صفحه اصلی / اسلایدر / پرداخت سود سهام عدالت در مرحله وعده وعید

باز هم یک وعده جدید؛ ضرب الاجل سازمان بورس برای واریز بخش دوم سود سهام عدالت

پرداخت سود سهام عدالت در مرحله وعده وعید

کسب و کار نیوز- سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با واریز بخش دوم سود سهام عدالت میلیون ها سهامدار اولتیماتوم داد. در حالی که نزدیک به چهار ماه از واریز بخش نخست سود سهام عدالت سال ۱۳۹۸ گذشته است، بخش دوم سود هنوز واریز نشده و هر بار وعده جدیدی در مورد زمان یا نحوه واریز این سود اعلام می شود. این بار سازمان بورس ضرب الاجل تعیین کرده است.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز ، بازرس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت در رابطه با تاخیرات ایجاد شده در پرداخت بخش دوم سود سهام عدالت می گوید: بخش دوم سود سهام عدالت سهامداران باید چندی پیش پرداخت می شد که به دلیل خلف وعده ها این مهم تا به امروز روی زمین مانده است. حسین امینی خواه افزود: بعید می دانم تاخیر بوجود آمده برای واریز سود به برگزاری مجامع این شرکت ها ارتباطی داشته باشد.

به هر ترتیب رئیس سازمان بورس در این رابطه می گوید: علت تاخیر در واریز بخش دوم سود سهام عدالت آن است که هنوز چند شرکت بورسی سرمایه‌پذیر سودی را به حساب سپرده‌گذاری مرکزی واریز نکرده‌اند. دهقان دهنوی در مورد واریز مابقی سود سهام عدالت، تصریح کرد: در حال حاضر پیگیر واریز مابقی سود سهام عدالت هستیم و امیدواریم که تا پایان این هفته بتوانیم به جمع بندی برسیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: علت دیرکرد در واریز بخش دوم سود سهام عدالت به سبب آن است که از ۳۶ شرکت بورسی سرمایه پذیر چند شرکت سودی را فعلا به حساب سپرده گذاری مرکزی به منظور تجمیع مبالغ واریز نکردند، ما به آن‌ها تا پایان این هفته فرصت داده‌ایم تا همکاری لازم را انجام دهند، در غیر این صورت به طور قطع اسامی آن‌ها را منتشر خواهیم کرد.

اما برخی شنیده‌ها حاکی از این است که احتمالا شرکت‌هایی که بخش دوم سود را پرداخت نکرده‌اند یا با مشکل مالی روبه‌رو هستند یا برنامه افزایش سرمایه دارند به همین دلیل احتمالا بخش دوم سود دوباره به دو بخش تقسیم شده و ۳۰ درصد بخش دوم به زودی به حساب مشمولان واریز می‌شود و ۲۰ درصد باقی‌مانده زمانی که شرکت‌ها سود را به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز کردند، به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

محمدرضا شهنام پور، کارشناس اقتصادی معتقد است که سود سهامداران عدالت به سازمان بورس تحویل داده شده است و به تدریج بر طبق گروه بندی انجام گرفته به حساب ۵۰ میلیون سهام دار واریز خواهد شد. وی تصریح می‌کند: قطعاً اولویت اول با سهامداران کمیته امام و مشمولان بهزیستی است و پس از آن‌ها برای دیگر دهک‌ها واریز خواهد شد؛ سهام عدالت مشمولان به مبالغ ۵۰۰ هزار تومان و یک میلیون تومان است .

بازرس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت در رابطه با تاخیرات ایجاد شده در پرداخت بخش دوم سود سهام عدالت به “کسب و کار” گفت: بخش دوم سود سهام عدالت سهامداران باید چندی پیش پرداخت می شد که به دلیل خلف وعده ها این مهم تا به امروز روی زمین مانده است. حسین امینی خواه افزود: بعید می دانم تاخیر بوجود آمده برای واریز سود به برگزاری مجامع این شرکت ها ارتباطی داشته باشد.

امینی خواه در ادامه گفت: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی تفاهم نامه‌هایی را قبل از واریز سود در اسفندماه سال۹۹ با بانک‌ها تنظیم کرده بودند که بدون هیچ هزینه‌ای سود سهام به حساب مشمولان روش غیرمستقیم واریز شود و در حین جمع آوری سود‌ها از شرکت‌های سرمایه پذیر سود حاصل از خود سود‌ها در بانک نیز به دست سهامداران یا شرکت‌های سرمایه گذاری استانی برسد که سهامداران آن مردمی هستند که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‎اند.

او در ادامه افزود: ولی متاسفانه شورای عالی بورس دریافت سود از شرکت‌های سرمایه پذیر و پرداخت آن به سهامداران را به شرکت سپرده گذاری محول کرد.

امینی خواه در پایان اظهار کرد: بهتر است شورای عالی بورس وظایف ذاتی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی را به خودش برگرداند که اگر منافعی مادی در قبال انجام این گونه وظایف مثل توزیع سود بین سهامدارانشان وجود دارد این منافع به خود سهامداران برسد نه به شرکتی دیگر که سهامداران آن اشخاص حقیقی و حقوقی دیگری هستند.

 

 

 

 

همچنین مطالعه کنید:

آغاز توزیع اینترنتی کالاهای اساسی در ۳ استان از چهارشنبه

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، سید جواد ساداتی نژاد با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *