صفحه اصلی / اصناف / احتمال افزایش مهلت رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان فرش
احتمال افزایش مهلت رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان فرش

احتمال افزایش مهلت رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان فرش

کسب و کار نیوز- رئیس مرکز ملی فرش ایران یکی از مشکلات اساسی در صادرات فرش دستباف را موضوع رفع تعهد ارزی عنوان کرد و گفت: ما به دنبال این هستیم که مهلت رفع تعهد ارزی را از یک سال به سه تا پنج سال افزایش دهیم.

به گزارش کسب و کار نیوز، فرح‌ناز رافع با بیان اینکه صادرات فرش دستباف در سال جاری تا پایان آبان ماه تغییر زیادی نداشته و تقریبا مانند سال گذشته بوده، اظهار کرد: حتی برخلاف اینکه انتظار می‌رود به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد کاهش صادرات فرش بوده باشیم، صادرات فرش دستباف به لحاظ وزنی حدود ۲۰ درصد رشد داشته، اما با توجه به بالا رفتن نرخ دلار، به لحاظ ارزشی تغییر چندانی نداشته است.  به گفته وی اوایل سال جاری افت شدیدی در صادرات فرش دستباف اتفاق افتاد، اما در ماه‌های اخیر این آمار افزایشی بوده است.  

رافع همچنین با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی در صادرات فرش دستباف، موضوع رفع تعهد ارزی است که تاثیر زیادی برصادرات فرش داشته، تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که مهلت رفع تعهد ارزی را از یک سال به سه تا پنج سال افزایش دهیم. چراکه فروش فرش دستباف زمانبر است و به محض ورود به یک کشور خارجی فروش نمی‌رود. بنابراین به دنبال این هستیم که سنوات بازگشت ارز در این بخش افزایش پیدا کند.  

این مقام مسئول در ادامه در پاسخ به اینکه آیا راه حلی برای جلوگیری از حضور دلالان و سود پایین قالیبافان در این صنعت پیش‌بینی شده، تصریح کرد: سیاست مرکز ملی فرش ایجاد کارگاه‌های متمرکز و غیرمتمرکز و همچنین ایجاد استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان است تا قالیبافان بتوانند خودشان محصولات خود را در استارتاپ‌ها و به صورت اینترنتی عرضه کنند و اقداماتی در این زمینه در دست انجام است. گفتنی است که صادرات فرش در هشت ماهه اول سال ۱۳۹۸ کمتر از ۵۰ میلیون دلار بوده که نسبت به متوسط ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات فرش در دو دهه گذشته، حدود یک دهم شده بود و به گفته رئیس هیئت مدیره انجمن علمی فرش ایران خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها و همچنین برخی خود تحریمی‌ها در داخل عامل این کاهش بوده است.

همچنین مطالعه کنید:

معاون توسعه صندوق نوآوری اعلام کرد/افزایش سهم دانش‌بنیان‌ها از اقتصاد

به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.