صفحه اصلی / اسلایدر / شکوفایی صنعت لوازم خانگی در سایه تحریم/ صادرات ۳ برابر می‌شود
شکوفایی صنعت لوازم خانگی در سایه تحریم/ صادرات ۳ برابر می‌شود

شکوفایی صنعت لوازم خانگی در سایه تحریم/ صادرات ۳ برابر می‌شود

کسب و کار نیوز- مدیر کل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت با اشاره به صادرات ۲۰۰ میلیون دلاری لوازم خانگی در سال گذشته، برآورد کرد صادرات طی سال جاری به ۶۰۰ میلیون دلار افزایش یابد.

به گزارش کسب و کار نیوز، کیوان گردان مدیرکل صنایع برقی، فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراسم آغاز به کار انجمن قطعه سازان لوازم خانگی با بیان اینکه سال‌ها بود که خلاء وجود چنین انجمنی احساس می‌شد، گفت: قطعه سازی لوازم خانگی موتور محرکه این صنعت است و با استفاده از تولید قطعات لوازم خانگی برای اولین بار در سال ۹۹ توانستیم نیازهای اصلی این صنعت را خودکفا کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سالهای ۹۵ و ۹۶ تا ۶۰ درصد بازار لوازم خانگی در اختیار برندهای خارجی بود و ۴۰ درصد تولید داخل نیز از عمق ساخت داخل بسیار پایینی برخوردار بود، اظهار داشت: از خرداد ۹۷ واردات لوازم خانگی را متوقف کردیم. هرچند فکر نمی‌کردیم تحریم‌ها تا این حد مبادلات مالی این صنعت را سخت کند اما با این وجود در سال ۹۹ در اقلام اصلی لوازم خانگی خودکفا شدیم و امسال به دنبال صادرات برخی محصولات هستیم.

این مقام مسئول در وزارت صمت یادآور شد: قبل از تحریم‌ها سالانه هفت میلیون دستگاه لوازم خانگی تولید می‌کردیم اما سال گذشته بیش از ۱۵ میلیون دستگاه انواع لوازم خانگی در داخل تولید شد. در حال حاضر این صنعت ۳۰۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و یک میلیون نفر اشتغال غیرمستقیم دارد و ۵۰۰ بنگاه فعال در حوزه صنعت لوازم خانگی داریم.

گردان میانگین عمق ساخت داخل لوازم خانگی را ۷۰ درصد عنوان و تصریح کرد: دو محصول تلویزیون و کولر گازی نسبت به سایر لوازم خانگی از عمق ساخت داخل کمتری برخوردارند. با این حال سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار صادرات لوازم خانگی داشتیم و پیش‌بینی امسال ما صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری لوازم خانگی است.

مدیر کل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت با اشاره به برنامه‌ریزی این وزارتخانه در طراحی مسیرهای تأمین ارز گفت: در صنعت لوازم خانگی از ارز صادراتی، ارز نیمایی و ارز تهاتری استفاده می‌شود به طوری که ۵۰ درصد ارز مورد نیاز این صنعت را از تهاتر تأمین کرده‌ایم.

همچنین مطالعه کنید:

شماره گذاری خودرو مشمول پرداخت عوارض شد

به گزارش کسب و کار نیوز ، مهدی ابراهیمی معاون برنامه‌ریزی ستاد نوسازی ناوگان نوسازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.