صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / جزئیات توزیع مرحله دوم سود سهام عدالت
جزئیات توزیع مرحله دوم سود سهام عدالت

جزئیات توزیع مرحله دوم سود سهام عدالت

بخش دوم واریز سود سهام عدالت سال ۱۳۹۷ از سال گذشته آغاز شده است و براین اساس مشمولان با توجه به ارزش اولیه سهامی که دارند سود دریافت می‌کنند.

به گزارش ایسنا، مرحله دوم سود سهام عدالت بابت عملکرد سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸ شرکت‌های سرمایه‌پذیر شامل ۴۰ درصد و جمعا به مبلغ بیش از ۳۴۰۰ میلیارد تومان به حساب ۴۳ میلیون و ۸۳۷ هزار و ۴۱۳ سهامداری که شماره حساب بانکی معتبر در قالب شماره شبا بانکی که قبلا به سازمان خصوصی سازی و یا شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کرده بودند واریز شد.

البته از مجموع ۳۶ شرکت بورسی و فرابورسی از دو شرکت معدنی و صنعتی گلگهر و پتروشیمی جم به دلیل افزایش سرمایه آنها سود سهام مشمولان دریافت نشد تا مشمولان سهام عدالت از مزایای حق تقدم و سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه بهره‌مند شوند.

همچنین شرکت‌های مخابرات ایران و گروه مپنا علی‌رغم پیگیری‌های متعدد تمام و یا بخشی از سود سهام خود را پرداخت نکرده‌اند و با محاسبه‌ این دو گروه از باقی‌مانده سود سهام عدالت به میزان ۵۰ درصد، ۴۰ درصد آن به حساب مشمولان واریز شده است.

 هر مشمول چقدر سود دریافت می‌کند؟

براین اساس، مشمولانی که ارزش اولیه سهام آنها یک میلیون تومان است، به طور کلی باید ۳۶۷ هزار تومان دریافت کنند که بر این اساس در مرحله‌ی اول ۱۸۵ هزار تومان (۵۰ درصد) و در مرحله دوم ۱۴۴ هزار تومان (۴۰ درصد) سود دریافت کردند.

براین اساس، سهام‌دارانی که ارزش اولیه آنها ۵۳۲ هزار تومان است در مرحله‌ اول حدود ۹۹ هزار تومان و در مرحله‌ی دوم حدود ۷۷ هزار تومان سود دریافت کرده‌اند.

این مشمولان به طور کلی باید ۱۹۵ هزار تومان سود دریافت کنند. سهامدارانی که ارزش اولیه سهام آنها ۴۹۲ هزار تومان است باید ۱۸۰ هزار تومان سود دریافت کنند.

لذا در مرحله‌ اول ۹۱ هزار و ۴۰۰ تومان و در مرحله دوم ۷۱ هزار و ۱۰۰ تومان دریافت کرده‌اند و در نهایت افرادی که سهام عدالت ۴۵۲ هزار تومانی دارند باید به طور کلی ۱۶۵ هزار و ۹۰۰ تومان سود دریافت کنند که براین اساس در مرحله‌ اول ۸۴ هزار تومان و در مرحله دوم ۶۵ هزار و ۳۰۰ تومان سود گرفته‌اند.

افرادی که سود نگرفته‌اند چه کنند؟

آن دسته از مشمولان اعم از روش مستقیم و غیرمستقیم که به دلیل اشکالات موجود در حساب بانکی آنها امکان واریز سود سهام عدالت برایشان فراهم نشده بود باید با ارائه‌ اطلاعات صحیح نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.

همچنین اگر در فاصله زمانی اسفندماه سال گذشته تاکنون در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اند سود سهام آنها به صورت تجمیع شده به میزان ۹۰ درصد پرداخت خواهد شد.

سهامداران می‌توانند برای اطلاع از مبالغ واریزی در مراحل اول و دوم به سایت www.sahamedalat.ir مراجعه کرده یا با شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرند.

همچنین مطالعه کنید:

هزینه ارز اربعین امسال چقدر می‌شود؟

به گزارش کسب و کار نیوز ، با اعلام بانک مرکزی، فروش ارز اربعین سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.