صفحه اصلی / سرخط خبرها / مسیر مسدود ارزانی کالاها

احسان سلطانی، اقتصاددان

مسیر مسدود ارزانی کالاها

در سال جاری چند اتفاق افتاده که جاده اقتصاد را به ناکجاآباد می برد و شرایط را دشوار می کند. ۱٫ قیمت دلار در سال جاری نسبت به ماه های مشابه سال گذشته در حدود ۲٫۲ برابر شده است. این در حالی است که نرخ ارز در سال گذشته نیز تا ۳ برابر شده بود. جهش ارز باعث شده است که همه کالاها گران شود.
۲٫ وقتی نرخ ارز افزایش می یابد، نرخ مواد اولیه داخلی مثل محصولات پتروشیمی و شیمیایی، فولاد، مس، فلزات، پلاستیک و… بالا می رود. بنابراین قیمت تمام شده محصولاتی که از این مواد در ترکیب آنها استفاده می شود، بیش از دو برابر شده است. مساله اصلی این است که اگر دولت واقعا حسن نیتی داشت، باید قیمت این مواد اولیه را کنترل می کرد چون اکثر این شرکت ها خصولتی اند و دولت مدیر آنها را تعیین می کند.
۳٫ برخلاف آنچه آقایان ادعا می کردند که ارز ۴۲۰۰ تومانی تاثیری بر بازار ندارد، تخصیص این ارز بسیار مهم بود زیرا ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای روغن و شکر و نهاده های دامی قطع کردند و در حال حاضر تاثیر آن را در مرغ کیلویی ۳۷ هزار تومان می بینیم. همچنین قطع ارز دولتی باعث گران شدن قیمت برخی داروها، کمبود آن و بسیاری از مشکلاتی شد که روز به روز شاهد افزایش آن هستیم.
۴٫ به علت اینکه مردم قدرت خرید ندارند، درآمد کسب و کارها و تولیدکنندگان و زنجیره های اقتصادی بخش خصوصی و فروش اصناف در برخی بخش ها مانند پوشاک، لوازم خانگی و… به شدت پایین آمده است. بخش عمده ای از اصناف، اداره ها، هتل ها و بخش های اقتصادی کشور در حال حاضر تعطیل اند یا نیمه تعطیل اند. دستمزدها هم بالا نرفته و حدود ۱٫۵ میلیون نفر هم بیکار شده اند. بنابراین به خاطر گرانی و کرونا اصولا مصرف مردم کم شده است. نتیجه این است که با یک رکود تورمی بسیار شدید و روند صعودی شاخص فلاکت روبه روییم. نرخ بیکاری واقعی بالای ۲۵ درصد و تورم ما بالاتر از ۵۰ درصد است؛ یعنی با نرخ فلاکت بالای ۷۰ درصدی روبه روییم و به سمت دروازه های فلاکت پیش می رویم و سایه رکود بر سر اقتصاد ما سنگینی می کند و باعث و بانی همه این مشکلات، افزایش قیمت دلار است که دولت و بانک مرکزی به شدت از آن حمایت می کند.

همچنین مطالعه کنید:

کمتر از ۱۵ ساعت تا شروع مجدد فعالیت ماینرها در ایران

از ابتدای خاموشی ها فعالیت رمزارزها زیر ذره بین قرار گرفت و همین موضوع نیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *