صفحه اصلی / اسلایدر / علل گرانی اعجاب انگیز مرغ در ماه اخیر

علل گرانی اعجاب انگیز مرغ در ماه اخیر

کسب و کار نیوز- 6 دلیل عمده که باعث گرانی مرغ در چند ماه گذشته شده ، توسط مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اعلام شد.

۶ دلیل عمده وجود دارد که باعث گرانی قیمت مرغ به رغم فراوانی تولید در ماه‌های اخیر شده است. 

۱. حدود ۲۰ سال بود که انحصار مرغ لاین ایران در انحصار دو شرکت انگلیسی بود، با دستورات مقام معظم رهبری، وزارت جهاد کشاورزی به سمتی رفت که گفته می‌شد، تا حدود ۵۰ درصد مرغ‌های لاین مرغ، مرغ آرین ایرانی شد و دشمنان و عمّال داخلی آنها احساس خطر کردند، در نتیجه تلاش کردند، این حرکت خطیر که در راستای خودکفایی و  امنیت غذایی بود را زمین گیر کنند.

۲‌. حدود ۶۵ درصد نهاده‌ها دامی توسط شخصی که به نام سلطان غذای دام ایران شناخته می‌شود، وارد می‌شد و بر اساس اخباری که در رسانه‌ها منتشر شد این ابر ارزخوار ایران توسط اطلاعات سپاه بازداشت شد و ایشان که سلطنت خود را در خطر دید، بازار نهاده‌ها را به تلاطم کشید.

۳. دولت درصدد است با فشار به مردم نظام را وادار به پذیرش FATF کند، لذا دادستان کل کشور در یک مصاحبه اعلام کرد، دولت اجازه ترخیص بسیاری از اقلام ضروری را به گمرک نمی‌دهد.

۴. بسیاری از مرغداری‌ها که نهاده‌های دامی مورد حمایت دولت را دریافت کرده بودند، در چند ماه اخیر از توزیع مرغ به صورت مصوب سرباز زده و بخش عمده تولید خود را به قیمت آزاد فروختند.

۵. دلال بازی‌های بی حساب و کتاب در بازار که همچون سرطان در اقتصاد خرد و کلان ایران ریشه دوانده است، تا حدی که در بسیاری از ایام، قیمت مرغ را عملا بازار بهمن تعیین می‌کند نه نهادهای تولیدی و نظارتی.

۶‌. احتکارهای عمده‌ای که توسط دلال‌ها صورت گرفته و آنها با دپوی انبوه مرغ یخ زده در سردخانه‌های زیر صفر، امیدوارند مرغ‌های احتکاری را به قیمت بیش از ۵۰ هزار تومان در ماه مبارک رمضان روانه بازار کنند.

همچنین مطالعه کنید:

آغاز توزیع اینترنتی کالاهای اساسی در ۳ استان از چهارشنبه

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، سید جواد ساداتی نژاد با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *