صفحه اصلی / اسلایدر / تعرفه برق فقط سالی یکبار اضافه می شود
تعرفه برق فقط سالی یکبار اضافه می شود

تعرفه برق فقط سالی یکبار اضافه می شود

کسب و کار نیوز- مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر تاکید کرد: تعرفه برق براساس قوانین ابلاغی تنها سالی یکبار تغییر می کند که از سال ۱۳۹۶ به بعد این میزان برای همه مشترکان سالانه ۷ درصد بوده است.

به گزارش کسب و کار نیوز ، عبدالامیر یاقوتی در گفت و گوی تلویزیونی با بیان اینکه براساس مجوزات قانونی از سال ۱۳۹۶ به بعد، سالانه تنها ۷ درصد به قیمت برق اضافه می شود، اظهار کرد: مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نکنند، اندکی بیشتر متحمل هزینه می شوند و ۱۶ درصد به تعرفه آنها اضافه می شود.

وی با بیان این که الگوی مصرف در هر منطقه براساس شرایط جغرافیایی و دمایی متفاوت هست و در مجموع مبنایی است که میزان مصرف، براساس آن تنظیم می شود افزود: الگوی مصرف برق در مناطق عادی کشور ۳۰۰ کیلووات ساعت است  که این میزان برای استفاده از وسایلی مانند یخچال و فریزر، روشنایی، صوتی و تصویری و سیستم سرمایشی کافی است.

یاقوتی با اشاره به این که ۴۰ درصد از برق خانوارها در بخش سرمایشی و ۳۰ درصد توسط  یخچال و فریزر مصرف می شود گفت: الباقی برق در یک منزل مسکونی در بخش روشنایی، سیستم های صوتی و تصویری و… مصرف می شود.

وی با بیان این که ۸۶ درصد از مشترکان برق الگوهای تعیین شده را رعایت می کنند، افزود: ۱۴ درصد از مشترکان جزو گروه های پر مصرف هستند اما از این میان نیز تنها ۲ درصد مشترکانی اند که دو برابر الگو مصرف برق دارند.

وی گفت: راه های ساده ای برای کاهش مصرف برق وجود دارد که به طور مثال قرار دادن کولرهای گازی روی دمای ۲۵ درجه و یا استفاده از دور کند کولرهای آبی می تواند مصرف را به شدت کاهش دهد. همچنین خاموش کردن سیستم های صوتی و تصویری به جای قراردادن آن ها  در حالت آماده به کار(استندبای) و تنظیم زمان پخت و پز به زمان های خنک شبانه روز  که باعث کاهش تولید گرمایش در منزل می شود، می تواند مصرف را کمتر کند.

مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر در خصوص بیمه مشترکان نیز با بیان اینکه ماهانه ۱۰۰ تومان از مشترکان(شهری)، ۵۰ تومان از مشترکان روستایی  و یکهزار تومان از مشترکان تجاری به عنوان بیمه دریافت می شود، اظهار کرد: انتخاب شرکت بیمه گر براساس قانون به صورت مناقصه انجام می شود که فرایند تعریف شده ای دارد و در سال جاری یکبار مناقصه انتخاب شرکت بیمه گر برگزار شد که برنده ای نداشت اما برای بار دوم این مناقصه برگزار شده است که پاکات آن در هفته جاری بازگشایی می شود و امیدواریم که با انتخاب شرکت بیمه گر، روند پرداخت ها آغاز و تا پیش از آبان ماه همه خسارت ها به مشترکان پرداخت شود.

یاقوتی تصریح کرد: شرکت توانیر به منظور ثبت و نگهداری سوابق مشترکانی که دچار خسارت شده اند، اقدام به راه اندازی سامانه ای به نام  بیمه حوادث مشترکین کرده است که مشترکان می توانند از طریق از طریق آدرس https://bime.tavanir.org.ir اقدام به ثبت موارد کنند.

همچنین مطالعه کنید:

تورم تولیدکننده بخش صنعت در خردادماه اعلام شد/ تورم سالانه تغییری نکرد

به گزارش کسب و کار نیوز، طبق اعلام مرکز آمار ایران، در خردادماه ۱۴۰۳، شاخص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.