چهارشنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
صفحه اصلی / اقتصادی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / زورگیری امواج موبایل توسط پولدارها
زورگیری امواج موبایل توسط پولدارها

زورگیری امواج موبایل توسط پولدارها

بسیاری از افراد حتی با وجود نزدیک‌بودن به آنتن موبایل، اینترنت همراهشان در خانه بسیار ضعیف است. علت اصلی این مشکل شرکت ها، سازمان‌ها و افرادی هستند که بخاطر تمکن مالی، تقویت‌کننده‌های شخصی غیرمجاز نصب می‌کنند.

به گزارش کسب و کار نیوز، شاید شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که حتی در پایتخت یا در شهر‌های بزرگ کشور با وجود فاصله کم از آنتن موبایل یا وقتی آنتن را با چشم می‌بینید، اینترنت همراهتان بسیار ضعیف است. این موضوع در شرایط شیوع کرونا اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده است؛ در شرایطی که بیشتر کار‌ها در کشور، از جمله آموزش دانش آموزان و دانشجویان و دورکاری کارمندان به شکل مجازی در آمده است و اینترنت همراه برای پیشبرد این کار‌ها بسیار ضروری است.

علت اصلی مشکل ضعیف بودن اینترنت در خانه‌ها، ابزاری الکترونیکی به نام «ریپیتر» است که برای تقویت آنتن موبایل استفاده می‌شود، اما در صورت غیرمجاز بودن، باعث بروز مشکلات جدی می‌شوند. این ریپیتر (تقویت کننده)‌ها وقتی بدون اخذ مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نصب می‌شوند، روی فرکانس تلفن همراه اختلال ایجاد می‌کنند و باعث بروز اشکال در آنتن دهی در محیط اطراف خود می‌شوند.

درباره این مشکل شایع با چند کارشناس صنعت مخابرات که تجربه فعالیت عملی در این زمینه را دارند صحبت کرده‌ایم و از آن‌ها سوالاتی درباره استفاده کنندگان، امکان مورداستفاده، تاثیر بر سلامتی، جریمه و راه‌های جایگزین پرسیده‌ایم که در ادامه می‌آید.

چرا به استفاده از تقویت‌کننده نیاز می‌شود؟

«کمالی»، یک مهندس مخابرات به این سوال پاسخ می‌دهد. به گفته او، اولویت اول اپراتور‌های تلفن همراه، سرویس‌دهی از طریق آنتن‌های دکل موبایل است؛ اما برخی مناطق در پوشش تکلیفی اپراتور نیست؛ مانند طبقات منفی یا طبقات بسیار بالا که اپراتور این محیط‌ها را براساس مسئولیت اجتماعی و برای حفظ رضایت مشتری پوشش می‌دهد.

اگر در طبقات منفی کاربر زیادی وجود داشته باشد، اپراتور برای حل این مشکل راه حلی دارد؛ اینکه با استفاده از نصب دستگاه‌هایی به نام ریپیتر که مجوز‌های رسمی و تاییدیه‌های فنی و سلامت را دارند، سیگنال را تقویت می‌کند، بدون اینکه اختلالی در سرویس دهی برای دیگر مشترکان ایجاد شود.

اما به دلیل این قابلیت ریپیترها، افرادی هستند که بدون اطلاع اپراتور اقدام به نصب ریپیتر به صورت غیرمجاز می‌کنند که طبیعی است این کار مورد تایید اپراتور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست. این ریپیتر‌های غیرمجاز تداخل فرکانسی روی شبکه موبایل ایجاد می‌کنند و ممکن است در سرویس دهی به سایر همسایه‌ها هم ایجاد اختلال کنند.

کف تعهد قانونی اپراتور برای پوشش آنتن موبایل چقدر است؟

طبق آنچه گفته شد مشخص شد که همه این دردسر به دلیل کافی نبودن آنتن دهی موبایل در برخی نقاط ایجاد می‌شود. به همین دلیل این سوال اساسی مطرح می‌شود که اساسا کف تعهد قانونی اپراتور در ایجاد پوشش آنتن دهی موبایل چقدر است؟

کمالی به این سوال پاسخ می‌دهد. او می‌گوید: سازمان تنظیم مقررات حدود تکالیف قانونی برای ایجاد پوشش موبایل در سطح شهر را مشخص کرده است. در این مصوبه قانونی حد سرویس‌دهی به گونه‌ای تعریف شده که با رعایت این حد، داخل ساختمان و داخل منزل مشترکان سرویس فراهم می‌شود؛ مگر اینکه داخل ساختمان دارای شرایط خاصی باشد، برای مثال در زیرزمین باشد یا ممکن است در برخی مناطق در طبقات ۱۵، ۱۶ و ۱۷ که ارتفاع ساختمان از ارتفاع دکل بلندتر است سرویس‌دهی با مشکل مواجه شود.

