صفحه اصلی / اسلایدر / رسوب ۸۰۰ هزار تن نهاده در گمرک

بازار سیاه نهاده چگونه شکل می گیرد؟

رسوب ۸۰۰ هزار تن نهاده در گمرک

کسب و کار نیوز- وارد کنندگان نهاده از رسوب 800 هزار تن نهاده خوراک دام و طیور در گمرک خبر می دهند که به دلیل عدم اختصاص ارز ترخیص نیافته است.

به گزارش کسب و کار نیوز ، محمد مهدی نهاوندی عضو هیئت مدیره اتحادیه وارد کنندگان دام و طیور ایران ابتدا به مشکلات و ریشه مشکلات فعلی نهاده در داخل کشور اشاره کرد و گفت: بیش از ۸۰ درصد نهاده مورد نیاز از قبیل کنجاله، جو و ذرت وارداتی است و به همین دلیل برای تامین نیاز داخل باید همه نهادها از قبیل بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت همکاری کنند.

نهاوندی گفت: اختصاص ارز از سوی بانک مرکزی در مقاطعی از سال به ویژه در نیمه اول سال به درستی انجام نشد اگر چه بعدا اختصاص ارز تا حدودی بهتر شد اما در مجموع میزان واردات نهاده امسال نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد کاهش دارد.

وی درباره عدم همکاری نهادهای مرتبط هم اشاره کرد و گفت: طی یک ماهی که اختیارات مدیریت نهاده ها به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است تاکنون هیچ فهرستی برای اختصاص ارز معرفی نشده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه وارد کنندگان دام و طیور ایران به مشکلات «بازارگاه» سیستم توزیع نهاده بین تولید کنندگان، اشاره کرد و گفت: این سیستم نتوانسته نهاده را به صورت صحیح بین تولید کنندگان توزیع کند و برخی از مشکلات بازار نهاده از اینجا ناشی می شود.

وی این را هم گفت: که سامانه بازارگاه در ماههای اخیر هوشمند شده و نسبت به گذشته وضعیت بهتری دارد  و در افت نسبی قیمت نهاده ها هم  تاثیر گذاشته است.

نهاوندی تاکید کرد که سیاست دولت باید اولویت دهی به اختصاص ارز برای نهاده وارد شده به کشور باشد در غیر اینصورت کالاهای رسوبی در گمرک بیشتر می شود و یا کیفیت خود را از دست می د هند.

*رسوب ۸۰۰ هزار تن نهاده در گمرک

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که چه میزان نهاده در گمرک رسوب شده است، گفت: سه نوع نهاده جو، ذرت و کنجاله به میزان ۸۰۰ هزار تن در گمرک وجود دارد که به دلیل عدم اختصاص ارز هنوز ترخیص نشده است و این نهاده ها از برج ۹ سال گذشته در گمرک مانده اند.

*افزایش سهم شرکت پشتیبانی امور دام کشور از واردات 

به گفته این مسئول سهم شرکت پشتیبانی امور دام کشور در سالهای گذشته و پس از اینکه ارز ۴۲۰۰ تومان به نهاده تعلق گرفت از ۱۰ درصد به ۳۶ درصد افزایش یافته در حالی که این شرکت می تواند اجازه دهد این واردات را بخش خصوصی انجام دهد و برای ذخیره سازی استراتژیک اینها را از بخش خصوصی دریافت کند.

وی به بخشنامه جدید بانک مرکزی ا شاره کرد و گفت: اخیرا بانک مرکزی مهلت ارائه اسناد حمل کالا را از ۸ ماه به ۲ ماه تقلیل داده و شرایط را برای وارد کنندگان سخت کرده است چرا که در ماههای اخیر هیچ تغییری در شرایط واردات از قبیل تحریم ها،  اختصاص ارز و انتقال ارز تغییری صورت نگرفته که بانک مرکزی رویه خود را تغییر دهد.

*بازار سیاه توسط وارد کنندگان شکل می گیرد؟

در ادامه این نشست عباس حاجی زاده دبیر اتحادیه وارد کنندگان دام و طیور ایران نیز در پاسخ که گفته می شود وارد کنندگان با نفوذی که دارند واردات را در انحصار خود در آورده و نیز با خارج کردن غیرقانونی نهاده از گمرک و هدایت آنها به انبارهای شخصی بازارهای سیاه را شکل مید هند که نهاده ها به قیمت ۵ برابر به فروش می رود گفت: طبق قانون هیچ نهاده ای بدون مجوز وزارت جهاد کشاورزی حق خروج از گمرک را ندارد بنابراین هیچ وارد کننده ای چنین کاری را نمی تواند بکند.

دبیر اتحادیه وارد کنندگان دام و طیور ایران در پاسخ به سوال فارس که این بازار آزاد از کجا شکل گرفته است در حالی که طبق بخشنامه وزارت جهادحتی یک گرم از این نهاد ها ی وارداتی باید در بازارگاه توزیع شود گفت: اشکال در توزیع نهاده در بازارگاه و نیز عدم تطابق زمان تحویل نهاده به مرغدار با نیاز آنها موجب تشکیل این بازار سیاه می شود.

به گفته این مسئول خروج نهاده از گمرک بدون مجوز مشمول کالای قاچاق می شود و پلیس در معابر آنها را کنترل و ضبط می کند. به گزارش فارس سالانه حدود ۱۴ میلیون تن نهاده وارد  کشور می شود که به گفته رضایی معاون امور دام کشور  تنها ۳۵ درصد نیاز مرغدار به نرخ دولتی تامین میشود و بقیه را تولید کنندگان مجبورند از بازار سیاه به قیمت چند برابر تهیه کنند. وی در زمینه انحصار هم گفت: زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به این نهاده داده می شود امکان دارد کسانی باشند که با فکر دریافت این ارز و سود ۵ برابری آن به این سمت بیایند اما واقعیت این است که این افراد اکنون یا محاکمه می شو ند و یا اینکه مجبور شده اند کار خود را رها کنند چرا که همه چیز به این سادگی نیست.

حاجی زاده تصریح کرد: ۴۰۰ نفر وارد کننده چند سال اکنون به ۱۵۰ نفر رسیده است و نشان می دهد که واردات نهاده انحصاری نیست بسیاری از اینها به دلیل مشکلاتی که در واردات بود کار را رها کردند. وی در ادامه مشکلات اختصاص ارز را عامل اصلی گرانی بازار عنوان کردو گفت: نهاده صرف  خوراک دام و طیور میشود و باید همانند غذای ا نسان مداوم و مستمر باشد مثلا نمی شود به دام یه مدت خوراک ندهی و انتظار این باشد که بعدا این کمبود را جبران کنید.

حاجی زاد تصریح کرد: بانک مرکزی زمانی ارز نداد که بیشتر در نیمه نخست سال بود و این کار تاثیر خود را بر بازار نهاده گذاشت و دیگر نمی توان این را جبران کرد. به گفته وی این اقدام بانک مرکزی باعث شد که قیمت کنجاله در بازار به ۵ برابر قیمت مصوب برسد.

همچنین مطالعه کنید:

تاکید بر ارائه گزارش از وضعیت اقتصادی به رییسی / در دوران جنگ اقتصادی، اولویت تامین ارز کالاهای اساسی و دارو بود

در ابتدای این جلسه وزیر نفت گزارشی از عملکرد فروش نفت در دوران تشدید تحریم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *