صفحه اصلی / اسلایدر / قرارداد واردات ۶ میلیون دوز واکسن کرونا برای کارگران
قرارداد واردات ۶ میلیون دوز واکسن کرونا برای کارگران

صاحبان مشاغل هزینه تزریق واکسن کارگران را بدهند

قرارداد واردات ۶ میلیون دوز واکسن کرونا برای کارگران

کسب و کار نیوز- رئیس اتاق بازرگانی تهران با طرح ادعای انعقاد قرارداد خرید 6 میلیون دوز واکسن توسط بخش خصوصی گفت: این واکسن ها با هدف تزریق به کارکنان بخش های تولیدی وارد می شود و شرکت های وارد کننده نیز هیچ منفعت اقتصادی از واردات این واکسن ها نخواهند داشت.

به گزارش کسب و کار نیوز، مسعود خوانساری امروز در بیست و دومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران  با اشاره به وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور، گفت: اخیرا در پیک چهارم کرونا مبتلایان روز به روز در حال افزایش هستند و تعداد فوتی ها ناشی از این بیماری نیز در حال افزایش است و پیش بینی می شود که در هفته های آتی گسترش این ویروس در کشور بیشتر شود. 

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: براین اساس بسیاری از بخش های اداری و خدماتی تعطیل و یا با پرسنل کمتری اداره می شود اما به دلیل اهمیت بخش تولید این بخش امکان تعطیل شدن در ایام کرونایی را ندارد لذا تولید باید کماکان با قدرت ادامه یابد اما بهرحال نگرانی ناشی از ویروس کرونا در بخش تولید نیز بسیار زیاد است و لذا تنها مساله ای که می تواند این نگرانی را برطرف کند، تزریق واکسن به پرسنل و کارکنان بخش تولیدی کشور است. 

وی اظهار داشت: با آغاز تزریق واکسن در بسیاری از کشورها، زندگی در این کشورها در حال عادی شدن است و یا به سمت عادی شدن در حرکت هستند اما در کشور ما به دلیل خرید دیرهنگام واکسن و همچنین موضوع تحریم ها نتوانسته ایم به اندازه کافی واکسن خرید کنیم و لذا در زمینه تزریق واکسن با تاخیر روبرو هستیم. 

خوانساری با بیان اینکه براساس اخبار گفته می شود که تمامی کادر درمان تا پایان هفته واکسینه می شوند، گفت: بنابراین تا زمانی که این واکسن به سایر اقشار جامع برسد زمان بر است. 

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: لذا اتاق بازرگانی تهران به عنوان مسئولیت اجتماعی برای واردات واکسن  با توجه به تاکید رئیس جمهور اقداماتی را انجام داد و با برگزاری جلساتی با واردکنندگان و تولید کنندگان معتبر دارو در داخل کشور از آنها خواستیم که در این زمینه اقدامات موثری انجام دهند. 

* واردات ۶ میلیون دوز واکسن کرونا با ارز آزاد برای کارگران واحدهای تولیدی

خوانساری گفت: در حال حاضر اکثر کمپانی های ساخت واکسن کرونا، واکسن های خود را پیش فروش کرده اند و عملا بازار خالی از واکسن است اما با تجربه و تخصص شرکت های ایرانی قراردادهایی برای خرید واکسن منعقد شده و این شرکت ها موفق شده اند تا خرید ۶ میلیون دوز واکسن کرونا را منعقد کنند. 

وی اظهار داشت: با انجام مراحل اداری فاز به فاز این واکسن های خریداری شده به کشور وارد می شود اما هدف واردات این واکسن ها بکارگیری این واکسن ها و در اصل تزریق این واکسن ها برای تزریق به کارگران بخش های تولیدی است. 

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان به موضوع تولید اظهار داشت: لذا ما امیدواریم در سال جاری در جهت عمل به فرمایشات ایشان با واردات این واکسن و تزریق آن به کارکنان های بخش های تولیدی مانع از ایجاد اخلال در امر تولید شویم. 

وی گفت: واردات این واکسن های توسط بخش خصوصی با ارز آزاد انجام می شود لذا انتظار داریم که صاحبان مشاغل، کارخانه ها هزینه ها را بر عهده بگیرند و مانع تحمیل هزینه تزریق این واکسن ها به کارگران شوند. 

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: شرکت های وارد کننده نیز هیچ منفعت اقتصادی از واردات این واکسن ها نخواهند داشت و این واکسن ها با قیمت تمام شده عرضه می شود. 

خوانساری اظهار داشت: این واکسن ها با مجوز وزارت بهداشت وارد می شود و امیدواریم با نظارت ستاد ملی کرونا به طور کامل توزیع شود. 

* امیدواریم کسری بودجه باعث افزایش تورم نشود

خوانساری در ادامه با اشاره به آمارهای اعلامی صندوق بین المللی پول بیان داشت: این صندوق بطور میانگین رشد اقتصادی جهان را در سال ۲۰۲۱ پنج و نیم درصد  پیش بینی کرده است و رشد اقتصادی چین را ۸ درصد برآورد کرده است. 

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: چین در بین کشورهای قدرتمند تنها کشوری بود که در سال ۲۰۲۰ علیرغم وجود کرونا رشد اقتصادی مثبت ۲٫۳ درصدی را داشت در حالی که رشد اقتصادی آلمان در این سال به میزان ۵ درصد رشد اقتصادی منفی داشت. 

وی بیان داشت:  رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ را به میزان ۲٫۵ درصد پیش بینی کرده و این صندوق میزان تورم را ۳۹ درصد تورم  پیش بینی کرده است که امیدواریم با کسری بودجه این تورم بیشتر نشود. 

خوانساری افزود: رشد موجودی سرمایه خالص در سال ۹۸ برای اولین بار در کشور منفی شد و سرمایه گذاری نسبت به استهلاک منفی شد و یکی از عوامل اصلی آن بخش خروج سرمایه بود. 

همچنین مطالعه کنید:

سهم ایران از تجارت زعفران دنیا ۴۰۰ میلیون دلار است

به گزارش کسب و کار نیوز، با وجود آنکه قدمت تولید زعفران در ایران به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.