صفحه اصلی / اصناف / کاهش ۸۰ درصدی مسافرت‌های خارجی در سال ۱۳۹۹

کاهش ۸۰ درصدی مسافرت‌های خارجی در سال ۱۳۹۹

کسب و کار نیوز- بر اساس اعلام گمرک ایران، تردد مسافرت های خارجی در سال ۱۳۹۹ حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش کسب و کار نیوز ، از آغاز سال ۹۹ تا پایان آن به دلیل محدودیت‌های مقطعی بسیار، ناشی از بیماری کرونا و توقف چندین ماهه مرزهای زمینی، دریایی، ریلی و هوایی شاهد کاهش چشمگیر تردد مسافر به کشور و یا بالعکس بودیم. به‌گونه ای که در این مدت چهار میلیون و ۳۴۳ هزار و ۱۶۳ مسافر به کشور وارد شدند و یا به اصطلاح مسافر ورودی بودند. این تعداد مسافر ورودی شامل سه میلیون و ۸۳۰ هزار و ۴۶۴ نفر مسافر ورودی ایرانی و ۵۱۲ هزار نفر و ۶۹۹ نفر مسافر ورودی خارجی بوده است. در این مدت چهار میلیون و ۲۴۰ هزار و ۱۸۳ نفر نیز به عنوان مسافر خروجی از کشور تردد داشته‌اند.

تردد مسافری طی سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل آن با کاهش قابل توجه حدود ۷۹٫۱ درصدی در تردد مسافران ورودی و همچنین کاهش ۷۸٫۸ درصدی در تردد مسافران خروجی روبرو بوده است. ناگفته پیداست که دلیل اصلی آن مسدود بودن مرزها، لغو انواع سفرها اعم از تفریحی – سیاحتی، زیارتی – مذهبی و کاری، عدم پذیرش مسافران ورودی توسط کشورهای مقصد یا شرایط سختگیرانه ورود مسافر اعم از قرنطینه و همچنین شرایط مشابه در مسافران خروجی، به دلیل مخاطرات ناشی از انتقال ویروس کوید ۱۹ بوده است.

شایان ذکر است این کاهش ۸۰ درصدی در تردد مسافر، کاهشی در حدود ۱۶ میلیون و ۴۰۴ هزار نفر مسافر در مسافران ورودی و همچنین کاهشی حدود ۱۵ میلیون و ۷۶۲ هزار مسافر در مسافران خروجی را شامل می‌شود. مقایسه تردد مسافران ورودی و خروجی طی دو سال ۹۹ – ۹۸ در نمودار زیر کاملا مشهود است.

در کشوری مانند ایران که عمده مسافرت های خارجی در مقطع زمانی خاصی مانند سفر حج یا سفر به عتبات عالیات صورت می‌گرفت، به دلیل شرایط حاکم بر کشور و کل دنیا متاثر از بیماری کرونا، فرودگاه‌هایی مانند فرودگاه ساری، کرمانشاه، زاهدان، اهواز،‌ یزد، کرمان و رشت که تنها پروازهای خارجی آنها جنبه زیارتی و مذهبی داشته، با میزان تردد مسافری «صفر» به فعالیت خود ادامه داده‌اند. در این میان تردد مسافری از پرترددترین فرودگاه کشور یعنی فرودگاه امام خمینی (ره) با کاهش قابل توجه ۸۷ درصدی در تردد مسافران ورودی و خروجی، طی سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل آن روبرو شده است. تعداد مسافران ورودی از این گمرک در مدت زمان مورد بررسی ۴۲۸ هزار و ۱۰۸ مسافر و تعداد مسافران خروجی ۴۵۴ هزار و ۱۲۰ مسافر بوده است.

عمده پروازهای خارجی به منظور گردشگری فرودگاه امام خمینی (ره) که به مقصد کشور ترکیه صورت می‌گرفت، با کاهش شدید مواجه شده است. در این میان، گذشته از شرایط حاکم بر کشورهای دنیا ناشی از بیماری کرونا، شرایط اقتصادی حاکم بر کشورمان و افزایش شدید نرخ برابری ارزهای خارجی در مقابل پول رسمی کشورمان نیز از، دلایل اصلی کاهش تردد مسافری به شمار می‌رود.

آمارها نشان می‌دهد نکته قابل توجه تغییر مسیر پروازها و سفرهای خارجی است. سفرهای گردشگری که عمدتا به مقصد کشورهای ترکیه و امارات متحده عربی صورت می‌گرفت به سفرهای داخلی با مقاصد گردشگری مشابه گزینه‌های ترکیه و دبی تغییر یافته است.

دو فرودگاه قشم و کیش بیشترین تردد مسافری را در سال ۱۳۹۹ به خود اختصاص داده‌اند. عمده این سفرها در ایام پایانی سال و بویژه فصل زمستان که از نظر آب و هوایی نیز مطلوب بوده صورت گرفته است. فرودگاه قشم بیش از دو میلیون مسافر ورودی و حدود یک میلیون و نهصد و چهل و سه هزار مسافر خروجی در سال ۹۹ را ثبت کرده است. هر چند تعداد مسافران ورودی و خروجی این فرودگاه نسبت به سال ۱۳۹۸، به ترتیب کاهش ۳۹۸ و ۳۹ درصدی را تجربه نموده اما نسبت به سایر فرودگاه‌های کشور پرمسافرتر بوده است. در همین مدت فرودگاه کیش نیز با ثبت یک میلیون و ۳۳۷ هزار مسافر ورودی و یک میلیون و ۲۹۱ هزار مسافر خروجی در رتبه دوم تردد مسافری سال ۹۹ جای گرفته است.

تردد مسافران ورودی و خروجی از فرودگاه کیش نسبت به سال ۹۸ کاهش ۲۶ درصدی در تعداد مسافران ورودی و همچنین کاهش ۲۸ درصدی در تعداد مسافران خروجی را رقم زده است. با این حال این دو مقصد تردد بیش از شش میلیون نفری مسافران ورودی و خروجی (ایرانی و خارجی) فرودگاه امام خمینی (ره) را به سوی خود سوق داده است.

همچنین مطالعه کنید:

ارتباطات کمترین و حمل و نقل بیشترین نرخ تورم خرداد ۱۴۰۰ را ثبت کردند

مرکز آمار جزئیات نرخ تورم خرداد سال جاری را در بخش‌های مختلف منتشر کرد. بر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *