چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اصلی / سیاسی / دولت / آخرین سخنرانی روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران
آخرین سخنرانی روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران

نشست مدیران ارشد دولت تدبیر و امید

آخرین سخنرانی روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران

رئیس جمهور یادآور شد: در روزهای آغازین دولت یازدهم امید در کشور موج می‌زد.

حجت الاسلام حسن روحانی در نشست با مدیران ارشد دولت اظهار کرد: خداوند بزرگ را سپاسگذارم که آخرین روز مسئولیت را هم توانستیم آغاز کنیم و ان‌شاءالله به پایان می رسانیم. فرار و نشیب این چند ساله فراوان بود. معاون اول و وزرای محترم بخش هایی از این فراز و نشیب را بیان کردند.
وی ادامه داد: در روزهای آغازین دولت یازدهم امید در کشور موج می‌زد. تدبیر در سایه امید آسان تر از تدبیر در تحریم ، جنگ و سختی‌ها است. امید آن زمان را در بازار ایران و افکار عمومی جهان مشاهده می کردیم.

وی ادامه داد: در آن امید بود که کار بزرگی به ثمر نشست. مثالی می زنم به جز مذاکرات هسته ای که ببینید افکار عمومی جهان به ایران چگونه نگاه می کردند.

رئیس جمهور با اشاره به تجربه اولین حضور و سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: پیشنهاد دادم قطعنامه‌ای تحت عنوان جهان عاری از خشونت و افراطی گری تصویب شود که به اتفاق آرای اعضاء، بدون مخالفت تصویب شد. این نظر دنیا نسبت به ایران بود. اینجا که این جناح و آن جناح نیست. قطعنامه رئیس جمهور ایران به اتفاق آراء به تصویب می رسد.

وی افزود: در شرایط ایران هم این امیدواری مشاهده می شد. ارز روند نزولی پیدا کرد. رئیس بانک مرکزی اصرار می کرد قیمت ارز بالاتر از آن چیزی که در بازار است بخرید.

روحانی با اشاره به برنامه صد روزه خود در آغاز دولت مثل احیای دریاچه ارومیه و سلامت مردم ، تصمیمات برای غرب کشور و آذربایجان گفت: شما مصوبات و لوایح دولت را ببینید تلاش دولت را در حوزه های داخلی و تلاش برای تعامل با دنیا را می بینید.
وی گفت: دیروز هشتاد و هشتمین افتتاح ما بود، آخرین باری بود که کلمه زیبای علی برکت‌الله را که رسول عزیز زمانی که از نهر نمی توانست عبور کند به گفته جبرئیل گفت و عبور کرد و کلمه پیروزی امیرالمومنین بود را گفتم. آخرین علی برکت‌الله مربوط به یک مرکز همایش بین المللی در اصفهان بود که کشورهای جهان جمع شوند در این مرکز بین المللی.

وی اضافه کرد: آنچه که برای نجات کشور در سال ۹۲ فکر می کردم همان است. اعتدال و تعامل سازنده در داخل و خارج. هنوز بعد هشت سال همان فکر را می کنم. با چنگ انداختن به صورت هم با هتاکی و تخریب یکدیگر نمی توانیم کشور را به پیشرفت برسانیم. باید به این نتیجه برسیم که دوران تندروی به پایان رسیده است. راه اعتدال است. در طول این هشت سال جناح‌های مختلف به آینده امیدوار بودند.

روحانی تصریح کرد: من به ملت ایران عرض می کنم کشور باید توسعه پیدا کند، باید کشوری الگو برای جهان باشد. یکی از راه‌های اصلی اش تعامل سازنده با همسایگان و جهان است. چه طور ما توانستیم هفت قطعنامه خطرناک را از سر ملت برداریم کار ساده ای نبود. من می دانم کار وزیر خارجه و دستگاه دیپلماسی ما چه قدر دشوار بود.

رئیس جمهور گفت: ما قطعنامه را برداشتیم روی این موضوع که شک ندارید؟ کمتر کسی بود که باور کند این قطعنامه‌ها برداشته می شود. این اراده ملت ایران و تلاش در سایه تدبیر و امید ما را به ثمر رساند. البته رهبر معظم انقلاب ما را هدایت و حمایت کرد. مردم در صحنه بودند.

وی یادآورشد: وزیر خارجه امریکا در مذاکراتی به وزیر خارجه ما گفت من استقبال مردم اصفهان را از روحانی دیدم. مردم به صحنه آمدند، کف زدند و امیدوار بودند.

روحانی همچنین اظهارکرد: هیچ کس در تعامل با کشورهای جهان به صد نمی‌رسد. دنبال صد هست اما به آن نمی‌رسد. امروز راه حل معضلات ما تعامل سازنده با جهان است. مقام معظم رهبری در ابتدای دولت گفتند تعامل وسیع و سازنده و گسترده با جهان.

وی گفت: سخت ترین کار این است که به میدان بیاییم و در میدان مذاکره کنیم. در آن شرایط و ماه های اولیه کارهای بزرگی کردیم. اینکه می گویند برجام خوب نیست را واگذار می کنیم به آثار برجام. گفتند هواپیماهایتان کاغذی است. ۱۶ هواپیمای نو وارد ناوگان هوایی ما شد. اینکه می گویم پارس جنوبی ، بنادر ما، تخت های بیمارستانی، راه های جاده ای، پهنای باندها در جامعه ما به حرکت درآمد اگر در شرایط تحریم می ماندیم بسیار سخت تر اجرایی و عملیاتی می شد. در پارس جنوبی دیروز جشن گرفته شد برای بیست و هفتمین سکو در دریا. این در سایه چه بود؟ خیلی از این طرح‌ها نیمه کاره بود. من در این ایام شش بار رفتم عسلویه و آمدم. برجام باعث شد این بنادر فعال شوند.

رئیس جمهور همچنین گفت: آمار می گوید دوازده و نیم رشد اقتصادی ما در سال ۹۵ بود. بعد از ۲۶ سال ما به تورم تک رقمی رسیدیم. بعد از ۶۰ سال به صادرات غیر نفتی رسیدیم. مسئله روشن است. همان طور که رهبری گفتند به غرب نمی شود اعتماد کرد. اما گفت و گو حرف دیگری است. داعش از همان زمانی که ما مذاکرات را شروع کردیم فعال تر شد. موصل سال ۹۳ سقوط کرد.

وی گفت: ما در شرایط داعش و ناامنی منطقه و نفت ۳۰ دلاری اجازه ندادیم تکانه ها ما را تسلیم کند. ما در آن شرایط به توافق رسیدیم اما برای برهم زدن توافق تلاش شد. خیلی حرف ها هست که الان نمی توانم بگویم و شاید تا سال ها هم نتوانم که چه کارها شد که توافق نشود و بین تیر و دی ۹۴ چه حوادثی رخ داد. اکثریت مردم از این اتفاقات خبر ندارند.

روحانی با بیان اینکه در دولت دوازدهم خر داغ کردند اما آن ها بوی کباب به مشام شان رسید، افزود: دی ۹۶ اولین علامت را به صهیونیست ها و ارتجاع منطقه داد که می شود برجام را بهم زد. اسنادی دروغ و راست اسرائیلی ها بردند و منتشر کردند و به ترامپ گفتند براساس این اسناد چیزی از برجام نمی ماند. راست و دروغ آن اسناد هم گذشت. ترامپ و تندروهای آمریکا هم که همیشه مخالف برجام بودند و این توافق بالاخره شکسته شد. در ادامه جنگی رخ داد و دشمن بر سر مردم ما بمب ریخت اما در این شرایط عده ای می گفتند دولت کجاست؟ به جای آنکه به کسی که بر سر مردم بمب می ریزد فحش دهند، به کسانی حمله شد که دنبال حراست از کشور بودند. این هم توطئه آن ها بود و رسانه های ما حریف رسانه های صهیونیست نشدند.

رئیس جمهور ادامه داد: شاید هر دولت معمولی بود، در اثر این فشارها کمرش می شکست اما ما ناچار شدیم در این جنگ اقتصادی مسیر خود را ادامه دهیم. همه دنیا می دانند که شرایط جنگ و صلح یکسان نیست. بنادر، چاه های نفت و بانک ها بسته شد و صادرات ما هم دچار مشکل شد. صادرات متوقف و شرایط ما سخت شد. ۱۱۶ میلیارد دلار ما کمتر درآمد نفتی داشتیم و معلوم است که وقتی دلار نباشد، گران شده و تأثیر خود را بر سایر اجناس می گذارد. در این شرایط انتظار بود که همه حتی مخالفان هم به کمک دولت بیایند و حداقل تخریب های بزرگ متوقف شود.

روحانی با اشاره به فرمایش رهبری که رئیس جمهور فرمانده جنگ اقتصادی است، بیان کرد: البته من سال ها در زمان جنگ تحمیلی فرمانده پدافند هوایی بودم و جنگ را درک می کنم و می دانم جنگ اقتصادی یعنی چه. باید همه دست به دست هم می دادیم. امروز هم باید دست به دست هم دهیم.

وی با اشاره به اینکه دشمن می خواست فعالیت اقتصادی ما را متوقف کند، گفت: دشمن به این هدفش نرسید. یک نمونه آن هم همین علی برکت الله است که هر پنج شنبه طرح های عظیمی را افتتاح می کنیم. فشار سال ۹۷ موجب تورم، کاهش رشد و رکود شد اما ما در سال ۹۸ شروع به جبران کردیم و آمارها در حال بهبود بود که در پایان بهمن کرونا به ایران آمد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در بهار ۹۹ صادرات و واردات به مشکل خورد. اکنون که صادرات سه ماهه اول ما نسبت به سال گذشته ۶۹ درصد رشد داشته است ولی این به دلیل توقف صادرات در سال ۹۹ بود. در چهار ماه اول امسال بیش از ۱۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که کمی بیشتر هم واردات داشتیم.

روحانی با بیان اینکه کرونا یک و نیم میلیون نفر را بیکار کرد، گفت: می دانم مردم چقدر رنج و زحمت دیدند اما اقتصاد دانانی که به من می گفتند در پایان سال ۹۷ تورم سه رقمی داریم، شرایط را برای مردم تشریح کنند. ما فقط توانستیم بخشی از مشکلات را جبران کنیم. به طور مثال در زمینه واکسیناسیون تا فردا به مرز تزریق به ۱۴ میلیون نفر می رسیم. در حد توان خودمان در این زمینه تلاش کردیم.

رئیس جمهور بیان کرد: در این مدت مسائل غیرمنتظره ای وجود داشت. من فکر نمی کردم در ۲۵ استان سیل بیاید و در مدت کوتاهی سدهای خوزستان پر شده و دچار مشکل بشویم. یا اینکه زلزله ای عظیم یا با کرونا مواجه شویم. فکر نمی کردم آمریکا به راحتی برجام را زیر پا بگذارد. اما فکر می کردم روزهای پایانی دولت دوازدهم با پایان جنگ اقتصادی و مهار کرونا همراه شود. ما در زمینه مذاکرات در چارچوب مد نظر رهبری حرکت کردیم. همه چیز با دقت در ذهن من است.

وی گفت: بینی و بین الله دولت کوتاهی نکرده است. من هیچ وزیر یا معاونی را به خاطر توصیه فردی، جناحی یا براساس رفاقت انتخاب نکردم. هر که را برگزیدم براساس لیاقت بوده است. خدا را گواه می گیرم. هیچ وقت به هیچ وزیری نگفتم این فرد معاون شود. اگر بوده الان آن وزیر بلند شود و بگوید. در هیچ شورایی نبوده که من ریاست آن را داشته باشم و از نظر جمع تبعیت نکنم حتی اگر مخالف باشم. من تابع نظر جمع بودم. حتی در دولت مراعات می کردم که ابتدا دست خود را بلند نکنم تا وزرا به راحتی بتوانند رأی بدهند.

روحانی با بیان اینکه تا حد امکان به حد خود وفا کردیم، تصریح کرد: دلم می خواست برخی پروژه ها مثل احیای دریاچه ارومیه را افتتاح کنم ولی این پروژه مثل چند پروژه دیگر به تأخیر افتاد اما همه تلاش خود را تا ساعت آخر دولت انجام می دهیم. ملت و دولت ایران در این سال ها افتخارات بزرگ و فراموش نشدنی در بخش سلامت، اقتصاد دیجیتال، شرکت های دانش بنیان، فضای مجازی، انرژی، کشاورزی و خودکفایی ها به دست آورده است. افتخار می کنیم که آب به کویر و نفت به دریای عمان رسید و پالاشگاه های بزرگی ساخته شد.

وی با تشکر از معاون اول، وزرا، استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مدیران دولتی اظهار کرد: آن ها بار سنگینی بر دوش دارند و می دانم چقدر بر آن ها سخت گذشت. جمعه ای نبود که با وزیری تماس بگیرم و او در حال تلاش نباشد و مشغول تفریح باشد. همه مسئولان شبانه روز تلاش کردند. خدمت به این مردم و کشور افتخار است.

رئیس جمهور با اشاره به قول های خود به زنان، جوانان، اقوام و روستاییان برای تحقق عدالت گفت: در حد توان در این زمینه تلاش کردم و آمار اشتغال و مدیریت زنان و حضور جوانان، خانواده شهدا و ایثارگران و اقوام و اقلیت ها و خدمات به روستاییان وجود دارد. برای کم مصرفان که عمدتا روستاییان هستند آب و برق و گاز مجانی شد.

روحانی در پایان گفت: همه ما در خدمت و کمک به دولت سیزدهم خواهیم بود.

همچنین مطالعه کنید:

دلایل قانونی اعتراض شدید مشاوران املاک به «سامانه خودنویس»

به گزارش کسب و کار نیوز ، مهرداد آرمان در گفت و گو با پایگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.