صفحه اصلی / اصناف / بازار / تشخیص چهره افراد در دوران کرونا و از پشت ماسک!

تشخیص چهره افراد در دوران کرونا و از پشت ماسک!

حضور و غیاب همواره از مهم‌ترین وظایف همه‌ی شرکت‌ها و موسسات است. ولی این روزها با وجود کرونا و شرایط خاص ناشی از این ویروس، انجام حضور و غیاب کمی سخت و مشکل شده است.

استفاده از دستگاه‌های اثر انگشتی و پسوردی که به دلیل انتقال ویروس کرونا دیگر کاربرد زیادی ندارد و دستگاه‌های کارتی هم دیگر کمی قدیمی شده و حتی امکان اینکه افراد کارت خود را جا بگدارند و فراموش کنند با خود بیاورند زیاد است.
در این مطلب قصد داریم تا با انواع دستگاه‌ها و روش‌های حضور و غیاب آشنایتان کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

جهان گستر پارس

انواع دستگاه حضور و غیاب

گفتیم که دستگاه حضورغیاب انواع مختلفی دارد و برای  اینکه بیشترین بازدهی را از آن داشته باشیم باید مناسب ترین دستگاه را برای شرکت خود انتخاب کنیم.
در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع دستگاه حضور و غیاب آشنا شویم.

دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی و ویژگی های آن 

کارکردن با دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی بسیار راحت است. برای بار اول که از این دستگاه استفاده می‌شود دستگاه نیاز دارد که حداقل ۲ اثر از انگشت افراد را ثبت کن و بعد از آن هربار که آن فرد انگشت خود را  روی آن دستگاه قرار دهد، ساعت دقیق ورود و خروج او ثبت می شود.

اسکنر اثر انگشتی

مزایای دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی به این شرح است

در دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی شما نمیتوانید گذر واژه و رمز عبور را  حدس بزنید به همین دلیل اسکنر اثر انگشتی، امن ترین نوع دستگاه حضور و غیاب است زیرا اثر انگشت هر شخص فقط مختص  خود اوست.
در صورتی که در دستگاه‌های دیگر نظیر دستگاه کارتی، امکان اینکه شخصی به جای همکار خود حضور بزند بسیار زیاد است.
در سایر سیستم‌های حضور و غیاب شما ممکن است گذرواژه ی خود را فراموش کنید ولی در سیستم اسکنر اثر انگشتی، شما همیشه انگشت خود را به همراه دارید!

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره 

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، یکی از جدیدترین سیستم‌ها و فناوری های ثبت حضور و غیاب و ورود و خروج است.
روش کار این دستگاه به این صورت است که، برای بار اول دستگاه حداقل۲ تصویر از چهره ی کارکنان به ثبت می‌رساند و دستگاه پس از دریافت تصویر اسکن شده، نقشه ای دو بعدی یا سه بعدی از چهره ی آن شخص، در  سیستم خود به ثبت می‌رساند.
بعد از آن هربار که افراد در جلوی دستگاه قرار بگیرند، سیستم بعد از اسکن چهره ی آن‌ها در صورت تایید احراز هویت، به آن‌ها اجازه‌ی ورود  می‌دهد و اگر با استفاده از اسکن دو بعدی و یا سه بعدی چهره‌ی شخص را تایید نکند، شخص اجازه ی ورود را ندارد.

امکان تقلب در دستگاه‌ حضور و غیاب تشخیص چهره وجود ندارد؛ زیرا برای هر فرد فقط امکان ثبت یک چهره (چهره‌ی خودش) وجود دارد.

دستگاه حضور و غیاب چشمی

مزایای دستگاه تشخیص  چهره 
این سیستم نسبت به بقیه ی سیستم‌های حضور و غیاب، عملکرد سریع تری دارد.
به دلیل اینکه برای ثبت حضور و غیاب و اجازه ی ورود فقط کافی است که شخص جلوی دستگاه قرار بگیرد و هیچ تماس فیزیکی با دستگاه ندارد، امکان انتقال انواع آلودگی ها به ویژه انتقال ویروس کرونا به صفر می‌رسد.
‌در زمستان و فصل‌های سرد سال، افراد برای ثبت اثر انگشت خود در دستگاه‌ حضور و غیاب اثر انگشتی دچار مشکل می‌شوند. زیرا حسگر این دستگاه‌ها در شرایط رطوبت معمول محیط کار می‌کند. اما در دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص چهره این مشکل برای افراد به وجود نمی‌آید.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه 
دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه، یکی از جدیدترین و دقیق ترین دستگاه های حضور و غیاب در سطح جهان است.
دقت و امنیت این دستگاه بسیار بالا می باشد به همین دلیل در مراکز نظامی و امنیتی از این مدل دستگاه استفاده می‌شود.
عنبیه به دلیل اینکه در بین دو پلک قرار می‌گیرد، بیشتر محافظت می‌شود و در بین سایر ویژگی‌های بیولوژیک انسان مثل چهره و اثر انگشت، کمتر دچار آسیب و تغییر می‌شود.
دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه قابلیت ثبت ۱۵۰ عنبیه را دارد.

دستگاه حضور و غیاب کارتی
دستگاه حضور و غیاب کارتی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین دستگاه‌های حضور و غیاب به شمار می‌رود و جزو اولین دستگاه‌های حضور و غیاب دیجیتالی می‌باشد.
دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی، برای سازمان‌هایی که دارای چندین هزار نفر کارمند هستند و تمایل دارند در کمترین زمان، تردد این حجم از کارمندان خود را ثبت کنند؛ بهترین گزینه به شمار می‌آیند.
اما این نوع از دستگاه‌های حضور و غیاب به دلیل اینکه بعدها سایر دستگاه‌هایی مانند اسکنر اثر انگشتی و تشخیص عنبیه و … به وجود آمدند، محبوبیت و کاربرد خود را تا حدودی از  دست داد.

در این مقاله سعی کردیم تا انواع مختلف دستگاه حضور و غیاب و مزایا و معایب هرکدام را به درستی بشناسیم و با آن ها آشنا شویم.
برای اینکه بتوانید مناسب ترین دستگاه حضور و غیاب را برای شرک تو سازمان خود تهیه کنید و برای اطلاع از قیمت‌های به روز دستگاه حضور و غیاب، پیشنهاد می‌کنیم که به سایت جهان گسترپارس به آدرس Jahangostarpars.com مراجعه کنید تا اطلاعات تکمیلی را کسب کنید.

همچنین مطالعه کنید:

کمتر از ۱۵ ساعت تا شروع مجدد فعالیت ماینرها در ایران

از ابتدای خاموشی ها فعالیت رمزارزها زیر ذره بین قرار گرفت و همین موضوع نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *