صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / نرخ بیکاری سوئد در اوج ۲۴ سال اخیر
نرخ بیکاری سوئد در اوج ۲۴ سال اخیر

نرخ بیکاری سوئد در اوج ۲۴ سال اخیر

کسب و کار نیوز- شمار بیکاران سوئدی از نیم میلیون نفر نیز گذشت.

به گزارش کسب و کار نیوز ، نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه اسکاندیناوی یعنی سوئد افزایشی بوده است؛ به گونه ای که تا پایان ۱۲ ماه منتهی به مارس، نرخ بیکاری با ۲.۹ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه ماه گذشته به ۱۰. درصد رسیده است. این نرخ بیکاری که ۰.۴ درصد بالاتر از پیش بینی های قبلی بوده است بالاترین نرخ بیکاری ۲۴ سال اخیر در این کشور محسوب می شود.

طی این مدت شمار افراد بیکار سوئدی با ۱۶۰ هزار نفر افزایش به ۴۹۵ هزار و ۴۹۴ نفر رسیده و این در حالی است که با کاهش ۱۰۹ هزار نفری شمار شاغلان، اکنون چهار میلیون و ۹۴۶ هزار نفر در این کشور شاغل هستند. در همین مدت نرخ مشارکت در بازار کار با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷۳.۱ درصد رسیده و نرخ اشتغال با ۰.۲ درصد افزایش در سطح ۶۸.۴ درصد قرار گرفته است. متوسط نرخ بیکاری سوئد در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۰ معادل ۷.۲۲ درصد بوده است که بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده طی این مدت مربوط به ژوئن سال ۱۹۹۷ با ۱۰.۵ درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به ژوئیه ۱۹۸۹ با ۱.۳ درصد بوده است.

از سوی دیگر مرکز آمار هلند اعلام کرد که شمار بیکاران این کشور تا پایان ماه مارس با ۱۴ هزار نفر افزایش به ۳۲۶ هزار نفر رسید تا بدین ترتیب نرخ بیکاری با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به سطح ۳.۵ درصدی برسد که کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۱۱ ماه اخیر محسوب می‌شود.

طی این مدت شمار شاغلان هلندی ۱۱ هزار نفر بیشتر شده و به هشت میلیون و ۸۸۶ هزار نفر رسیده است. نرخ مشارکت نیز که نسبت جمعیت شاغل در بازه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال را اندازه می گیرد به ۷۱.۱ درصد کاهش پیدا کرده که ۰.۱ درصد کمتر از رقم ثبت شده برای ماه قبل بوده است. متوسط نرخ بیکاری هلند در بازه زمانی ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۰ معادل ۵.۱۸ درصد بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به فوریه ۲۰۱۴ با ۷.۹ درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به مارس ۲۰۲۰ با ۳.۲ درصد بوده است.

همچنین مطالعه کنید:

تورم تولیدکننده بخش صنعت در خردادماه اعلام شد/ تورم سالانه تغییری نکرد

به گزارش کسب و کار نیوز، طبق اعلام مرکز آمار ایران، در خردادماه ۱۴۰۳، شاخص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.