همزمان با سه رقمی شدن دوباره آمار مرگ‌و‌میر کرونایی در اسفندماه، ستاد ملی مقابله با کرونا ۲۵۲ شهر را زرد و ۱۵۴ شهر را آبی اعلام کرد؛ موضوعی که  با توجه به مجوز سفر به شهرهای زرد و آبی، چراغ سبزی به مسافران نوروزی تلقی می‌شود. در حالی که تنها ۴ روز دیگر تا آغاز سال جدید باقی مانده و هشدارها درباره درگیری ایران با موج چهارم کرونا در ماه‌های فروردین و اردیبهشت روز به روز جدی‌تر می‌شود، ستاد ملی مقابله با کرونا در آخرین گزارش خود از رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور، ۲ مرکز استان را به‌عنوان مراکز نارنجی و قرمز و سایر مراکز استان‌ها را در وضعیت زرد اعلام کرد؛ این موضوعی است که می‌تواند با وجود تاکیدها بر پرهیز از سفرهای نوروزی، از میزان احتیاط عمومی در این زمینه بکاهد.

۳۱ شهر نارنجی

آخرین گزارش ستاد ملی مقابله با کرونا که دیروز علیرضا رئیسی سخنگوی این ستاد، بخش‌هایی از آن را اعلام کرد، در میان مراکز استان‌های کشور، ارومیه در استان آذربایجان غربی در وضعیت نارنجی و اهواز در استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارد. همچنین بنابر این گزارش، در مجموع، ۳۱ شهر کشور در وضعیت نارنجی قرار دارند شهرهای ارومیه، اشنویه، خوی، ماکو، نقده در استان آذربایجان غربی، شهرضا در استان اصفهان، باغ ملک، حمیدیه، هفتگل، هندیجان، خرمشهر، دشت آزادگان ، شادگان، هویزه در استان خوزستان، دهلران در استان ایلام، دامغان و شاهرود در استان سمنان، پاسارگاد، گراش، لامرد، خنج و مهر در استان فارس، سیرجان در استان کرمان، کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد، گرگان در استان گلستان، رودبار و رودسر در استان گیلان، آمل، رامسر و ساری در استان مازندران و خمین در استان مرکزی شهرهای ازجمله شهرهای نارنجی کرونایی در ایران هستند.

شهرهای قرمز

از سوی دیگر، در آخرین گزارش ستاد ملی مقابله با کرونا ۱۳ شهر استان خوزستان شامل شهرهای آبادان، امیدیه، اندیمشک، اهواز، ایذه، بندر ماهشهر، بهبهان، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر، کارون و مسجد سلیمان و نیز شهر گچساران از استان کهگیلویه و بویراحمد (در  مجموع ۱۴ شهر) قرمز اعلام شده‌اند.

بر مبنای پروتکل‌های موجود و طبق اعلام وزارت بهداشت، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی با خودروهای غیر بومی و نیز خروج از این شهرها با پلاک بومی ممنوع است. همچنین در شهرهای قرمز گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ و در شهرهای نارنجی گروه‌های شغلی ۳ و ۴ حق فعالیت ندارند. بر اساس این گزارش، ویروس جهش یافته انگلیسی در ۲۹ استان کشور در گردش است و ستاد مقابله با کرونا از مردم خواسته که از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنند، زیرا سفرها می‌تواند به شدت جامعه را درگیر کند. علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه نباید فراموش کنیم تاب آوری نظام سلامت هم پایین آمده است و پرستاران کادر بهداشت و درمان واقعا خسته شده‌اند، تاکید کرد: مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.  رئیسی تاکید کرد: وضعیت کشور فعلا خوب است اما مولفه مهم ویروس جهش یافته انگلیسی است که در ۲۹ استان کشور در حال گردش است. این ویروس مهاجم‌تر است و مرگ‌و‌میر بیشتری دارد که می‌تواند به شدت جامعه را درگیر کند. رئیسی ادامه داد: در حال حاضر سوش غالب کرونا در کشور ویروس ووهان است، چراکه کنترل شدیدی در کشور صورت گرفته است اما ۶۲ درصد سوش غالب در خوزستان مربوط به ویروس جهش یافته انگلیسی است. بنابراین درهم آمیختگی جمعیت در جریان سفرهای نوروزی می‌تواند شرایط را غیرقابل کنترل کند.

آخرین آمار

فارغ از گزارش ستاد ملی مقابله با کرونا درباره رنگ بندی کرونایی ایران، روز گذشته و برای دومین بار در اسفندماه ۹۹، شمار قربانیان کرونا سه رقمی شد. بر اساس اعلام سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز گذشته(دوشنبه)، ۱۰۰ بیمار کرونایی دیگر جان خود را از دست دادند. پیش از این در تاریخ یازدهم اسفند امسال، شمار جان‌باختگان کرونایی در کشور پس از دو ماه سه رقمی شده و به ۱۰۸ نفر رسیده بود که البته آمار روزهای بعد، اندکی کاهش داشت.

معاون وزیر بهداشت گفت که نوسان مرگ‌و‌میر کرونایی اخیر در کشور به علت شمار مرگ‌و‌میری است که در خوزستان رخ می‌دهد و حتی استان‌های همجوار مثل کهگیلویه و بویراحمد هم در خطر هستند.

لاری دیروز با اشاره به شناسایی ۷ هزار و ۹۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در بازه زمانی ۲۴ ساعته منتهی به ظهر دیروز اعلام کرد: ۹۶۳ نفر از این بیماران بستری شدند. به این ترتیب، مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به یک میلیون و ۷۵۴ هزار و ۹۳۳ نفر رسید. همچنین با احتساب ۱۰۰ قربانی روز گذشته کرونا در کشور، مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۶۱ هزار و ۳۳۰ نفر رسید. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت هم‌اکنون ۳ هزار و ۸۳۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.