صفحه اصلی / اسلایدر / ورود ۱۵ تا ۲۰ هزار تن بادام هندی قاچاق به کشور در سال

ویلاسازی، تولید بادام زمینی را کم کرد

ورود ۱۵ تا ۲۰ هزار تن بادام هندی قاچاق به کشور در سال

کسب و کار نیوز- احمدی گفت: ممنوع بودن ثبت سفارش بادام هندی از سوی وزارت جهاد کشاورزی، باعث شد سالیانه ۱۵ تا ۲۰ هزار تن بادام هندی قاچاق وارد کشور شود.رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران بیان کرد: در بحث آجیل و خشکبار، اجناسی داریم که به میزان نیاز کشور در طول سال تولید می‌شوند، اما متاسفانه از گذشته تا امروز، ثبت سفارش آن‌ها صورت می‌گیرد و در حال وارد شدن به کشور هستند؛ این در حالی است که در مقابل اجناسی را نیز داریم که در طول سال، جز سبد مصرفی خانوار‌ها هستند، اما با وجود این که در کشور تولید نمی‌شوند، اجازه ثبت سفارش و واردات آن‌ها را نمی‌دهند.

به گزارش کسب و کار نیوز، او افزود: وقتی کسی وارد یک آجیل فروشی می‌شود، اگر اولین سفارش او بادام هندی نباشد، حتما دومین سفارش او همین کالا است. این محصول به هیچ وجه در داخل کشور تولید نمی‌شود به همین دلیل باید به صورت کنترل شده و شرایطی که قرنطینه بهداشتی نیز رعایت شود، برای تامین نیاز داخلی ثبت سفارش آن صورت بگیرد.

احمدی ادامه داد: در حالی که این محصول به دلیل شرایط آب و هوایی امکان تولید داخلی ندارد و واردات قانونی آن نیز انجام نمی‌شود، به هر میزان و به صورت قاچاق در سراسر کشور یافت می‌شود.او تصریح کرد: سوال اینجاست که چرا باید با یک آجیل فروش ۵۰ یا ۶۰ ساله به عنوان قاچاق فروش مقابله شود؟ این اتفاق در حال رخ دادن در سطح توزیع است؛ اگر قرار است با قاچاق مبارزه شود، باید اجناسی را توقیف کنند که به گفته مقام معظم رهبری امکان تولید اخلی آن‌ها وجود دارد، اما وارد می‌شوند.

این فعال اقتصادی اظهار کرد: برای مبارزه با قاچاق بادام هندی، باید ثبت سفارش آن آزاد شود،زیرا طی این سال‌هایی که ثبت سفارش آن ممنوع است، نشان دادیم که از این طریق نمی‌توان با قاچاق مبارزه کرد، چون این کالا به هر میزان از مبادی مختلف در حال وارد شدن به کشور است.

او در ادامه گفت: در ایامی که بیماری کرونا در حال گرفتن جان مردم است، اداره بهداشت هیچگونه نظارتی روی واردات بادام هندی به کشور ندارد، چون قاچاق است. به نظر می‌رسد که اگر ثبت سفارش این جنس آزاد شود، بهداشت نیز می‌تواند نظارت‌های کافی را داشته باشد و جنس بهداشتی و کاملا سلامت در اختیار مردم قرار بگیرد و آجیل فروش های خرد ما نیز در خیابان به عنوان قاچاق فروش به مردم معرفی نمی شوند.رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران درباره نهاد‌هایی که برای آزاد شدن ثبت سفارش بادام هندی همکاری نمی‌کنند، اظهار کرد: طی چند سال گذشته، بیشترین مقاومتی که صورت گرفت از سوی وزارت جهاد کشاورزی بود. بار‌ها با این نهاد برای حل این مشکل نامه نگاری کردیم، اما می‌گویند که ذائقه مردم تغییر می‌کند و به جای پسته، بادام هندی را مصرف می‌کنند.

او ضمن تاکید بر نادرست بودن این کارشناسی بیان کرد: بادام هندی جز اقلام آجیل است و با این مبنا، مابقی اجناس نیز می‌تواند جایگزین پسته باشد. هر جنسی جایگاه و مصرف خودش را دارد؛ ذائقه‌ها متفاوت است و ما باید جوابگوی ذائقه‌های مختلف باشیم.احمدی ادامه داد: اگر ما به عنوان متولی جوابگو نباشیم، مردم به صورت خود به خود، به سمت خریدن جنس قاچاق کشیده می‌شوند. اخیرا وزارت جهاد کشاورزی در تلویزیون اعلام کرد که موافق آزاد شدن ثبت سفارش بادام هندی است که نمی‌دانیم در حد حرف است یا عمل؟

همچنین مطالعه کنید:

یک هفته با راه و مسکن/ از متوسط قیمت مسکن تا ترخیص کامیون‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز، شاید مهمترین خبری که در حوزه راه و مسکن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *