صفحه اصلی / اسلایدر / راهکارهای کوتاه مدت برای جبران کسری بودجه / ۲۷۰هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی در کشور داریم
راهکارهای کوتاه مدت برای جبران کسری بودجه / ۲۷۰هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی در کشور داریم

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد؛

راهکارهای کوتاه مدت برای جبران کسری بودجه / ۲۷۰هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی در کشور داریم

براساس گزارش سازمان امور مالیاتی رقمی حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی در کشور داریم که با وصول آن می‌توان بخشی از کسری بودجه را کنترل کرد.

از مالیات به عنوان یکی از اصلی ترین راه‌های تامین مالی دولت یاد می‌شود. در حال حاضر درآمد مالیاتی دولت در حدود ۲۵۰ هزار میلیارد پیش بینی شده است که به عقیده بسیاری از کارشناسان با کنترل فرار‌های مالیاتی و حذف معافیت‌های غیرضروری می‌توان این رقم را تا دو برابر افزایش داد.

با توجه به اینکه در سال جاری شاهد کسری بودجه سنگین دولت هستیم اجرای سامانه جامع نظام مالیاتی و رشد درآمدهای پایدار از اهمیت بالاتری برخوردار است. در کنار این موضوع باید به موضوع اصلاح ساختار بودجه توجه داشت تا شاهد بودجه عملیاتی و بدون کسری باشیم.

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در برنامه تهران ۲۰ در پاسخ به سوالی در خصوص میزان کسری بودجه گفت: کسری بودجه به عنوان یکی از مشکلات اصلی است که می‌تواند سبب مسائل و مشکلات دیگری در اقتصاد کشور شود.

وی اقزود: در خصوص کسری بودجه آن چیزی که مهم به نظر می‌رسد این است که ما ببینیم درآمدهای قابل اتکا چقدر است. اگر درآمدهای قابل اتکای بخش مالیاتی را با درآمدهای نفتی و درآمدهای انتشار اوراق مقایسه کنیم و مجموع منابع قابل اتکا را از غیرقابل اتکا کسر کنیم به عددی در حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسیم.

پورابراهیمی با بیان برخی از دلایل این کسری بودجه سنگین گفت: از جمله دلایل این کسری بودجه این است که سقف تعهدات دولت افزایش پیدا کرد و از طرف دیگر تعهدات سابق دولت که سر رسید می‌شود نیز باید پرداخت شود. اولین چالش دولت سیزدهم در واقع همین موضوع کسری بودجه است.

وصول مطالبات مالیاتی راهکاری فوری برای مدیریت کسری بودجه

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص راهکارهای کوتاه مدت برای جبران کسری بودجه گفت: یکی از موضوعاتی که به صورت فوری می‌تواند در این بحث کمک کند وصول مطالبات مالیاتی کشور است. براساس گزارش سازمان امور مالیاتی رقم این معوقات در حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان است. این رقم شامل موارد مختلفی از جمله فرار مالیاتی، احکام حقوقی و تعهدات مالیاتی است.

وی گفت: امکان وصول هر بخشی از این ۲۷۰ هزار میلیارد را داشته باشیم، می‌توانیم از آن برای مدیریت کسری بودجه استفاده کنیم. بحث بعدی اجرای طرح جامع نظام مالیاتی برای مقابله با فرار مالیاتی است. بزرگترین چالش ما که می‌تواند اولویت اول دولت آقای رییسی باشد اجرای همین طرح است.

پورابراهیمی با بیان اینکه در حال حاضر به همین مقداری که مالیاتی می‌گیریم، گفت: فرار مالیاتی داریم. این اعداد ارتباطی به توده‌ها و اصناف ندارد چرا که مجموع مالیاتی که آنها پرداخت می‌کنند از ۳٫۵ تا ۴ درصد کل درآمدهای مالیاتی بیشتر نمی‌شود.

وی ادامه داد: براساس قانون پایانه فروشگاهی سامانه مودیان، دولت مکلف شده است تمام تراکنش‌هایی که از طریق دستگاه های پز صورت می‌گیرد رصد کند و لینک آن را به سازمان امور مالیاتی بدهد. اما در حال حاضر در حدود ۶ ماه از ۱۵ ماه مهلت تکلیف قانونی برای اجرای این قانون گذشته است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: حدود ۱۰ میلیون دستگاه پز در کشور وجود دارد که ۴ میلیون از این تعداد اصلا به سازمان امور مالیاتی متصل نیست. مسلم است در اقتصاد کشوری که این همه ظرفیت دارد شما نمی‌توانید به این صورت درآمد پایدار مالیاتی داشته باشید.

همچنین مطالعه کنید:

کاهش نسبی قیمت برخی اقلام میوه و صیفی

به گزارش کسب و کار نیوز، بر اساس مشاهدات میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.