صفحه اصلی / اجتماعی / دسترسی کودکان مبتلا به سرطان سراسر ایران به فناوری‌های پیشرفته تصویربرداری

در گفت و گو با مسئول فنی بخش تصویربرداری بیمارستان محک مطرح شد

دسترسی کودکان مبتلا به سرطان سراسر ایران به فناوری‌های پیشرفته تصویربرداری

اکنون چهارده سال از آغاز به کار بخش تصویربرداری  بیمارستان محک می‌گذرد. چهارده سال برای کسانی که با تجهیزات پیچیده و پیشرفته‌ای چون تجهیزات تصویربرداری کار می‌کنند زمانی بسیار طولانی است چرا که استهلاک و شتاب پیشرفت‌های فناوری، زمینه بروز مشکلات فراوان در استفاده از تجهیزات را فراهم می‌آورد.  امسال و در سی‌امین سال فعالیت مؤسسه خیریه محک با همراهی و اعتماد نیکوکاران ایران‌زمین بخش تصویربرداری بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک، موفق به گسترش و جدیدسازی تجهیزات اساسی خود شده است. دکتر نگار افسر، مسئول فنی بخش تصویربرداری بیمارستان محک در این‌باره می‌گوید: «هر کودک مبتلا به سرطان، در بازه‌ زمانی که به آن فرصت طلایی می‌گوییم از بخت بیشتری برای درمان برخوردار است. استفاده از این فرصت طلایی وابسته به تشخیص سریع بیماری است و تجهیزات جدید تصویربرداری، با صرف زمان کمتر و دقت بالاتر در تشخیص، باعث می‌شوند که این فرصت طلایی از دست نرود. تشخیص سریع‌تر به درمان آسان‌تر، مؤثرتر و کم‌هزینه‌تر منجر می‌شود.»

 دکتر افسر درخصوص برتری تجهیزات جدید بر دستگاه‌های قدیمی می‌افزاید: «دستگاه CT Scan قدیمی محک، سینگل اسلایس بود ولی دستگاه جدید مولتی اسلایس است. با استفاده از این دستگاه زمان قرارگیری کودک در معرض اشعه کاهشی چشمگیر می‌یابد و باعث می‌شود که کودک در معرض اشعه کمتری قرار بگیرد. از طرف دیگر با افزایش دقت و کیفیت بازسازی تصاویر، این امکان برای تیم درمان فراهم می‌شود که با تشخیص دقیق‌تر و سریع‌تر، برنامه درمانی مؤثرتری برای کودکان بیمار تعیین کنند.»

وی ادامه می‌دهد: «همچنین قدرت میدان دستگاه MRI قدیمی محک، دو دهم تسلا بود ولی دستگاه جدید قدرت میدانی معادل یک و نیم تسلا دارد. تفاوت این دو دستگاه نیز در دقت و سرعت عملکرد است. بسیاری از کودکان توان بی‌حرکت ماندن حین تصویربرداری را ندارند به همین جهت تنها راه چاره استفاده از بیهوشی است. به دلیل سرعت عمل بالای دستگاه جدید، کودکان تحت بیهوشی خفیف‌تری قرار می‌گیرند و عوارض پس از بیهوشی در آنها کاهش می‌یابد.»

دکتر افسر با بیان آنکه تا پیش از این در صورت نیاز به تصویربرداری با دقت‌های بالاتر، کودکان محک مجبور به تحمل انتظاری طولانی در صف نوبت مراکزی بودند که از دستگاه‌های دقیق‌تر استفاده می‌کردند می‌افزاید: «این زمان انتظار، فرصت طلایی درمان را کوتاه می‌کرد و انتقال کودکانی با وضعیت فیزیکی نامساعد به این مراکز، که گاه فاصله بسیار زیادی با بیمارستان محک داشتند، آنان را در معرض آسیب‌هایی گاه جبران‌ناپذیر قرار می‌داد. امروز به همت یاوران محک، همه کودکان تحت پوشش موسسه در سراسر ایران بدون از دست دادن زمان و قرار گرفتن در وضعیتی خطرناک، امکان استفاده از این تجهیزات را دارند.»

درمان کودکان مبتلا به سرطان در ایران به صورت یکپارچه و جامع در چارچوب استانداردهای ملی و بین‌المللی و استفاده از کارآمدترین روش‌ها و آخرین دستاوردهای علم پزشکی مأموریت محک در افزایش کیفیت زندگی فرزندانش است. این سازمان امیدوار است در سایه حمایت مردمان ایران زمین همه کودکان مبتلا به سرطان در تمام مسیر درمان حمایت‌های لازم را به طور یکسان در سراسر ایران دریافت کنند.

همچنین مطالعه کنید:

توان‌بخشی افراد ‌کم‌توان جسمی با حمایت بنیاد برکت

معاون تامین نهاده‌ها و مشارکت‌های اقتصادی بنیاد برکت ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: استارتاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *