صفحه اصلی / سرخط خبرها / صنعت خودرو دیگر تحمل سیاسی کاری را ندارد

امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو

صنعت خودرو دیگر تحمل سیاسی کاری را ندارد

کسب و کار نیوز - حدود سه ماه است که همه ذی نفعان صنعت خودرو به این نتیجه رسیده اند که باید قیمت ها آزاد شود.

در این میان قرار بود طرح وزارت صنعت در مورد آزادسازی قیمت ها هفته گذشته مصوب شود؛ اما در حال حاضر که دولت و مجلس در حال طراحی مسیر درست تری برای این صنعت هستند، متاسفانه شورای رقابت همچنان مسائل را بغرنج می کند. در این میان کار شورای رقابت، تامین ضمانت برای رقابتی بودن بازارهاست نه قیمت گذاری! جالب است که این شورا تنها کاری که در زمینه صنعت خودرو نکرده، تامین ضمانت بوده است. به طور نمونه، سهامداری یک قطعه ساز در یک خودروسازی بزرگ قاعدتا ضد رقابت در چنین شرایطی است؛ ولی این شورا برای آن قانون گذاری و اقدامی نکرده؛ ولی در این میان قیمت گذاری را رها نمی کند.
این شورا حالا که مطمئن شده مجلس و وزارتخانه این کار را از دستش خارج می کند، دوباره یک فرمول جدید را مطرح کرده که قیمت گذاری همچنان در دست خودشان باشد.
واقعیت این است که صنعت خودرو دیگر تحمل سیاسی کاری را ندارد و فرقی ندارد که مجلس یا دولت یا آقای شورای رقابت می خواهد این کار را بکند، اما واقعیت ها را باید پذیرفت و یک تصمیم راهبردی مبتنی بر عقلانیت اقتصادی در زمینه صنعت خودرو گرفت نه عقلانیت سیاسی. متاسفانه در حال حاضر هیچ سازمانی زیر بار این قضیه نمی رود و این موضوع بسیار خطرناک است چون به هر حال واقعیتی است که تند تند کنتور می اندازد. چگونه؟ در حال حاضر خودروساز هر خودرویی که تولید می کند، همراه با زیان است. ضمن اینکه زیان قبلی هم وجود داشته است. این وضعیت غیرقابل تحمل است و باید فکری به حال آن کرد.
شورای رقابت هر فرمولی هم بگذارد، نمی تواند درست باشد. سوال اصلی این است که «چرا فرمول شورای رقابت مشکل پیدا کرد؟» علت این است که ما در یک فضای ابرتورمی هستیم. وقتی فرمول نادرستی را حتی به مدت سه ماه تعیین می کنیم، قطعا مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. من تعجب می کنم از مسئولان کشور که چرا این بازی قیمت گذاری را ادامه می دهند؟
به نوعی ذی نفعان مختلف فقط به فکر جایگاه سازمانی خود هستند و منفعت ملی را فراموش کرده اند و فراموش کرده اند که چه اتفاقی در صنعت خودرو در حال رخ دادن است و ما چگونه با فروش آینده داریم صنعت خودرو را می چرخانیم و این کار بسیار خطرناک است.
در این میان حرف اول و آخر در این صنعت را باید آقای وزیر صنعت بزند. اما وزیری که ۶ ماه تا پایان راه وزارت زمان دارد، نمی خواهد با آزادسازی قیمت، تصویر خود را در اذهان خراب کند.
در این میان شورای رقابت فرمولی عجیب و غریب را برای تعیین قیمت خودرو به کار برده است. یعنی الان همه باید اقتصاددان باشند که بفهمند قیمت خودرو چند است؟ مشکل این است که مسائلی که باید در محلی خاص مثل وزارتخانه تصمیم گیری شود به میان مردم می آورند و مردم را گیج می کنند، از آن طرف هم بازار آشفته خواهد بود و یک سری افراد خاص از این فضا سوءاستفاده می کنند.
نکته مهم این است که شورای رقابت مرجع اعلام قیمت نیست. شورای رقابت چرا قیمت تعیین می کند؟ مگر قیمت معیار رقابت است؟ ولی به این کار مبادرت می ورزد. در حال حاضر این صنعت در یک کلاف سردرگم گرفتار کرده شده که مقصر اصلی آن وزیر صنعت است. وزیر صنعت است که باید کلاف سردرگم را بَبُرد و تکلیف همه را روشن کند.

همچنین مطالعه کنید:

دستور اژه‌ای برای بررسی بورس/ روال فعلی بورس عادی به نظر نمی‌رسد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *