صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / پارک ها مراکز رشد و شتاب‌ دهنده‌ها / بسته صندوق نوآوری برای صادرات محصولات دانش بنیان در راه است

معاون توسعه صندوق نوآوری:

بسته صندوق نوآوری برای صادرات محصولات دانش بنیان در راه است

کسب و کار نیوز - معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از ارائه بسته صادرات محصولات دانش بنیان با چند خدمت متفاوت تا پایان سال از سوی این صندوق خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در نشست این صندوق با شرکت‌های دانش بنیان برتر در حوزه نفت و گاز، از تدوین یک بسته صادراتی برای شرکت‌های دانش بنیان تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: شرکت‌های بزرگتر نیازهای بزرگتر و متنوع‌تری دارند. صندوق نوآوری و شکوفایی نیز تلاش دارد تا در ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان هیچ تبعیضی قائل نشود، بر این اساس شرکت‌ها را از ابتدای تاسیس تا ورود آنها به بازار سرمایه، در مراحل مختلف با ابزارهای مختلف حمایت و همراهی می‌کنیم. در این راستا ابزارهای متناسبی نیز بسته به نیاز شرکت‌های دانش بنیان طراحی شده است به‌طوری‌که در حال حاضر ۶۰ خدمت در سبد خدمات صندوق نوآوری قابل دسترس است.

ملکی‌فر ادامه داد: این خدمات در حال ارزیابی برای بهبودی و آسیب‌شناسی است و با بازخوردهایی که از شرکت‌های دانش بنیان دریافت می‌کنیم علاوه بر اصلاح خدمات فعلی، خدمات جدیدی نیز به لیست خدمات ما اضافه خواهد شد. در راستای افزایش خدمات توسعه بازارهای بین المللی محصولات دانش بنیان در نظر داریم تا قبل از سال جدید یک بسته صادراتی با چند خدمت جذاب رونمایی کنیم. در سال جاری بزرگترین پاویون خارجی شرکت‌های دانش بنیان با حدود ۳۲ شرکت در نمایشگاه افغانستان برگزار شد و تلاش داریم تا با گسترش روابط خارجی فرصت صادرات بیشتر را برای شرکت‌های دانش بنیان فراهم کنیم. همچنین تا پایان سال جاری پایگاه صادراتی ایران در کنیا و ونزوئلا نیز افتتاح خواهد شد.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به تاسیس دفتر پیگیری مشکلات شرکت‌های دانش بنیان نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به مشکلاتی که شرکت‌های دانش بنیان با نهادها و دستگاه‌های دیگر دارند با تقاضای مکتوب از صندوق نوآوری و شکوفایی، دفتر مجازی پیگیری مشکلات شرکت‌های دانش بنیان در چارچوب ضوابط، چالش‌های آنها را پیگیری می‌کند. شرکت‌ها می‌توانند از طریق ایمیلinfo@inif.ir و یا شماره فکس ۴۲۱۷۰۱۱۵ درخواست مکتوب خود را برای پیگیری ارسال کنند.
در ادامه شرکت‌های حاضر در جلسه سوالات خود را مطرح کردند و دکتر ملکی‌فر معاون توسعه و مهندس نوتاش مدیر ارتباط با مشتریان صندوق نوآوری و شکوفایی به آنها پاسخ گفتند.
خسروی، مدیرعامل شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو در مورد حد اعتباری و سقف ضمانت‌نامه گفت: ضمانت‌نامه‌های ما در حدود ۱۰۰ میلیارد تومان است که از طریق صندوق شریف و بانک پارسیان پیگیر کردیم اما گفتند که تنها ۵۰ درصد آن را ضمانت می‌کنند.
مدیر ارتباط با مشتریان صندوق نوآوری و شکوفایی در پاسخ به این مشکل، از افزایش سقف ضمانت‌نامه‌های بانکی و حد اعتباری ضمانت‌نامه خبر داد و گفت: هفته گذشته سقف ضمانت نامه‌ها افزایش پیدا کرده است و متقاضیان می‌توانند تقاضای خود را از طریق سامانه غزال در بخش درخواست ضمانت‌نامه ثبت کنند. حد اعتباری ۲ تا ۳ هفته برای پروسه ارزیابی زمان می‌برد و برای ضمانت‌نامه‌های موردی برای قرارداد نیز، حداکثر ظرف ۴ تا ۵ روز ضمانت‌نامه صادر می‌شود.
نوتاش در مورد تسهیلات همزمان نیز توضیح داد که هر شرکت می‌تواند تا سقف ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات همزمان از صندوق نوآوری دریافت کند و اگر سقف پر شده باشد نمی‌تواند از تسهیلات دیگری استفاده کند. تسهیلات لیزینگ و سرمایه در گردش برای یک قرارداد و محصول به‌صورت همزمان داده نمی‌شود که اگر تقاضای تسهیلات لیزینگ و سرمایه در گردش برای قراردادها و محصولات متفاوتی باشد این کار امکانپذیر است.
قربانیان، قائم مقام مدیر عامل شرکت پتروتجهیز سپاهان نیز در مورد وثایق صندوق نوآوری و عدم امکان پرداخت ۱۰۰ درصدی وثیقه سوال کرد که مدیر ارتباط با مشتریان صندوق نوآوری در پاسخ گفت: انواع وثایق برای دریافت تسهیلات در خدمات صندوق برنامه ریزی شده است و بعد از ارزیابی کارشناسان در صورت امکان می‌توان از ترکیبی از وثایق مانند وثیقه ملکی و چک و سفته برای تسهیلات معین کرد که در پروسه ارزیابی به شرکت اطلاع‌رسانی می‌شود.
محقق، مدیرعامل شرکت دانا سیستم کیش نیز در ادامه از تجربه تلخ گذشته و زمانبر بودن دریافت تسهیلات گفت و تقاضای برخورداری از امکانات تبلیغات محیطی در بیلبوردها و تبلیغات محیطی شهری را مطرح کرد که دکتر ملکی‌فر در پاسخ گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی نه یک مجموعه دولتی و نه خصوصی است. شاید تجربه منفی از طولانی بودن بروکراسی اداری مصوبات در گذشته داشتید اما بسیاری از مشکلات، در مهندسی فرآیندها اصلاح شده است به طوری که در سال جاری تا ۱۵ دی ماه، ۳۳۱۶ میلیارد تومان تسهیلات داده شده است که این جهش با کاهش صف دریافت مصوبه با تسهیلات عملیاتی شده است. در حال حاضر برای دریافت سرمایه در گردش بانکی به‌صورت میانگین ۶٫۴ روز طول می‌کشد تا شرکت تسهیلات خود را دریافت کند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان برای گسترش صادرات محصولات نفت و گاز از شرکت‌ها خواست تا پیشقدم شده و برای اعزام هیات تجاری یا پذیرش هیات تجاری تقاضای خود را ثبت کنند.
در پایان این نشست نیز مدیرعامل شرکت فن گستر پویا تقاضای همراهی صندوق در رفع مشکلات شرکت با سازمان تامین اجتماعی و بیمه کارکنان خود را داشت.

همچنین مطالعه کنید:

میرکاظمی: دستگاه‌ها باید در قبال دریافت بودجه پاسخگو باشند

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از سازمان برنامه و بودجه، سید مسعود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *