی در کل کشور بیش از ۱۷۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای چک‌های عادی و حدود ۱۰۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خاص چک‌های رمزدار بوده است.

بر این اساس، در کل کشور ۶۲.۹ درصد از کل مبلغ چک‌های وصولی را چک‌های عادی و ۳۷.۱ درصد دیگر را چک‌های رمزدار به خود اختصاص داده‌اند.

استان‌های دارای چک‌های وصول شده رمزدار

طبق این گزارش، در تیر امسال در کـل کشـور حدود ۴۷۹ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـ ۱۰۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۲.۱ و ۱۰.۸ درصد کاهش داشته است.

در ماه مورد بررسی، در استان تهران حدود ۱۵۵ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۵۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۴۹.۸ درصد از تعداد چک‌های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۳۲‌.۳ درصـد)، اصفهان (۹.۸ درصد) و خراسان رضوی (۷.۷ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. همچنــین، ۶۵.۴ درصــد از ارزش چــک‌هــای فــوق در اســتان‌هــای تهــران (۵۲.۸ درصــد)، اصفهان ( ۷.۷ درصد) و خراسان رضوی ( ۴.۹ درصد) وصول شده است.

چک عادی و رمزدار چیست؟ 

گفتنی است؛ چک‌های عادی به چک‌هایی گفته می‌شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکن است خود صادرکننده یا حامل آن بوده یا چک در وجه شخصی معین یا به حواله کرد آن صادر شده باشد. چک‌های رمزدار، چک‌هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک یا شعب آن و همچنین می‌تواند بر عهده سایر بانک‌ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود.

این قبیل چک‌ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

عملیات بزرگ حج تمتع ۱۴۰۳ پایان یافت

به گزارش کسب و کار نیوز ، کاپیتان «شمس‌الدین فرزادی پور» با اعلام این خبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.