صفحه اصلی / اسلایدر / کرونا و مرخصی های اجباری بدون حقوق!
کرونا و مرخصی های اجباری بدون حقوق!

کرونا و مرخصی های اجباری بدون حقوق!

کسب و کار نیوز- رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می گوید: در برخی از واحدها برای مقابله با کرونا، کارگران را به مرخصی های اجباری می فرستند بدون آنکه حقوق این ایام به آنها داده شود از این رو با توجه به آنکه معیشت کارگران وابسته به کار و درآمد آنها است ترجیح می دهند کرونا بگیرند ولی کارشان را از دست ندهند.

به گزارش کسب و کار نیوز، فتح اله بیات درباره ضرورت دورکاری کارگران در شرایط حاضر کرونایی اظهار کرد: متاسفانه طی روزهای اخیر شاهد حوادث تلخی در کشور بودیم و بیماری منحوس کرونا با بی رحمی جان هموطنان عزیزمان را می گیرد و خانواده های آنها را داغدار می کند.

وی افزود: این امر به نوع نظارتها و برنامه ریزی ها در این خصوص برمی گردد که باید از ترددهای بی مورد و زائد جلوگیری شود و تعطیلی نیروهای کار در دستور کار قرار گیرد اما بحث اصلی، بخش کار و تولید است؛ بسیاری از نیروهای کار در بدترین شرایط کرونایی هم حاضر به از دست دادن شغل نیستند و علیرغم آنکه اعلام شده کشور در وضعیت سیاه قرار خواهد گرفت باز هم به کار خود در مجموعه های اقتصادی ادامه می دهند در حالی که ممکن است آمار تلفات و بیماران بالا برود.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، نقش ادارات کار را در ورود به این مساله حایز اهمیت دانست و گفت: آن بخشهایی که می توانند دورکاری کنند عمدتا نیروهای اداری و کارمندی هستند که مصوبه دورکاری به آنها ابلاغ شده است منتها در بخش کارگری، کارگران امکان دورکاری ندارند و باید ساعتهای طولانی در واحدهای تولید یا مونتاژ حضور فیزیکی داشته باشند که طبعا مورد خطر و آسیب قرار می گیرند و ممکن است بیماری به سراغ آنها بیاید و خانواده هایشان را درگیر کند لذا کارفرمایان باید کارگران را تا حد امکان از حضور در محیط های کار منع کنند.

بیات خاطرنشان کرد: وقتی مصوبه یا دستورالعملی از سوی ستاد مقابله با کرونا صادر می شود همگی وظیفه داریم تبعیت کنیم و فرقی بین کارگر و کارفرما یا دکتر و مهندس وجود ندارد چون هرگونه سهل انگاری یا کوتاهی در قبال آن می تواند به بیماری و حادثه کار منجر شود.

وی با تاکید بر لزوم برخورداری کارگران از حمایتهای اجتماعی در دوران کرونا اظهار کرد: عملکرد ما در قبال بیماری کرونا باید به گونه ای باشد که اگر کارگری به کرونا مبتلا شد بتواند از پوششهای اجتماعی بهره مند شود.ممکن است کارفرما در محیط کار ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی در اختیار کارگر گذاشته باشد ولی این کار به منزله آن نیست که کارگران در معرض کرونا نیستند چون ما از وضعیت ایاب و ذهاب مجموعه های کارگری اطلاع نداریم.

این مقام مسئول کارگری افزود: اکثر کارگران خودروی شخصی ندارند و با وسایل حمل و نقل عمومی، مترو یا سرویس های کارخانه سر کار حاضر می شوند که همین امر می تواند احتمال آلودگی یا بیماری را افزایش دهد و با آلودگی یک نفر کل مجموعه دچار مشکل شود لذا به این دلیل حساسیت و تاکید بر اجرای مصوبات ستاد مقابله با کرونا داریم تا کارگرانی که می توانند از امکان دورکاری استفاده کنند سر کار حاضر نشوند و اگر نمی توانند مرخصی استحقاقی بگیرند.

بیات تصریح کرد: متاسفانه در برخی از واحدها برای مقابله با کرونا، کارگران به مرخصی های اجباری می روند بدون آنکه حقوق این ایام به آنها داده شود از طرفی بخش اعظمی از کارگران دارای قرارداد کوتاه مدت هستند و نگرانند با گرفتن مرخصی اتمام کار بخورند، از این رو ترجیح می دهند کرونا بگیرند ولی کار خود را از دست ندهند.

به رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، کارگران مثل کارمندان دولت نیستند که حقوق سر برج داشته و از مزایای دولتی برخوردار باشند؛ معیشت آنها وابسته به کار و درآمد آنها است و ترجیح می دهند حتی در شرایط بد کرونایی تعطیل نشوند و به کار ادامه بدهند.

همچنین مطالعه کنید:

تورم تولیدکننده بخش صنعت در خردادماه اعلام شد/ تورم سالانه تغییری نکرد

به گزارش کسب و کار نیوز، طبق اعلام مرکز آمار ایران، در خردادماه ۱۴۰۳، شاخص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.