صفحه اصلی / اصناف / دلیل توقف صادرات سیب ایران

تعلل وزارت جهاد در صدور گواهی «غیر تراریخته» سیب

دلیل توقف صادرات سیب ایران

کسب و کار نیوز- رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: یک ماه است هند اعلام کرده ایران برای صادرات سیب باید گواهی غیر تراریخته بودن محصول ارائه کند اما طی این مدت وزارت جهاد کشاورزی هیچ اقدامی نکرده است.

سید رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در باره اینکه سیب کاران منطقه ارومیه از نبودن صادرات و ماندن محصول تولیدی در دستشان گلایه دارند، گفت: صادرات سیب ایران به هند فعلا به دلیل اینکه وزارت جهاد نتوانسته گواهی غیر تراریخته بودن این محصول را ارائه کند متوقف است.

وی افزود: طرف های هندی که مشتری بسیار خوب سیب قرمز ما هستند اعلام کرده اند از اول ماه مارس هیچ محموله ای را در صورت نداشتن گواهی غیر تراریخته نمی پذیرند.

* واردات سیب هند از آمریکا متوقف شد

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه هند به تازگی واردات سیب از آمریکا را متوقف کرده اعلام کرد: فرصت خوبی برای ایران فراهم شده که صادرات خود را به هند افزایش دهند.

این مسئول گفت: دفتر سلامت وزارت جهاد کشاورزی‘>وزارت جهاد کشاورزی همچنان می گوید در انتظار دستور وزیر است تا در این مورد اقدام کند.

* ظرفیت صادرات ۵۰۰ هزار تن سیب به هند

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اعلام کرد: تاکنون ۱۵۰ هزار تن صادرات سیب به هند انجام شده و تا ۵۰۰ هزار تن هم امکان صادرات وجود دارد.

وی مشکل دیگر صادرات را کرایه های حمل عنوان کرد که از ۱۵۰۰ دلار به ۴۰۰۰ دلار برای حمل از بندر عباس به بنادر هند رسیده و  کسی هم نظارتی نمی کند.

به گفته نورانی، یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن سیب در سردخانه های کشور وجود دارد که بخشی از اینها برای میوه شب عید مردم عرضه خواهد شد اما نیاز است ۵۰۰ هزار تن سیب برای تعادل بازار صادر شود.

* تولید ۳٫۵ میلیون تن سیب در کشور

وی با بیان اینکه امسال تولید سیب کشور خوب بوده گفت: ۳٫۵ میلیون تن سیب در کشور تولید شده که ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن در بخش صنعتی استفاده می شود و حدود یک میلیو ن هم نیاز کشور است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: سیب در عمده فروشی ها ۷ تا ۱۱ هزار تومان به فروش می رود اما در برابر قیمت های بالایی که در مغازه های سطح شهر به فروش می رود تعزیرات حکومتی باید رسیدگی کنند.

به گزارش فارس، سیب کاران منطقه ارومیه بارها به وضع نابسامان بازار سیب و نبودن امکان صادرات گلایه کرده و از سیاست ها دو وزارتخانه انتقاد کرده اند.

پیگیری ها از وزارت جهاد کشاورزی درباره گلایه سیب کاران ارومیه ومشکلات آنها هنوز به نتیجه نرسیده است.

همچنین مطالعه کنید:

شرط برداشتن محدودیت‌ها واکسن است / تا امروز ۵۰ درصد جمعیت هدف کشور واکسن زده اند؛ تا هفته آینده این میزان به ۷۰ درصد می‌رسد / از فردا محدودیت سنی برای واکسیناسیون در سراسر ایران برداشته می‌شود / تشویق به واکسن نزدن، گناهی نابخشودنی است

بهرام عین اللهی در نشست کمیته علمی کشوری کرونا، افزود: این کمیته مرجع اصلی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *