صفحه اصلی / اسلایدر / نقدینگی در سال گذشته هزار هزار میلیارد تومان رشد کرد
نقدینگی در سال گذشته هزار هزار میلیارد تومان رشد کرد

نقدینگی در سال گذشته هزار هزار میلیارد تومان رشد کرد

کسب و کار نیوز- افزایش 40.6 درصدی حجم نقدینگی در سال 99 نشان می‌دهد، این متغیر با 1003 هزار میلیارد تومان افزایش به 3 هزار و 475 هزار و 742 میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش کسب و کار نیوز،  بررسی آمار و ارقام گزارش اخیر بانک مرکزی که بیانگر رشد ۴۰٫۶ درصدی نقدینگی در سال ۹۹ بوده است، حکایت از رشد نگران‌کننده این متغیر در سال ۹۹ دارد.

در پایان سال ۹۸ میزان نقدینگی در کشور به ۲ هزار و ۴۷۲ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان رسیده است که با احتساب رشد ۴۰٫۶ درصدی در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ماه ۹۹، در مجموع حجم نقدینگی در پایان سال گذشته ۳ هزار و ۴۷۵ هزار و ۷۴۲ میلیارد تومان رسیده است. با این حساب فقط در طول سال ۹۹ حجم نقدینگی ۱۰۰۳ هزار میلیارد تومان (هزار هزار میلیارد تومان) رشد کرده است.

این میزان رشد نقدینگی در طول سال ۹۹ معادل کل نقدینگی ایجاد شده از ابتدای تاریخ انتشار و خلق پول در ایران تا پایان سال ۹۴ است.

هر چند که نقدینگی را نمی‌توان در چارچوب متغیرهای نسبی تحلیل کرد اما رشد ۴۰٫۶ درصدی نقدینگی در یک سال، در شرایطی که در چند سال اخیر رشد اقتصادی کشور در مجموع نزدیک به صفر و رشد اقتصادی در ۹ ماهه سال ۹۹ فقط ۲٫۲ درصد بوده، رشدی نگران کننده است. همچنین پایه پولی در پایان اسفند ماه سال گذشته به عدد ۴۵۵ هزار و ۴۵۵ میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۹۸ بالغ بر ۲۹٫۲ درصد رشد داشته است.

همچنین مطالعه کنید:

بدهی شرکت‌ های دولتی ۷۷درصد افزایش یافته است/ شرکت بازرگانی دولتی، زیان‌ده ترین شرکت دولتی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اقتصادآنلاین، حسینی، معاون امور بانکی و‌ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.