صفحه اصلی / سرخط خبرها / ضرب آهنگ ملایم کاهش نرخ ارز

سید کمیل طیبی، اقتصاددان

ضرب آهنگ ملایم کاهش نرخ ارز

بازارهای دارایی و به ویژه بازار ارز به شدت تحت تاثیر تنش های سیاسی قرار داشت.

بازارهای دارایی و به ویژه بازار ارز به شدت تحت تاثیر تنش های سیاسی قرار داشت. این تنش ها به علاوه شدت گرفتن تحریم ها یا مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا التهاباتی را در بازار ارز شدت بخشید. در حال حاضر با اعلام خبر تولید واکسن به نظر می رسد دوره این بیماری زودتر از آنچه انتظار می رفت، رو به پایان است و این نشان دهنده آغاز یک سری فعالیت های جدید خدماتی است.
دومین نکته این است که التهابی که به دلیل فشار حداکثری علیه ایران تا پیش از انتخابات آمریکا وجود داشت، کم و تعدیل شده و حباب هایی که شکل گرفت، در حال شکسته شدن است. اتفاقاتی که در کنگره آمریکا نیز رخ داد، نمایانگر این بود که طرفداران ترامپ هم نتوانستند کاری کنند و عملا شکست خوردند. بنابراین با کاهش تنش ها در آمریکا، در آینده به تدریج آرامش نسبی به اقتصاد جهانی بازخواهد گشت، عرضه طلا بیشتر می شود و التهاب در بازارهای مختلف برای تقویت ارزش دلار به وجود نخواهد آمد و در اقتصاد ایران هم بدون تاثیر نیست. دنیای پیشرو هم شرایط پساکرونا را تجربه می کند و همین طور دوران ریاست جمهوری بایدن را.
در این فضا بحث قابل انتظار است که سرمایه خارجی به کشور جذب شود و انگیزه های سرمایه گذاری؛ چه داخلی و چه خارجی، افزایش پیدا کند. صحبت های رئیس دولت هم حاکی از موضع گیری در این زمینه است و نشان می دهد که به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی است. از طرفی قیمت ها در بازار نفت به دلیل کاهش تولید یک میلیون بشکه ای نفت عربستان افزایش پیدا کرد. مجموع این موارد در شکستن حباب های بازارهای دارایی و به خصوص بازار سکه و ارز بدون تاثیر نخواهد بود. در کنار این موارد، چشم انداز مثبتی نیز مبنی بر افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی ما وجود دارد. به عبارت دیگر انتظارات منفی تبدیل به انتظارات مثبت شده است.
در حال حاضر دامنه نوسانات ارز کمی هموارتر شده و انتظار ریزش شدید را تا هفته دیگر نباید داشته باشیم. حتی ضرب آهنگ تغییراتی که در قیمت ها اتفاق می افتد به صورت ملایم است. تجربه یک ماهه اخیر نشان می دهد که نوسان و شرایط الاکلنگی در بازار ارز وجود داشته و قیمت ارز در یک روز ۳۰۰ تومان افزایش و کاهش داشته است.
پس در بازه یک ماهه روند ملایم کاهشی را در نرخ ارز بین دامنه ۲۴ تا ۲۶ هزار تومان در پیش داریم و فراموش نکنیم که تورم همچنان در اقتصاد ما وجود دارد. حتی در این میان به دلیل تورم، بازار ارز می تواند نسبت به ریزش بیشتر مقاوم شود. در شرایطی که تورم در کشور وجود دارد، وقتی قیمت ها بخواهد واقعی شود براساس شاخص تورم است. پیش بینی هم این است که تورم تا ۶ ماه آینده، ۳۰ درصد باشد. ازآنجا که تورم یک متغیر درون زاست به رشد اقتصادی وابسته است و رشد اقتصادی ما نیز مناسب نیست و بستگی به این دارد که سرمایه گذاری اتفاق بیفتد. اثر سرمایه گذاری نیز بلندمدت است؛ یعنی بازده سرمایه گذاری بلندمدت است. بنابراین با توجه به چشم انداز تورم پیش رو و شرایط نامناسب رشد اقتصادی، در کوتاه و میان مدت شاهد ثبات قیمت دلار خواهیم بود و محتمل است که دلار در کانال ۲۳ تا ۲۵ هزار تومان نوسان داشته باشد.

همچنین مطالعه کنید:

بودجه وام ودیعه مسکن ۱۰ هزار میلیارد تومان/ خانوارهایی که پارسال گرفته اند ثبت نام‌نکنند

 به گزارش کسب و کار نیوز ، ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه شنبه ۲۲ خرداد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *