صفحه اصلی / اسلایدر / سکه و دلار بر مدار افزایش قیمت
سکه و دلار بر مدار افزایش قیمت

قیمت ارز در یک قدمی کانال 28 هزار تومانی قرار گرفت

سکه و دلار بر مدار افزایش قیمت

کسب و کار نیوز- در معاملات روز سه‌شنبه دوم شهریور ماه، قیمت دلار به 27 هزار و 900 تومان رسید و در یک قدمی کانال 28 هزار تومان قرار گرفت. قیمت سکه نیز با رشدی همپای نرخ ارز به 12 میلیون و 300 هزار تومان افزایش یافت. کارشناسان اقتصادی دلایل متفاوتی را برای این خیز قیمتی عنوان می کنند که ابهام در آینده اقتصادی و نامعلوم بودن سیاست های دولت سیزدهم برای احیای برجام مهم ترین آنهاست. البته به عقیده بسیاری دیگر از فعالان اقتصادی انتظارات تورمی به رشد قیمتها دامن زده است.

شایلی قرایی

به گزارش کسب و کار نیوز، یک اقتصاددان در این رابطه می گوید: دلایل محکمی باید برای افزایش هفت برابری قیمت دلار در چند سال اخیر وجود داشته باشد. اما با تمامی دلایلی که بارها اعلام شده و درباره آن صحبت شده است، اقتصاد بی ثبات ایران اصلی ترین دلیل رشد قیمت ارز و سکه است. احسان سلطانی ادامه داد: ۳۰ سال است که اقتصاد ایران دستخوش قیمت و نوسانات دلار شده و از خود اختیاری ندارد. یک بار برای همیشه باید جلوی این کار گرفته شود. نرخ دلار را افزایش می دهند تا منافع دولت را تامین کنند. درست است که برجام هم ممکن است تاثیرگذار باشد اما اقتصاد بی ثبات کشور مهم ترین دلیل رشد قمیت هاست.

به هر ترتیب قیمت دلار رقم‌هایی بالای ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان را به ثبت رساند. احتمال دارد بازار هنوز تحت تاثیر کمبود تقاضای ۶ روز تعطیلی باشد، اما به طور کلی اخبار این روزها مانند یک نیروی صعودی بر قیمت دلار عمل می‌کند.

دلار آمریکا معاملات را با تغییرات مثبت قیمتی آغاز کرد و رقم‌های بالای ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان را به ثبت رساند.️احتمال دارد بازار هنوز به خاطر تعطیلی ۶ روزه با کمبود عرضه مواجه باشد و با عرضه بالای دلار در روزهای آتی قدری قیمت دلار تعدیل شود، اما اخبار مربوط به مذاکرات و عدم اطمینان نسبت به احیای برجام همچنان مانند یک نیروی صعودی بر قیمت دلار عمل می‌کند. قیمت سکه امامی تحت تاثیر رشد قیمت طلای جهانی و دلار افزایش یافت و به ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نزدیک شد.

بی ثباتی، دلیل رشد قیمت ها

احسان سلطانی، اقتصاددان

دلایل محکمی باید برای افزایش هفت برابری قیمت دلار در چند سال اخیر وجود داشته باشد. اما با تمامی دلایلی که بارها اعلام شده و درباره آن صحبت شده است، اقتصاد بی ثبات ایران اصلی ترین دلیل رشد قیمت ارز و سکه است.

دولت خود خواسته است که دلار به این وضعیت رشد قیمت دچار شود. تامین منافع دولت از افزایش قیمت دلار بوده است. دولت سیزدهم باید با افزایش ارزش پول ملی ثبات را به اقتصاد ایران بازگرداند. در غیر این صورت نوسانات قیمت ارز به قدری خواهد شد که دستمزد ریالی دیگر قادر به پاسخگویی نبوده و باید دستمزد دلاری جایگزین آن شود.

اقتصاد در دست بنگاههای خصولتی و دولت افتاده است. همین اتفاق موجب شده تا دستکاری نرخ ارز را برای تامین منابع مشاهده کنیم. در سال گذشته دولت ۲۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته است. از کجا می تواند این کسری را جبران کند. نرخ دلار به دست عده ای تعیین می شود که خواستار درسافت رانت آن هستند. شرکت های خصوصی هم یکسری رانت هایی را دارند که موجب شده اقتصاد از هم بپاشد.

۳۰ سال است که اقتصاد ایران دستخوش قیمت و نوسانات دلار شده و از خود اختیاری ندارد. یک بار برای همیشه باید جلوی این کار گرفته شود. نرخ دلار را افزایش می دهند تا منافع دولت را تامین کنند. درست است که برجام هم ممکن است تاثیرگذار باشد اما اقتصاد بی ثبات کشور مهم ترین دلیل رشد قمیت هاست. چرا باید با یک اظهارنظر یا توییت نوسانات در بازار افزایش پیدا کند. ما در جنگ اقتصادی قرار داریم و مردم تاوان آن را می دهند.

بنگاه‌های خصولتی مردم را غارت می‌کنند. کجای دنیا با غارت مردم تولید را بالا می‌برند. باتلاقی به اسم تولید ساخته‌اند و به قدری رانت در این سیستم ریخته شده که این سیستم را به فساد کشانده است.

همچنین مطالعه کنید:

شماره گذاری خودرو مشمول پرداخت عوارض شد

به گزارش کسب و کار نیوز ، مهدی ابراهیمی معاون برنامه‌ریزی ستاد نوسازی ناوگان نوسازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.