صفحه اصلی / اصناف / نام ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان
نام ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان

تمرکز تولید در آسیا و کاهش تولید اروپا و آمریکا

نام ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان

کسب و کار نیوز- انجمن جهانی فولاد اعلام کرد تولید فولاد ایران در ماه فوریه 2021 مطابق با بهمن 1399 نسبت به مدت مشابه سال 2020 با افزایش 11.5 درصدی به 2.3میلیون تن رسیده است.

به گزارش کسب و کار نیوز، انجمن جهانی فولاد اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با افزایش ۱۱٫۵ درصدی به ۲٫۳میلیون تن رسیده است.همچنین بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در دو ماه نخست سال جاری میلادی به ۵ میلیون تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ افزایش ۱۰٫۸ درصدی را نشان می دهد.

* ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان

بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، ایران در فوریه ۲۰۲۱، در جایگاه دهم در میان بزرگ ترین تولیدکنندگان فولاد جهان قرار گرفته است.چین با تولید ۸۳ میلیون تن، هند با ۹٫۱ میلیون تن و ژاپن با ۷٫۵ میلیون تن در رتبه های نخست تا سوم تولید فولاد در جهان قرار دارند.پس از این کشورها، آمریکا با تولید ۶٫۳ میلیون تن، روسیه با ۵٫۷ میلیون تن، کره جنوبی با ۵٫۵ میلیون تن، ترکیه با ۳ میلیون تن، آلمان با ۳٫۱ میلیون تن، برزیل با ۲٫۸ میلیون تن و ایران با ۲٫۳ میلیون تن، جایگاه های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.

* ایران بیشترین رشد تولید را به خود اختصاص داد

این درحالی است که از دسامبر سال ۲۰۱۹ تاکنون، جهان با شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ مواجه شده و به طور گسترده صنایع، کارخانه ها و تقریبا تمامی کشورها را در تعطیلی فرو برده و خسارات اقتصادی بیشماری در جهان در پی داشته است اما رشد تولید فولاد ایران مثبت باقی مانده است.به لحاظ رشد تولید، ایران با ثبت رشد ۱۱٫۵ درصدی در فوریه ۲۰۲۱، بیشترین رشد تولید نسبت به فوریه ۲۰۲۰ را در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد به خود اختصاص داده است.

پس از آن چین با رشد ۱۰٫۹ درصدی، ترکیه با رشد ۵٫۹ درصدی، برزیل با رشد ۳٫۸ درصدی، کره جنوبی با رشد ۱٫۲ درصدی قرار دارند.

بیشترین کاهش تولید به آمریکا رسید

اما در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان، ۵ کشور با کاهش تولید مواجه شده اند.آمریکا با منفی ۱۰٫۹ درصد، بیشترین کاهش تولید را به خود اختصاص داده است.پس از آن آلمان با منفی ۱۰٫۴ درصد، ژاپن با منفی ۵٫۶ درصد، هند با منفی ۳٫۱ درصد، روسیه با منفی ۱٫۳ درصد قرار دارند.

بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه فوریه ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته  ۴٫۱ درصد افزایش یافته است و به ۱۵۰٫۲ میلیون تن رسیده است.

کاهش تولید فولاد کشورهای اتحادیه اروپا

در عین حال، تولید فولاد در کشورهای اتحادیه اروپا در ماه فوریه با کاهش ۷٫۱ درصدی به ۱۱٫۹ میلیون تن رسیده است.همچنین میزان تولید کشورهای مشترک المنافع که در این گزارش شامل بلاروس، قزاقستان، مولداوی،روسیه، اوکراین و ازبکستان است در فوریه ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱٫۵ درصد کاهش یافته و به ۸ میلیون تن رسیده است.

در این گزارش، ۶۴ کشور که ۹۸ درصد فولاد کل جهان را تولید می کنند، مورد بررسی قرار گرفته اند.ایران در ماه مارس ۲۰۲۰ نیز بیشترین افزایش تولید را در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به خود اختصاص داده بود. همچنین طی سال ۲۰۲۰ که تمامی کشورها با کرونا دست در گریبان بودند، تولید فولاد ایران همواره روند رو به رشد داشته است.

همچنین مطالعه کنید:

۷۵ درصد رشد اقتصادی مدیون بهره‌وری است/تحقق رشد اقتصادی از محل بهره‌وری

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، وی گفت: رئیس جمهور مردمی دولت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.