استفاده کنندگان از ریپیتر‌های غیرمجاز چه کسانی هستند؟

این روز‌ها که بسیاری از امور به دلیل شیوع ویروس کرونا، الکترونیکی شده‌اند، کسب و کار‌های اینترنتی هم رشد به شدت سریعی را تجربه می‌کنند. طبیعی است که از آنجا که این کسب و کار‌ها وابسته به اینترنت هستند، بسیار به اینترنت باسرعت زیاد، علاقه‌مند هستند و بسیاری از آن‌ها حتی به جای اینکه از سرویس اینترنت پرسرعت ثابت (ADSL) استفاده کنند علاقه دارند روی سیم کارت، اینترنت بسیار سریع داشته باشند. تقریبا حتی لپ تاپ از دور خارج شده است و همه کار‌ها به موبایل منتقل شده است.

کمالی در توضیح اینکه بیشتر چه کسانی از ریپیتر‌های غیرمجاز استفاده می‌کنند؟ می‌گوید: شاهد هستیم که کسب و کار‌ها و اماکن عمومی بیشتر از ریپیتر‌های غیرمجاز استفاده می‌کنند. امروز اغلب آنلاین شاپ‌ها دفتر یا آدرس رسمی ندارند، در زیرزمین در خانه یا در پارکینگ، دفتر کار خود را دایر می‌کند. این روز‌ها کسب و کار‌ها برای اینکه هزینه کمتری برای اجاره بدهند در واحد‌های مسکونی در سطح شهر مستقر می‌شوند.

دفتر کار مشاغل بسیاری در موارد زیادی در طبقه زیر زمین یا در پارکینگ است؛ مثل باشگاه‌ها و حتی بنگاه‌های معاملات ملکی. در طبقه زیر زمین یا پارکینگ سیگنال موبایل نداریم یا سیگنال ضعیف است. هزینه کم ریپیتر‌های غیرمجاز، افراد را تشویق می‌کند که برای خود آنتن شخصی مهیا کنند، غافل از اینکه ریپیترها، سرویس افرادی که در فضای باز شهری و در طبقات بالاتر هستند را دچار مشکل می‌کند.

اگرچه اغلب، شرکت‌ها و سازمان‌ها اقدام به نصب ریپیتر غیرمجاز می‌کنند؛ اما استفاده از ریپیتر‌ها در مواردی در خانه‌هایی که خانواده تمکن مالی دارد هم دیده شده است و استفاده کنندگان از ریپیتر غیرمجاز کاملا مشترک خانگی هستند؛ گاهی افرادی که تمکن مالی دارند علاقه دارند در هر قسمت خانه شان آنتن موبایل کافی باشد و دیگر به این نکته که ممکن است این کار روی دیگران اثر داشته باشد یا حتی روی سلامتی آنان اثر سوء داشته باشد توجه نمی‌کنند.

در چه مناطقی بیشتر از تقویت‌کننده استفاده می‌شود؟

به دلیل افزایش استفاده از اینترنت و نیاز به اینترنت با سرعت بالاتر، استفاده از ریپیتر در شهر‌های بزرگ رو به افزایش است. این را کمالی می‌گوید. کمالی همچنین اضافه می‌کند که در تهران هم موارد استفاده از ریپیتر غیرمجاز زیاد است؛ شاید تا ۳ هزار ریپیتر غیرمجاز در استان تهران داشته باشیم. فقط مدتی پیش در بازار تهران ۳۰ دستگاه ریپیتر غیرمجاز شناسایی و جمع آوری کردیم. در ۸ ماهه سال ۹۹ حدود ۵۰۰ ریپیتر در شهر تهران جمع آوری شده است.

تمرکز این دستگاه‌ها در مناطقی اداری و تجاری است؛ برای مثال در مناطقی مانند میدان هفتم تیر، میدان آرژانتین، خیابان قائم مقام، میدان ونک و بازار بزرگ شاهد استفاده بیشتر از ریپیتر‌ها هستیم.

همچنین مطالعه کنید:

وزیر اقتصاد:‌ ۵۰۰ هزار نفر برای دریافت یارانه ثبت نام کردند

به گزارش کسب و کار نیوز ، احسان خاندوزی از امکان ثبت‌نام خانوار جدید و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.