صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / بیانیه رسمی کمیسیون بلاکچین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور پیرامون ممنوعیت پرداخت یارها از تراکنش های رمزارز

بیانیه رسمی کمیسیون بلاکچین و رمزارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور پیرامون ممنوعیت پرداخت یارها از تراکنش های رمزارز

کسب و کار نیوز - کمیسیون بلاک‌چین و رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با انتشار بیانیه‌ی رسمی به موضوع مسدود شدن پرداخت یارها در صورت تراکنش های بیت کوین و سایر رمزارزها پرداخت.

به گزارش کسب و کار نیوز، بیانیه کمیسیون بلاکچین و رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به این شرح است:
باتوجه به اخبار و وقایع اخیر در حوزه تبادل رمز ارزها و وضعیت بازار سرمایه درایران مطالب زیررا به استحضار می رساند؛
١. روند نزولی فعلی بازار سرمایه و بورس ایران پس از یک دوره رشد خیره کننده جزء لاینفک و طبیعی هر بازار مبتنی بر عرضه و تقاضاست و نشان از سلامت بازار دارد. لیکن تشویق های علنی و بیش از حد برخی مسئولان دولت به سرمایه گذاری در بورس موجب ایجاد انتظارات خارج از دایره منطق در بین سرمایه گذاران شده و انداختن تقصیر وضعیت طبیعی و سالم بورس ایران به گردن هر حوزه یا موضوع دیگری چیزی جز فرافکنی نیست.
٢. افزایش حجم مالی تبادلات در حوزه رمز ارزها صرفا به علت خروج پول و سرمایه از بازار سرمایه کشور نیست و طبق آمارها بخش بزرگی از این افزایش حجم ناشی از افزایش قیمت رمز ارزهاست و شاهد درصد افزایش کمتری در تعداد معاملات رمز ارزها در پلتفرم های قانونی تبادل کشور هستیم.
٣. ماهیت حوزه رمز ارزها مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند که این پدیده را دستورناپذیر می کند و در صورت هر گونه فشار یا برخورد به جای رویکرد آموزشی و آگاه کردن مردم با ریسک های این حوزه صرفا منجر به تشویق به فعالیت زیرزمینی و غیرقانونی خواهد شد.
۴. علاقه مردم به یک پدیده اقتصادی که دارای شرایط افزایش قیمت یا کاهش قیمت می شود (که با توجه به رویکرد دیجیتالی شدن جهان انتظار رشد در حوزه رمز ارزها می رود) پدیده ای است طبیعی و در صورت فراهم نکردن بستری امن بدون ترس و با آرامش برای مردم کشور در این حوزه در کنار آموزش ریسک ها و مخاطرات این حوزه صرفا منجر به علاقه مردم به استفاده از پلتفرم های خارجی در این حوزه خواهد شد که امنیت سرمایه های ملی را طبق تجربیات گذشته به شدت به خطر می اندازد.
۵. بهتر است به جای مقابله با پدیده ای با این جنس از ماهیت به ابزارها و چاره های فنی ممکن و موجود اندیشید که بخش بزرگی از زیست بوم قابل پیاده سازی شده طبق تجربیات سایر کشورها که با کشور ایران نیز بسیار مشابه و مشترک بوده است توجه کرد که توسط بخش خصوصی تهیه و به مراجع ذیصلاح بانک مرکزی ارائه شده است.
۶. ریسک سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزها به علت مسائل فنی و مسائل بنیادی در کنار نوسانات قیمتی بدون محدوده و بسیار شدید است و مصرف کنندگان و علاقمندان به این حوزه باید به این نکته توجه داشته باشند که ریسک استفاده از این حوزه صرفا متوجه خودشان است و بهتر است بدون دانش فنی و آموزش های دقیق هرگز اقدام به سرمایه گذاری یا ورود به این حوزه نکنند و از طرفی توجه داشته باشند با توجه به ریسک های بالای این حوزه بهتر است هرگز با بخش بزرگی از سرمایه زندگی خودشان وارد این حوزه نشوند و سقوط های نزدیک به هشتاد درصدی این حوزه را به خاطر داشته باشند.
٧. پلتفرم های تبادل رمز ارزی داخل کشور با خدمات بزرگی مانند جلوگیری از خروج سرمایه های ریالی، ارزی و رمز ارزی مردم از کشور، ایجاد اشتغال، فراهم نمودن بازاری با نقد شوندگی مناسب در منطقه توانستند در یک سال اخیر خدمات بسیار بزرگی را برای شرایط خاص کشورمان در شرایط فعلی بی عدالتی اقتصاد جهانی فراهم آورند و امنیت سرمایه گذاران این حوزه را تا به امروز به خوبی حفظ کنند.
٨. همانطور که در قانون گاهی ترک فعل منجر به جرم است عمل برخی از تصمیم گیران در داخل کشور که موجبات عدم اشتغال، فرار سرمایه، عدم شفافیت که ممکن است ناشی از عدم تسلط کامل به ابعاد اجتماعی اقتصادی این حوزه منجر شود نیز می تواند منجر به خسران بسیار سنگین برای کشور گردد.
٩. سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور ایجاد هر گونه انحصار در حوزه تبادل و برای رمز ارزهای داخلی کشور را به شدت محکوم می نماید چرا که امنیت سرمایه های رمز ارزی کشور را با توجه به ماهیت شفاف بلاکچین به مخاطره انداخته و می تواند آن را در معرض تحریم نیز قرار دهد. صرفا صحبت از رمز ارز تازه استخراج شده که حجم و مقدار آن در حال حاضر کاملا مشخص است نیست و در مورد تمام بازه تبادل صحبت می شود.
١٠ .تغییرات دستوری اعلام شده توسط شرکت شاپرک به پرداخت یارها چیزی جز به هم زدن امنیت و آرامش و شفافیت و کنترل موضوعات مجرمانه حوزه تبادل رمز ارزها را در پی نخواهد داشت و عواقب بسیار سنگینی برای مردم و نهادهای نظارتی به وجود خواهد آورد و نتیجه ای جز تضییع حقوق مصرف کنندگان و کاهش شفافیت و خروج سرمایه رمز ارزی از کشور را به دنبال نخواهد داشت.

همچنین مطالعه کنید:

۴۰۰ میلیارد دلار برای دور زدن تحریم‌ها هزینه کرده‌ایم

به گزارش کسب و کار نیوز ، او به صراحت گفته که موضوع «دور زدن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *