صفحه اصلی / اصناف / کاهش شدید کیفیت نهاده‌های دامی
کاهش شدید کیفیت نهاده‌های دامی

مجلس ورود کند

کاهش شدید کیفیت نهاده‌های دامی

کسب و کار نیوز- رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان از کیفیت پایین نهاده های دامی انتقاد و بیان کرد: کیفیت نهاده های دامی به شدت کاهش پیدا کرده و استانداردهای لازم را ندارد و از مجلس شورای اسلامی درخواست می کنیم که به این قضیه نیز ورود کند.

به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در مورد موانع پیش روی تولید و عرضه نهاده های دامی گفت: مشکلاتی که ما در نابسامانی نهاده های دامی در سال گذشته تجربه کردیم به اذعان فعالان حوزه تولید محصولات پروتئینی طیور در تاریخ چهل پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده است.

وی افزود: نمونه این نابسامانی ها تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده ها بود که متاسفانه در نهایت با ارز ۲۶ هزار تومانی و ۳۰ هزار تومانی به دست تولیدکنندگان رسید و این اوج ناکارآمدی و سوء مدیریت در بدنه دولت را نشان می دهد.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان مشکلات این حوزه را در دو بخش داخلی و خارجی بررسی کرد و گفت: بخشی از مشکلات خارجی مربوط به کرونا و تحریم ها و انتقال ارز و فروش نفت بود که ارتباطی به تولیدکنندگان و وزارت جهاد نداشت اما بخشی از مشکلات هم مستقیماً به موضوعات مدیریتی وزارت جهاد و صمت و حتی بانک مرکزی برمی گردد.

موافق قدیری  در مصاحبه با رادیو گفت وگو ، از نبود شبکه توزیع مناسب نهاده های دامی در کشور انتقاد و اظهارکرد: با وجود راه اندازی سامانه بازارگاه توسط وزارت جهاد کشاورزی، اما این سامانه هنوز کارایی لازم را پیدا نکرده است.

وی از وجود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده دامی دپو شده در بنادر خبرداد و گفت: بانک مرکزی هنوز ارز اینها را تأمین نکرده و متاسفانه با مشکل مواجهیم.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان یادآورشد: بانک مرکزی از اول اسفند تاکنون ارزی را تأمین نکرده اما ادعا می کند که ارز دو ماه ابتدای سال را در اسفند پرداخت کرده و این بسیار خطرناک است و امنیت غذایی مردم را به خطر میندازد.

موافق قدیری تصریح کرد: ما تا زمانی که مرغ و محصولات پروتئینی را یک محصول سیاسی بدانیم که با آن محبوبیت بخریم آن هم از جیب تولیدکننده قطعاً به جایی نمی رسیم.

وی با بیان اینکه عدم تعیین به موقع قیمتها باعث متضرر شدن تعداد زیادی از تولیدکنندگان و کاهش تولید می شود افزود: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی تا به این لحظه قیمت ارزی و داخلی نهاده های دامی را اصلاح نکرده و به همین دلیل هم واردکنندگان نهاده های دامی قیمتها را در سامانه بازارگاه ارائه نمی کنند.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان از عملکرد ستاد تنظیم بازار در سه چهار سال اخیر انتقادکرد و گفت: اگر قرار باشد این همه ستاد و نهاد و کارگروه داشته باشیم و در نهایت هم مردم و تولیدکننده و حتی خود دولت ناراضی باشند چه فایده ای دارد و چه دلیلی دارد که این همه بودجه صرف این نهاد کنیم!؟

وی عملکرد دولت و وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تأمین نهاده های دامی برای کارخانجات خوراک دام و طیور را بسیار ضعیف ارزیابی کرد و گفت: دولت می خواهد کاری کند که فعالان اقتصادی را روبروی مردم قرار دهد کمااینکه الان هم متهم اصلی گرانی مرغ، مرغدار شده درصورتیکه دولت تصمیم اشتباه خود را تقصیر فعالان اقتصادی انداخته است.

همچنین مطالعه کنید:

تحلیلی مختصر بر سیاستگذاری کسب و کار ایران

کسب ‌وکارها برای موفقیت نیاز به اجرای استراتژی‌های صحیح دارند. این استراتژی ها بخشی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.