صفحه اصلی / اسلایدر / ۶۰۰۰ میلیارد تومان از جیب دلالان جمع شد!
۶۰۰۰ میلیارد تومان از جیب دلالان جمع شد!

۶۰۰۰ میلیارد تومان از جیب دلالان جمع شد!

کسب و کار نیوز- سایه قیمت‌گذاری دستوری از سر صنعت سیمان برداشته و باعث شد قیمت این محصول در بستر بورس کالا کشف شود؛ اتفاقی که رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان نتیجه آن را تقسیم فاصله ۶۰۰۰ میلیارد تومانی قیمت‌گذاری دستوری تا قیمت مصوب به سه بخش و در نهایت تاثیرگذاری روی سود خالص تولیدکننده عنوان کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز ، زمزمه‌های خروج صنعت سیمان از قیمت‌گذاری دستوری اردیبهشت امسال با پذیرش یک شرکت سیمانی در بورس کالا به گوش رسید و زمینه‌ساز پذیرش شرکت‌های سیمانی دیگر در این بازار شد. بر این اساس، بررسی روند معاملات سیمان در بورس نشان می‌دهد سیمانی‌ها از تاریخ ۹ خرداد عرضه‌های خود را در بورس آغاز کردند و در هفته نخست این عرضه‌ها (منتهی به ۱۴ خرداد ماه) در مجموع ۳۶ هزار و ۶۰۰ تن سیمان مورد معامله قرار گرفت. در هفته منتهی به ۲۱ خرداد ماه، حجم فروش به ۴۵ هزار و ۹۳۰ تن رسید و در نهایت تا ۲۵ خردادماه ۱۷۶ هزار تن در مقابل نام شرکت‌های سیمانی در جدول معاملات بورس کالا حک شد.

همچنین براساس آمار، در سال جاری ۱۹ شرکت سیمانی در بورس کالای ایران پذیرش شدند. در این راستا، رضا جمارانیان – رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به عرضه سیمان در بورس کالا اظهار کرد: این اتفاق باعث شد قیمت سیمان با قیمت های رقابتی متناسب و قیمت‌گذاری دستوری برطرف شود. در واقع ۶۰۰۰ میلیارد تومان فاصله قیمت دستوری تا قیمت مصوب مصرف کننده بود که درحال حاضر این مبلغ به سه بخش تقسیم شده است.

به گفته وی، بخشی از این فاصله به تولیدکننده برگشت. یک بخش در قالب کاهش قیمت خرید مصرف‌کننده بوده و بخشی هم بابت هزینه توزیع و فروش است. در واقع فاصله مذکور سه بازیگر پیدا کرد، فاصله‌ای که قبلا فقط متعلق به سیستم توزیع بود اکنون به تولیدکننده برگشته و روی سود خالص تولیدکننده تاثیر می‌گذارد.

همچنین مطالعه کنید:

عملیات بزرگ حج تمتع ۱۴۰۳ پایان یافت

به گزارش کسب و کار نیوز ، کاپیتان «شمس‌الدین فرزادی پور» با اعلام این خبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.