صفحه اصلی / اسلایدر / کاهش معاملات مسکن

تعداد معاملات آپارتمان‌ تهران در مردادماه نسبت به سال قبل 39.4 درصد کاهش یافت

کاهش معاملات مسکن

کسب و کار نیوز- بانک مرکزی در تازه ترین آمار خود خبر از رشد قیمت هر متر مسکن به 31 میلیون تومان به طور متوسط خبر داده است. این خبر نگرانی را برای فاصله مردم تا خانه دار شدن بیشتر و بیشتر خواهد کرد. متاسفانه زمان انتظار برای خرید خانه برای خانوار ایرانی قبل از اعلام این خبر به بیش از 30 سال رسیده بود که حال باید چند سال دیگر نیز به زمان خانه دار شدن ایرانی ها اضافه کنیم.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در رابطه با گرانی خانه و مسکن در سالهای اخیر در کشور می گوید: گرانی در بازار مسکن دلایل بسیاری دارد و همین آمار هم که از سوی بانک مرکزی ارایه می شود به گرانی ها دامن می زند. مصطفی قلی خسروی ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود تا ساخت و ساز مسکن توسعه پیدا کند و به ازای متقاضیان واحد مسکونی در کشور وجود داشته باشد. به گفته وی در حال حاضر عرض مسکن به اندازه متقاضی نیست و یکی از دلایل گرانی هم این موضوع است که سالها در رابطه با آن صحبت شده است.

هر چند در تازه ترین اظهارنظرها سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت که  طرح جهش تولید مسکن، بزودی ابلاغ و لازم الاجرا می شود اما با وضعیتی که بازار مسکن درگیر آن است نمی توان امیدی برای تسهیل خانه دار شدن مردم داشت. طبق اعلام بانک مرکزی، در مرداد ماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۳‌.۱ و ۳۴ درصد افزایش یافته است.گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در مردادماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳.۱ درصد و ۳۴ درصد افزایش دارد.

علاوه بر این، تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۵.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۸.۴ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۳۹.۴ کاهش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۳.۲ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

این در حالی است که در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیشترین قیمت هر متر خانه ۶۴ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۱۴ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش ۲۲.۲ درصدی در منطقه یک و ۴۷.۸ درصدی در منطقه ۱۸ مواجه شده‌اند.توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در مردادماه امسال نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۷.۲ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی ۲۰ تا ۲۵ و ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان با ۱۵.۹ و ۱۲.۷ درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر در مرداد امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۸.۳ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشته‌اند.همچنین، توزیع معاملات انجام شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه ۵ با ۱۶.۱ درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است.علاوه بر این، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در مرداد امسال نشان دهنده رشدی معادل ۳۷.۸ و ۴۱.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در رابطه با گرانی خانه و مسکن در سالهای اخیر در کشور می گوید: گرانی در بازار مسکن دلایل بسیاری دارد و همین آمار هم که از سوی بانک مرکزی ارایه می شود به گرانی ها دامن می زند. مصطفی قلی خسروی ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود تا ساخت و ساز مسکن توسعه پیدا کند و به ازای متقاضیان واحد مسکونی در کشور وجود داشته باشد. به گفته وی در حال حاضر عرض مسکن به اندازه متقاضی نیست و یکی از دلایل گرانی هم این موضوع است که سالها در رابطه با آن صحبت شده است.

قلی خسروی همچنین با بیان این‌که مشاوران املاک مسئولیتی در رابطه با رشد قیمت مسکن ندارند، گفت: همواره در طول ۲۰ سال فعالیت خود تلاش کردم تا در سطح رسانه‌ها از بیان صحبت‌هایی که بازار را به تشنج می‌کشد، خودداری کنم و به همین دلیل خود را در برابر سیبل انتقادات قرار دادم.

او ادامه داد: بیش از ۱۲ هزار مشاور املاک در تهران فعالیت می‌کنند و در چنین جامعه گسترده‌ای، بروز تخلف اجتناب‌ناپذیر است. مساله مهم این است که از طرق مختلف همچون بازرسی، پلمپ دفاتر، ارجاع به شورای حل اختلاف و دیگر ابزارهای بازدارنده سطح تخلفات را کاهش داده‌ایم.

همچنین مطالعه کنید:

پیش‌بینی شده ظرفیت پالایشی کشور ظرف ۳ تا ۴ سال آینده ۱.۵ برابر شود

به گزارش ایسنا،وی افزود:با توجه به مشوق‌هایی همانند تنفس خوراک می‌توانیم افزایش ظرفیت پالایشی مطلوبی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *